Saturday , June 24 2017

Uncategorized

Sakone Rome te ovel le piro kher

E Europakiri Komisia doniringja 900.000 eura te šaj te ikljon tari nalegalno mahala Bogoevo. Ko pandž gava ka keren pe neve khera 34 romane familienge ko majuče standardia. I intencia si odoja nalegalno mahala te ovel rasthanjardi thaj te keren pe khera ko pandž gava an i komuna Odžaci: 14 …

Čitin Pobuter »

Eksluzivno intervju e neve ministereja bizo resor Samka Ibraimovski (Video)

Diken intervju ko pobuter teme bashi o Roma save planija thaj idee, numa thaj so muklja o purano ministeri sar buti. Intervju Samka Ibraimovski Ministeri bizo resor ko makedonijakoro gavermento.  

Čitin Pobuter »

Sekova Dive taro 18:00 live stream direktno ko WEBTV Ramazansko programa

Sekova dive taro 18:00 ko 24vakti ko live streamja direktno shaj dikena ramazansko barvali programa. Ko te so sekova dive ka diken neve dersija, taro Hodze ko Skopje thaj Europa, emisije panle basho Islam thaj Ramazan, filmija, serijalija, dokumentarno programa, neve iljahije, lie stream taro romane dzamije thaj javer programa …

Čitin Pobuter »

Џафери: Успехот во работата на Собранието зависи од сите 120 пратеници

Новиот собраниски спикер Талат Џафер своето прво обрќање во јавноста го имаше денеска на конференцијата „Транспарентно и одговорно Собрание“, при што говореше на македонски јазик. Џафери во својот говор кажа дека најголемата одговорност за враќање на функционални институции ја има парламентарното мнозинство и додаде дека очекува конструктивна опозиција. Тој најави …

Čitin Pobuter »

Ден за историја – Вардарки против Ѓер за европска титула

Судир на титаните, така е насловен денешниот дуел меѓу Вардар и Ѓер (17.45 ч.) во „Ласло Пап Арена“, во финалето на Ф4 турнирот во Будимпешта за титулата во Лигата на шампионите. Македонскиот и унгарскиот шампион пет пати играле меѓусебе во Лигата на шампионите, но никогаш досега не ги одмериле силите …

Čitin Pobuter »

Roma taro Sliven Bugarija Erati marde tari policija (Diken Video)

Čitin Pobuter »

Info sesija bashi stipendije taro REF

Diken pobuter i info sesija so kergja o REF bashi romane stipendije Video      

Čitin Pobuter »

Сензационален трансфер! Главната ѕвезда на Барселона се сели во Англија!

Според медиумите, во Барселона се плашат дека можат да останат без Меси, затоа што за него е заинтересиран Сити. Меси повторно е важен играч за Барселона, затоа што постигна 48 голови во сите натпреварувања. И покрај неговата одлична форма, 29-годишниот Меси сеуште не се знае дали ќе остане во Барселона. …

Čitin Pobuter »

1 Maj skara, daripe, ja nadzanibe soj o značaj taro odova dive

Erati ko Skopje šaj dikenape sine nekobor segmentija taro utsavalipe (slaviba) 1 maj nekobor manuša ko izletija ko čajra, nekobor olendar khere darandile te iklon avrijal sebepi i situacija ki Makedonija. Nekoj khere utsavalinela muzika skara sekade. E akana pučajamen dali ki generala dzanena soj odova 1 ma,j ki anketa …

Čitin Pobuter »

Средба Заев – Ји: Сите да ги поддржат демократските процеси за да се формира новата Влада!

Поддршка за продолжување на демократските процеси во Република Македонија, кои по кредибилните избори и изборот на нов собраниски претседател од редовите на парламентарното мнозинство, треба да резултираат со избор на нова влада, била изразена на средбата на лидерот на СДСМ Зоран Заев, со заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и …

Čitin Pobuter »