Вархеји: Во интерес на Северна Македонија и Бугарија е да најдат решение

Еврокомесарот Оливер Вархеји за време на денешната посета на Скопје порача дека се исполнети сите услови за почетокот на преговорите на Северна Макеоднија со ЕУ. Но, притоа тој изрази надеж дека ќе се изнајде решение и за отворените прашања со Бугарија со цел работите да се придвижат напред.

Ако го погледнете извештајот ќе видите дека напредокот на Северна Македонија кон ЕУ постои и сите услови за првата меѓувладината конференција се исполнети и сега одлуката што треба да се донесе пред тоа е да се усвои рамката за проширување во кои се наведени правила и начела за преговорите и тоа е одлука што ќе ја донесе Европскиот совет така што се движиме според планот, порача еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји на прес-конференцијата со премиерот Зоран Заев во Владата.

„Процесот на преговарање е веќе познат во земјата и ние мора да ја добиеме поддршка од секоја земја- членка и работиме на тоа и се надеваме дека ќе може да продолжиме со планот и дека во рамките на германско претседателство ќе може да ја одржиме првата меѓувладина конференција со Северна Македонија и со Албанија. На тоа во моментот го работиме и се разбира има и други прашања кои треба да ги опфатиме“, рече Вархеји.

Осврнувајќи се на отворените прашања со Бугарија, тој повика на трпение и порача дека верува оти добрососедските односи меѓу двете држави ке резултираат со решение.


Bašo Amenge


Grupa taro terne Roma intelektualcija, novinarija, web dizajnerija, tehničarija, montažerija thaj javer personali savo so isilen baro iskustvo ki piri buti rodingje te keren nesto nevo ko mediumsko internet than ki Makedonija. Palo beshiba ko sostanok taro timi taro 24vakti.mk angjape decija kaj ko akava momenti falinela jek romano web tv portali savo ka nudinel pravilno, kvalitetno, informacija baši o Roma. Adaleske formiringape o www.24vakti.mk  ko adava sostanok čivgjem akala celija thaj pričine soske te formirina o jekutno romano web tv portali 24vakti.mk

24Vakti © Copyright 2015 – 2019, Sa o nijamija si protektirime