Бугарски Роми во Германија: Баратели на работа или животна поддршка !? (Анализа)

Бугарските Роми во Германија кои работат за подобар живот не земаат социјални бенефиции, плаќа даноци. Има и други како него – сепак, предрасудите кон Ромите остануваат. Германскиот Ханделсблат, цитиран од Дојче веле.
Тие се сметаат за “валкани деца” на Европа. Каде што живеат, има ѓубре и нечистотија, нивните живеалишта се трошни, во нив лаат лавици. Многумина живеат на социјални бенефиции и земаат додатоци за деца кои не постојат.

Атанас Муров ги знае овие предрасуди тесно, бидејќи тој самиот е Ром, како што читаме во голема публикација на тема германски весник Ханделсблат. Приказната ја следи приказната на 53-годишниот Атанас Муров од Шумен, кој живее со своето семејство во озлогласениот округ Дуизбург – Хохфелд. Како негов татко и дедо, Мурав се спротивставил да свири виолина на свадби, ресторани и понекогаш дури и се срамал од неа на улица. Неговата сопруга, Ромни, работи како чистач во девет часовен работен ден во луксузен хотел во Дизелдорф.

Семејството не зема социјални бенефиции со години и редовно ги плаќа даноците . Зошто тогаш, во Германија, има толку многу предрасуди против Ромите од Бугарија и Романија, вели Ханделсблат. Со пристапувањето на двете земји во ЕУ и слободното движење на луѓе, информациите за социјалниот туризам и организираниот криминал во Германија се зголемија.

Минатата година градоначалникот на Дуизбург Зьорен Линк изјави: “Имаме околу 19 000 луѓе од Бугарија и Романија во Дуисбург, Синтија и Рома. Во 2012 година нивниот број беше само 6.000 луѓе. Луѓето се загрижени поради планините од ѓубре, бучавата и стаорците”. Со векови, Ромите се заробени во канџите со негативни клишеа и митови, пишува весникот.

И денес тие се соочуваат со “обележана рамнодушност” или “очигледно отфрлање”, според студијата на Федералната агенција за борба против дискриминацијата. Многу Роми, вклучувајќи го и семејството на Атанас Муров, напорно работат на подобар живот во Германија.

Според најновите податоци на Сојузната агенција за вработување, Бугарите и Романците, од кои многумина се Роми, имаат релативно висока стапка на окупација од 63%, што е над просекот над другите граѓани на ЕУ. Иако оваа група е главно нискоквалификувана, според Центарот за работа во Дуизбург, само 30% од нив се невработени.

Социјалните исклучувања се злоупотребуваат само во “изолирани случаи”. Лошо интегрирани, жртви на криминални мрежи Тој му кажува на весникот дека не познава некој кој е богат на сметка на државата, но знае многу други кои живеат во мизерија и руинирани куќи. Според Јоаким Краус од Центарот за истражување на антисемитизмот во Техничкиот универзитет Берлин, “луѓето не се виновни за урнатините во кои живеат, ниту за стаорците.

Тие постоеле и порано. Само сега се видливи, бидејќи некој живее таму”, вели Краус, цитиран од германскиот весник. Според Краус, состојбата на куќите е дури и подобрена, бидејќи “луѓето ги поправиле поголемите штети, за да не живеат во нечистотија”. Погрешно е да се каже дека имигрантите од Југоисточна Европа ги предизвикале овие проблеми, смета тој. И ја критикува политиката за интеграција.

Според него, поради недостатокот на “одржливи структури”, многумина остануваат сами да се справат и да станат жртви на криминални мрежи. Целиот цигански населби од Бугарија се преселија во Германија Организирана миграција на Бугарите во Германија. Повеќе од 81.000 бугарски деца добиваат помош од германската држава, информира … Прочитајте повеќе Марио Тержич од општинскиот центар за интеграција во Дуисбург смета дека состојбата на луѓето сместени во една соба и плаќаат по 15 евра на ноќ, е симптом на подлабок проблем.

