Sunday , February 19 2017

Sport

ГРИЗМАН МВП НА ТУРНИРОТ ВО ЕУРО 2016

Антоан Гризман, со шест погодоци и две асистенции зад своето име, беше најдобар поединец на „Триколорите” и ја предводеше Франција до финале на Европското првенство. Тој сепак не можеше да и помогне на својата репрезентација да стигне до трофејот, но барем за утеха беше прогласен за најдобар фудбалер на ЕУРО 2016. …

Čitin Pobuter »

Објавен најдобриот тим од Еуро2016, четворица Португалци во него

Четворица Португалци, тројца Германци и по двајца фудбалери од Франција и Велс се дел од Најдобриот тим кој произлезе од Еуро2016  во фудбал кое се одржа во Франција а на кое шампион за прв пат во историјата стана Португалија. Голманот на Португалија, Руи Патрисио е најдобриот голман на Првенството, додека …

Čitin Pobuter »

Традиционален турнир во мал фудбал Шуто Оризари 2016.

Општината Шуто Оризари активно ги поддржува младите од населбата во рамките на спортот и спортските активности. Како и секоја година градоначалникот Елвис Бајрам организира традиционален турнир во мал фудбал Шуто Оризари 2016. Во текот на месецот јули и почетокот на август граѓаните ќе имаат можност да проследат квалитетен фудбал со …

Čitin Pobuter »

РОНАЛДО: МИ СЕ ОСТВАРИ СОНОТ, ОД 2004 ГОДИНА МУ СЕ МОЛЕВ НА БОГ

фудбалер Кристијано Роналдо изјави дека со освојувањето на Европското првенство во Франција му се исполнила една од најголемите желби во неговата кариера. – Многу сум среќен. Чекав за трофејот долго време, уште од 2004 година му се молев на Бога да ни даде втора шанса затоа што заслуживме. Отсекогаш сум …

Čitin Pobuter »

Франција се фаворити, но така не мисли и селекторот на Португалија

Селекторот на репрезентацијата на Португалија, Фернандо Сантош истакна денес дека е уверен дека неговите фудбалери во финалето на ЕП против Франција ќе испишат нова страница во историјата. „Ова е прво финале помеѓу Франција и Португалија и јас сум убеден дека Португалија ќе влезе во историјата. Сакам Французите да продолжат со …

Čitin Pobuter »

Prviot Rom vo redovite na « plavite

 Isto kako Zak Abardonado(Valensia) i Yohan mollo(Monaco) dalecni bratuceti na Andre Piere Gignjak se del od redovite na prvata liga vo Francija po poteklo od romska zaednica-Rom Negovata majka Korin po poteklo e od Spanski Romi , koi za vreme na francuskata kolonizacija se naogajle vo Alzir za da potoa …

Čitin Pobuter »

Koj Ka lel i titula ko Euro 2016?

Glasinen koj mislinena deka ka ovel shampioni akale berseskoro ko Euro 2016

Čitin Pobuter »

Вечерва борба на титаните на „Велодром“

„Германија е Германија, најдобрата репрезентација во Европа и во светот, мундијалски шампион“, вели Дешам. „Играат агресивно, домаќини се, нивниот напад е многу добар, тоа се квалитетите на Франција“, изјави Лев пред второто полуфинале на Европското првенство во фудбал. Германскиот стручњак не смета дека поради историјата и трофеите се фаворити, оцени …

Čitin Pobuter »

Роналдо го израмни рекордот на Платини

Кристијано Роналдо со вчерашниот погодок против Велс, го израмни рекордот на францускиот легендарен фудбалер, Мишел Платини. Роналдо и „друштвото“ славеа против Велс со 2:0 на вчерашниот прв полуфинален натпревар на Европското првенство и го обезбеди „билетот“ за финалниот дуел кој Португалија ќе го игра со подобриот од вечерашниот дуел помеѓу …

Čitin Pobuter »

ЕУРО 2016: Велс и Португалија во битка за финалето

Еуро 2016 Репрезентациите на Велс и на Португалија вечерва ќе се борат за место во финалето на Европското фудбалско првенство што се одржува во Франција. За Португалија ова е седмо полуфинале, додека Велс првпат ќе се бори за учество во завршницата. Досега овие две селекции одиграле само три натпревари, сите …

Čitin Pobuter »