Monday , May 29 2017

Tehnologija

O APPLE dizajniringa thaj prezentiringja amenge pe neve uredija

Nastanija kola so Apple prestavinela amenge, leskoro hardveri tano interesno sarinenge. Kompanije so lengere uredija dikenape sar statusno simboli, nego alatija sekova puti isilen interesna prezentiriba. Akava puti tano jasno kaj nae te ovel prezentiriba taro telefonija thaj gogaver saatija, a nekobor dive paluno nastan sikavga telefonija thaj saatija , …

Čitin Pobuter »

Soja prezentiringabe o Microsoft ko NJU YORK

Kotor taro adava prezentiribe lele than : Surface Studio ,Surface Book ,Paint 3D ,Windows10 Creators Update tane jek kotor taro sa adava . Akaja kompanija tane fokusirime te kheden ko jek than sa e dizajneren thaj  umetnikon,kola soj korisnikija taro Apple . HARDVER  Surface Studio tano jek taro najbare iznenadibe …

Čitin Pobuter »

Дали Фејсбук ќе уништи многу врски и бракови со оваа нова опција на тајни разговори?

Фејсбук отвори нова можност за разговори на Messenger. Имено од сега ќе можете да водите тајни разговори, а содржината на истите ќе може да ја читате само вие и оној на кој сте му ја пратиле. Фејсбук уште минатата недела најави дека планира постепено да им овозможи на корисниците нова …

Čitin Pobuter »

Германија размислува да ги тужи Фејсбук и Марк Цукерберг

Германското Јавно обвинителство повторно ја разгледува можност да поднесе тужни против сопствениот на социјалната мрежа Фејсбук, Марк Цукерберг и други директори на компанијата, затоа што не спречиле расистички и заканувачи објави за време на бегалската криза во земјата, јави дописникот на МИА од Берлин. Според Јавното обвинителството во Минхен, тужбата …

Čitin Pobuter »

Познат светски научник тврди дека Бог постои

Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле дебатите околу оваа тематика меѓу научниците токму затоа што Каку се смета за еден од најважните научници на 21 век. Тој е еден од креаторите на револуционерната Теорија на струна поради која и е многу …

Čitin Pobuter »

РЕДИЦИ ЗА НОВИОТ IPHONE 7 – ТОА ВЕЌЕ ИЗЛЕГУВА НАДВОР ОД ГРАНИЦИТЕ НА РАЗУМОТ! (ФОТО)

Во ноќта на 22 наспроти 23 септември жителите на Москва беа сведоци на чудна слика. Уште од полноќ пред ГУМ-от   започна да се собира гигантска опашка. Луѓето беа подготвени да седат цела ноќ на улиците, за да можат порано да влезат во продавницата. Тоа беше голема  врева? Излезе дека опашката …

Čitin Pobuter »

Сајбер напад на YAHOO, хакирани 500 милиони адреси

Кражбата на податоци од страна на сајбер-криминалци погодува многу фирми. Но половина милијарда корисници на Јаху се сосема нова димензија. Зошто меѓутоа за нападот извршен во 2014 година се дознава дури сега? Интернет концернот Јаху (Yahoo) сега мора да одговори на редица прашања: што точно знаел интернет концернот? И кога …

Čitin Pobuter »

Телефон како Galaxy S7, за половина цена?

Кинескиот производител ZUK, кој е под „капата“ на гигантот Lenovo, официјално го презентираше својот најнов телефон, кој нуди импресивни перформанси за уште поимпресивна цена. Да погледнеме… Телефонот е наречен Zuk Z2, а е опремен со 5 инчен екран со FullHD резолуција од 1920 x 1080 пиксели со IPS технологија. Перформансите …

Čitin Pobuter »

Sar kerena buti o objektivija

O Jutub Kanali Filmmaker IQ objavinga interesno thaj detalno video sar razvingepe thaj funkcionirinena o sovremena fotografska objektivija. Pobut dikhen ko video

Čitin Pobuter »

O Wi-Fi džala an i historia, akana avel o Li-Fi (Video)

Nevi forma taro trnasporti e informacienge ka učharel e šukar pendžarde Wi-Fi. I nevi metoda taro transport e informacienge akharel pe Li-Fi, thaj del 100 droma majsig konekcia dži o internet taro o tradicionalno Wi-Fi ruteri, sigaripaja taro 1 gigabajti an is ekunda. Akaja nevi forma istemalkerel pe ki standardo …

Čitin Pobuter »