Кикбокс шампионот на Чешка, Вацлав Сивак победата ја прослави со ромското знаме ( Видео)

Вацлав Сивак шампион на К-1 на Чешка, славеше уште една победа во овој спорт, и уште еднаш го направи тоа со ромското знаме околу рамената. За време на легендарната вечер во арената Краловка во Прага, организирана од X Fight Nights (XFN), најголемата чешко-словачка лига на мешани боречки вештини (ММА), тој го порази конкурентот Мохамед Мачаев.

Победата на Сивак ја следи неговата победа во февруари во муај-тајландската вечер во Тренчин, Словачка , каде што го порази Лукаш Мандинец. Таму, исто така, тој се завитка во ромското знаме по неговата победа.


http://www.romea.cz/en/news/czech/video-kickbox-champ-of-czech-republic-wins-again-celebrates-with-the-romani-flag?fbclid=IwAR0RPqlAcOYHBcAxRWJqqDIql-yUSyawBPIREkuvhuKCDI_DXV-Mye5FCZM#.XJ9K952U5bk.facebook


Bašo Amenge


Grupa taro terne Roma intelektualcija, novinarija, web dizajnerija, tehničarija, montažerija thaj javer personali savo so isilen baro iskustvo ki piri buti rodingje te keren nesto nevo ko mediumsko internet than ki Makedonija. Palo beshiba ko sostanok taro timi taro 24vakti.mk angjape decija kaj ko akava momenti falinela jek romano web tv portali savo ka nudinel pravilno, kvalitetno, informacija baši o Roma. Adaleske formiringape o www.24vakti.mk ko adava sostanok čivgjem akala celija thaj pričine soske te formirina o jekutno romano web tv portali 24vakti.mk

24Vakti © Copyright 2015 – 2019, Sa o nijamija si protektirime