Friday , April 28 2017

Sumnal

Благо водство на гласот „да“ на историскиот референдум во Турција

Турците утрово почнаа да гласаат на крајно контроверзниот референдум со кој во рацете на Реџеп Таип Ердоган може да се стават огромни нови овластувања и да се случат најрадикалните промени во политичкиот систем на земјата во модерната историја. Анкетите за јавното мислење му даваат мала предност на гласот „да“, кој …

Čitin Pobuter »

Македонските возачки во Германија пред признавање

Возачките дозволи од Македонија наскоро ќе бидат признаени и во Германија, дознава ДВ, откако македонските власти, конечно, си го завршиле својот дел од обврските за потпишување на договорот. Возачките дозволи од Македонија наскоро ќе бидат признаени и во Германија, дознава ДВ, откако македонските власти, конечно, си го завршиле својот дел …

Čitin Pobuter »

Peticija bashi te važinen o vozachke dozvoletari Makedonija ki Germanija.

I peticija shaj hramonenala ko akava link kote so trebno te khedenpe 50 000 potpisija bashi te nakel i peticija koleja ka kerelpe shajdipe o makedonksa vozachke doyvole te važinen ki Germanija. okola save mangena te važinel lengiri makedonsko vozačko dozvola šaj hramonenape ki peticija.

Čitin Pobuter »

МОЖНОСТ ЗА СИТЕ МЛАДИ: Се најавува одличен музички фестивал за време на 1-ви Мај!

За само една година постоење туристичката агенција „Ескејп“ овозможи младите да го почуствуваат новиот тренд на журки за време на летните одмори. Со таква журка овогодинешната сезона се отвора за време на продолжениот викенд за „1-ви Мај“. Сите заинтересирани млади коишто се ште се двоумат каде да го поминат викдендот …

Čitin Pobuter »

Родителите атеисти се подобри во воспитувањето на своите деца, покажува ново истражување

Без разлика дали причината е да им вродат традиционални семејни вредности, или пак вистински да ги почитуваат правилата и етичкиот код, многу родители ги воспитуваат своите деца да бидат религиозни според вербата која ним најмногу им одговара. Но, според еден социолог од САД, нема потреба од учење на религиозни вредности …

Čitin Pobuter »

Мерки за полесно протерување од Германија

Мерки за полесно протерување од Германија И покрај протестите на борците за човекови права и забелешките на опозицијата, германската влада го донесе пакетот мерки за полесно протерување од земјата. Одбиените баратели на азил во иднина би требало да бидат протерувани од Германија побрзо и поконсеквентно, одлучи владата во Берлин. Меѓу …

Čitin Pobuter »

Verižno khujba ko drom Leskovac- Niš mashkar 80 vrdona…

Erati ko autopat leskovac- Niš  diveske trujal 14:00 o saati verižno khujba, soobrakjajka sine kerdi mashkar 80 vrdona save nekobor saatija adzile ko jek than dzikote na užargjape o than. Aso informacije amare vakerena kaj nae viktimija salde materijalno zijani taro vrdona . Ko akava than ki Srbija sar so …

Čitin Pobuter »

(ВИДЕО 18+) СНИМКАТА ГО ПОКАЖУВА УЖАСОТ ПО ЕКСПЛОЗИЈАТА НА АВТОМОБИЛ-БОМБА ВО БЛИЗИНА НА ТУРСКАТА ГРАНИЦА

Според последните податоци, во нападот загинале најмалку 60 лица, а други 50 се повредени. Очевидци ги снимија првите секунди по нападот со автомобил бомба во контролираниот од бунтовницте градот Азаз во Северна Сирија. Нападот се случи во близина на штабот на опозициската група “Ахрар аш фстаци” и градскиот пазар. Според …

Čitin Pobuter »

Експлозија во близина на фудбалски стадион во Истанбул, најмалаку 20 повредени

Најмалку 20 полицајци се повредени во експлозија што се случи вечерва во близина на фудбалски стадион во Истанбул. Министерот за внатрешни работи на Турција, Сулејман Сојлу изјави дека експлодирал автомобил бомба поставен пред стадионот, во центарот на градот. Според Министерот, автомобилот бомба бил насочен конкретно кон полицијата. „Се претпоставува дека …

Čitin Pobuter »

Tramp: I Amerika nane pobuter te rušinen o režim thaj o vlade,vaktitano baši stabilnost.

Ka uniština i Islamsko Država uedno ka vodinamen prema nevi avrisutni politika koja konečno siklola taro greške so sine kerde ko paluno vakti . Ka ćinava o rušibe režimija thaj vlade. Amari cel tani stabilnost,a na haos vakerga o nevo pretsedateli taro SAD Donald Tramp ko leskoro vakeribe tari turneja …

Čitin Pobuter »