Tuesday , October 24 2017

Izbori 2016

Ибраимовски бара албанските партии да се обврзат да не коалицираат со ВМРО-ДПМНЕ

Лидерот на ПЦЕР смета дека изјавата на Груевски е порака и до другите заедници. Албанските партии треба да донесат декларација никогаш да не коалицираат со ВМРО-ДПМНЕ и сите други етнички партии што се во коалиција со ВМРО-ДПМНЕ веднаш да ја напуштат, повика лидерот на Партијата за целосна еманципација на Ромите …

Čitin Pobuter »

Neve deputatija ka vakeren piro imotno hali…

Kobor Imot isilen thaj so isilen sa: Neve deputatija ka vakeren piro imotno hali Kobor imot isilen, hartije taro vrednost, rodibe thaj dolgija akava thano salde jek kotor taro dajatve save so o neve deputatija  tribul te den  dzi Themutni komisija bashi antikorupcija. Dzi ko agor taro masek 120 deputatija …

Čitin Pobuter »

Дојче веле: ВМРО-ДПМНЕ слави победа, СДСМ најавува дека ќе формира Влада!

Дојче веле: ВМРО-ДПМНЕ слави победа, СДСМ најавува дека ќе формира Влада! Победата на СДСМ во битката за Теарце не ги промени мандатите но ја разгорува војната околу процесот за коалицирање за нова Влада. Патот до таму нема да биде нималку лесен, посебно за Груевски, коментираат експертите ВМРО ДПМНЕ 51, СДСМ …

Čitin Pobuter »

Oficialno taro paraštuj an o nevo Parlamenti an i R.Makedonia thaj o duj romane deputatia Amdi Bajram taro SRM thaj o Kurto Duduš taro SDSM

Amdi Bajram taro SRM so si an i koalicia e VMRO DPMNE-a thaj o Kurto Duduš taro SDSM si neve romane deputatia an o Parlamenti an i R.Makedonia. Palo alusariba an o 11 dekemvri thaj definiribaja o palemvotiba an o tearce an o 25 dekemvri , rotiringja pe i lista …

Čitin Pobuter »

Како до нова влада – Заедничка програма или делење функции?

На внимателност и трпеливост повикаат дел аналитичари за формирањето на идната влада. Според нив, поради лошите изборни резултати, партиите на Албанците ќе инсистираат повеќе на исполнување на нивните барања, отколку на министерски и директорски места. Бројки, комбинации, барања, попуштања, сето ова според дел аналитичари се случува зад сцената додека се …

Čitin Pobuter »

Потврдена победата на ВМРО-ДПМНЕ со 51 наспроти 49 пратеници за СДСМ

Потврдена победата на ВМРО-ДПМНЕ со 51 наспроти 49 пратеници за СДСМ Новите членови на македонскиот законодавен дом ќе седнат во пратеничките столчиња до крајот на неделата. Откако ДИК ќе го достави извештајот за резултатите од изборите, претседателот Велјаноски  ќе ја закаже конститутивната седница. Од ДИК најавија дека уверенијата за освоените …

Čitin Pobuter »

ДИК: До 13 часот излезноста во Теарце е 35,29 проценти

ДИК соопшти дека до 13 часот на гласачкото место 2011 во тетовско Теарце гласале 252 гласачи или 35,29 проценти. Следниот податок за излезност на гласачите ќе го соопшти нешто по 17 часот. Вкупно запишани има 714 гласачи, кои гласаат во основното училиште Кирил Пејчиновиќ. Освен кусиот прекин на гласањетопоради нефункционирање …

Čitin Pobuter »

ВМРО-ДПМНЕ останува на ставот искажан во прогласот (ВИДЕО)

Сценариото за кражба на изборната победа не` прави поцврсти, поодлучни и поединствени во нашата намера да ја одбраниме демократијата, затоа што ние сме на страната на народот, правдата, правото и вистината и во тој контекст ВМРО-ДПМНЕ останува на ставот искажан во прогласот на Извршниот комитет на партијата од саботата Ова …

Čitin Pobuter »

Во недела ќе се прегласува, Теарце може да го смени резултатот

Управниот суд одлучи да се поништи гласањето во избирачкото место 2011 во општина Теарце. Повторното гласање ќе се одржи во недела, а на 11 декември ВМРО-ДПМНЕ таму извојувало тесна победа со само 4 гласа повеќе од СДСМ. На денот на изборите, во избирачкото место 2011, за ВМРО-ДПМНЕ гласале 91 гласач, а …

Čitin Pobuter »

СДСМ: ДИК не е на висина на задачата, промените се случуваат

Со одлуките што ги донесе Државната изборна комисија (ДИК) покажа дека не е ниво на сериозната задача што ја има во врска заштитата на сите аспекти од изборниот процес, се наведува во соопштението на СДСМ објавено синоќа по завршувањето на седницата на Комисијата. – Институциите на државата мора да работат …

Čitin Pobuter »