Според него, вината треба да се бара во некои бескрупулозните сопственици за кои изнајмување на уништи се домување стана од профитабилен бизнис во вистинска индустрија. Општината се бори со проблемот со купување на катастрофални имоти и истовремено се обидува да ги убеди сопствениците да продаваат. Градот, исто така, има “работна група” која работи на “стратегија за нулта толеранција” против “криминалните махинации”.

Сепак, проблемот со станарите останува нерешен. Тие обично се движат кон соседи или роднини, каде што продолжуваат да живеат во мизерија. Ако ги запознавме првите новодојденци подобро со нивните права, “нелегалните структури” не би биле толку многу, вели Краус. Виртуоз на ромската населба и ромскиот проблем во Бугарија Назад во Шумен Атанас Муров го прикажува тимот на Ханделсблат на местото каде што порасна: “Тука живеев, а тука доаѓа и најдобрата ромска музика во Бугарија”.

Како момче неговиот сон беше да ги пополни големите концертни сали, како познатиот бугарски композитор Панчо Владигеров, кој исто така живеел во Шумен. Муров сакаше да студира музика на Пловдивскиот конзерваториум “, но тие не ги сакаа Ромите”, тој со горчина признава со објавувањето. Многу од куќите во неговото соседство се ненаселени. “Сега момчињата живеат во Хохфелд”, објаснува Мур, а од камена скала една жена извикува една жена: “Здраво! Бог го благослови Ангела Меркел. “Нејзините деца веќе долго време се преселија во земјата на германскиот канцелар.

Секој трет бугарски во Германија се потпира на социјални бенефиции Секој трет бугарски во Германија добива социјални бенефиции и 30.000 бугарски деца живеат во семејства зависни од овие придобивки … Прочитајте повеќе Постојат различни иницијативи финансирани од странство кои се борат против главната причина за сиромаштија: недостаток на образование, весникот вели. Децата од ромските семејства треба да имаат подобар пристап до училиштата и детските градинки. Серги Каракашев, лидерот на ромската организација Искра, исто така, водеше кампања за тоа во населбите. “Но, искрено, дури и ако сте добро квалификувани, како Ромите, тука нема да добиете пристојна работа”, вели Каракашев.

Постојат адвокати, бизнисмени, лекари меѓу Ромите, но тие сакаат да го задржат своето потекло во тајност. Освен тоа, расизмот се зголеми, особено бидејќи политичарите како бугарскиот заменик-премиер Красимир Каракачанов повторно отворено се спротивставуваат на Ромите , забележува германското издание. Светлана Маркова, заменик градоначалник и комесар за социјална политика и здравство во Шумен, смета дека не постои дискриминација. Кој сака, може да најде работа тука. Ромите, кои се преселија во Германија, сакаа социјални бенефиции, наместо да работат со автомобили и мобилни телефони со пари, рече Маркова, цитиран од Ханделсблат.

Каракашев не се согласува. За некои работни места, Ромите добиваат само 3 лева на час, што е околу 1,50 евра. Дури и еден автобуски билет чини 2 лева, па затоа не е изненадувачки што луѓето ја напуштаат земјата.

Тој сака постојано да се врати во Бугарија. Тој купил куќа на влезот во неговото старо соседство, кое со години го поправа. Со стаклена градина и прекрасен поглед на градот. Животот во Дуисбург е брз и мултикултурен, вели тој.

Извор: https://www.actualno.com/europe/bylgarskite-romi-v-germanija-tyrseshti-rabota-ili-jivot-na-pomoshti-news_744171.html

 


Bašo Amenge


Grupa taro terne Roma intelektualcija, novinarija, web dizajnerija, tehničarija, montažerija thaj javer personali savo so isilen baro iskustvo ki piri buti rodingje te keren nesto nevo ko mediumsko internet than ki Makedonija. Palo beshiba ko sostanok taro timi taro 24vakti.mk angjape decija kaj ko akava momenti falinela jek romano web tv portali savo ka nudinel pravilno, kvalitetno, informacija baši o Roma. Adaleske formiringape o www.24vakti.mk  ko adava sostanok čivgjem akala celija thaj pričine soske te formirina o jekutno romano web tv portali 24vakti.mk

24Vakti © Copyright 2015 – 2019, Sa o nijamija si protektirime