Friday , April 28 2017

Makedonija

Два земјотреса за две минути го стресоа Скопје – еве ги деталите

Два земјотреса со магнитуда од 2,7 степени според Рихтеровата скала се регистрирани во Скопје вечерва во 21 часот и 10 минути и во 21 часот и 11 минути. Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, соопшти дека епицентрите на земјотресите биле во Скопското епицентрално подрачје, а се почувствувани во Скопје …

Čitin Pobuter »

Izjava bashi 8 april taro Oliver Spasovski generalno sekretari taro Sdsm

Sebepi o mashkardzijameskoro dive 8 april leljalrgjem izjava taro Oliver Spasovski Generalno sekretari thaj nositeli taro IE 2 kote so bahtakerela e romenge o dive .. Diken ko Video…

Čitin Pobuter »

Заев до граѓаните Роми: Ќе живееме квалитетно сите, во едно општество за сите!

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, за Меѓународниот Ден на Ромите, упати честитка до припадниците на ромската заедница во Република Македонија: „Го честитам Меѓународниот ден на Ромите на сите припадници на ромската заедница во Република Македонија, во име на Социјалдемократскиот сојуз и во мое лично име. Овој ден на Ромите, каде …

Čitin Pobuter »

Честитка од Груевски по повод Меѓународниот ден на Ромите ( Видео)

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски упати честитка до припадниците на ромската етничка заедница во Македонија по повод 8 Април, Меѓународниот ден на Ромите. – Дозволете ми, во мое лично име и од име на ВМРО-ДПМНЕ, на сите припадници на ромската етничка заедница, да Ви го честитам Меѓународниот ден на Ромите, …

Čitin Pobuter »

Честитка од Иванов по повод Меѓународниот ден на Ромите

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов упати честитка до припадниците на ромската заедница по повод одбележувањето на 8 Април – Меѓународниот ден на Ромите. – Република Македонија, години наназад, активно работи на подобрување на севкупната положба на Ромите во сите сфери на општественото живеење. Но, подобрувањето на поширокиот економски и …

Čitin Pobuter »

Димитриев упати честитка по повод Меѓународниот ден на Ромите

Претседателот на Владата, Емил Димитриев упати честитка до припадниците на ромската етничка заедница во Република Македонија по повод 8 Април – Меѓународниот ден на Ромите. – Годинешната прослава е единаесеттата прослава на националниот празник на Ромите во Република Македонија, што јасно говори за континуитетот и почитта која Република Македонија ја …

Čitin Pobuter »

Димовски: Класичен обид за кршење на деловникот и одземање на правото на говор на пратениците

Ова е класичен обид за грубо кршење на деловникот и одземање на најсветото право на пратениците, правото на говор, што е обид за кршење на волјата над 200 илјади граѓани кои секојдневно протестираат, рече пратеникот Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ во четвртокот од собранискиот прес-центар. Според него ова досега не се …

Čitin Pobuter »

Спасовски побара поддршка од 10 пратеници за избор на претседател на Собранието

Пратеникот од СДСМ Оливер Спасовски на денешното продолжение на собраниската седница побара поддршка од десет пратеници да се премине на точката за избор на претседател на Собранието. „Бидејќи е очигледно дека оваа расправа се користи за одолговлекување и за блокада на Собранието, јас барам поддршка од десет пратеници и Собранието …

Čitin Pobuter »

МОЖНОСТ ЗА СИТЕ МЛАДИ: Се најавува одличен музички фестивал за време на 1-ви Мај!

За само една година постоење туристичката агенција „Ескејп“ овозможи младите да го почуствуваат новиот тренд на журки за време на летните одмори. Со таква журка овогодинешната сезона се отвора за време на продолжениот викенд за „1-ви Мај“. Сите заинтересирани млади коишто се ште се двоумат каде да го поминат викдендот …

Čitin Pobuter »

Конститутивна седница, партиски надмудрувања

Реплики и контрареплики, надмудрувања и меѓусебни обвинувања-вака тече продолжението на конститутивната седница во Собранието. Разврската за избор на собраниски спикер и на претседател и членови на комисијата за избори и именувања останува неизвесна. Претседавачот со конститутивната седница, Трајко Вељановски ги повика пратениците да се откажат од бесконечните меѓусебни реплики и …

Čitin Pobuter »