Friday , March 24 2017

Makedonija

Прес: Пристап до правда во Македонија

Проектот Пристап до правда во Македонија е финансиран од Европската Унија, а се спроведува од страна на Фондацијата Отворено општество – Македонија во партнерство со Хелсиншкиот комитет за човекови права на Република Македонија, Националниот ромски центар Куманово, ЕХО Едукативно – хуманитарна организација Штип, Младинскиот културен центар Битола и Избор Струмица. …

Čitin Pobuter »

Можно ли е формирање Влада без мандатот од Иванов?

Проблем ќе биде начинот да се формира Влада, а не конституирањето на Собранието велат претставници на партиите. Во услови кога во моментов претседателот на државата е единствена легитимна институција, експерти предупредуваат на многу неизвесности. И натаму се во тек консултации за свикување на собраниска седница и наскоро се очекуваат поместувања …

Čitin Pobuter »

Осмомартовски марш – „Не сакам тава, сакам права“ (ВИДЕО)

Со пароли и скандирања „Не сакам тава, сакам права“, „Не сакам тава сакам плата“, Платформата за родова еднаквост денеска одржа протестен марш по повод 8ми Март за уназадување на еднаквоста и правата на жената во Македонија. Како што вели Санела Шкријељ од Платформата, денешниот марш се одвиваше со цел да …

Čitin Pobuter »

Иванов не му го дава мандатот на Заев

Претседателот Иванов вели дека нема да му го даде мандатот за формирање влада на лидерот на СДСМ, Зоран Заев и покрај поддршката од 67 пратеници која тој му ја достави пред два дена. Иванов во обраќање пред граѓаните наведе „два проблеми“ поради кои нема да го стори тоа. Првиот е …

Čitin Pobuter »

Политичката партиjа РОМ : Против законот за албански јазик, за нов попис

Политичката партија Роми Обединети од Македонија РОМ преку ова соопштение сака да ја изрази својата загриженост по однос на двојазичноста на ниво на цела територија на Република Македонија. Како политичка партија која е формирана од млади интелектуалци Роми чија интенција е да ги застапува интересите на својата заедница, чувствуваме одговорност …

Čitin Pobuter »

В понеделник, Заев ќе бара мандат за влада од Иванов

Зоран Заев , лидерот на СДСМ, со 67 пратенички потписи, во понеделник ќе го посети претседателот Иванов за да побара мандат за влада. Централниот одбор на СДСМ донесе одлука Зоран Заев да биде мандатар за составување на новата влада, пренесува порталот Сакамдакажам.мк. Заев изјавил дека му е чест што по …

Čitin Pobuter »

Неповратни грантови од 4.000 евра за самовработување

Од денеска во наредните десет дена сите невработени лица ќе имаат можност да аплицираат за грант за самовработување преку отворање сопствен бизнис во висина од 4.000 евра. Со оперативниот план за 2017 година со програмата за самовработување ќе бидат опфатени 1.050 невработени лица од евиденцијата на АВРМ, активни баратели на …

Čitin Pobuter »

Romani familija ačile avrijal ko akala shudre vaktija !!!

Romani familija pobuter taro 4 dzene ačile avrijal ko akala šudre vaktija. Thabilo lengoro kher ko baro jevend perdo iveja. O kher lengoro kova so araklola ki “ul Palmiro Toljati” paš ki romani dzamija ki naselba Madžari. Romalen thaj sa okola šukar manuša te khedamen ki jek khedin te šaj …

Čitin Pobuter »

I Makedonija učardi iveja!!!

I Makedonija avdie džangavdili učardi iveja, kote so ko nesave thana resarela dži ko 30 cm thaj neprirodna droma. Akava jevend iveja ponaadri da produzinela . O metrolozija najavinena kaj avdie thaj tajsa ka oven neve dejbe taro iv. Ko pobuter dizija o džajbe e prevozengoro ,lumuzinengoro thaj tovarna vozilija …

Čitin Pobuter »

ПРЕС КОНФЕРЕНЦИЈА „ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИТЕ ПОЛИТИКИ ЗА РОМИТЕ„

ПРЕС КОНФЕРЕНЦИЈА „ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИТЕ ПОЛИТИКИ ЗА РОМИТЕ„ Целта на настанот е за  превземените активности со кои ромските граѓански организации обединети во проектот „Мрежа на ромски граѓански организации, одговор на ромската заедница“, да ја образложат својата  насоченост  кон Придонес за зајакнување на влијанието на ромската заедница во процесот на креирање …

Čitin Pobuter »