Во Бугарија со Ковид-19 инфицирани се 67 луѓе

Бугарија– Во Бугарија бројот на инфицирани со новиот коронавирус се искачи на 67 луѓе, што е за пет повеќе од вчера, изјави началникот на бугарскиот Централен оперативен штаб и началник на Воено-медицинската академија, генерал Венцислав Мутафчијски.
Тој наведе дека поради редовите пред продавниците за храна во последните денови ќе му предложи на премиерот Бојко Борисов да воведе дополнителни рестриктивни мерки односно повеќе од двајца возрасни лица да не се собираат на отворено.
Централниот оперативен штаб разгледува и мерки за фирмите кои приготвуваат и доставуваат храна, како и нови мерки за достава на храна со камион. Еден од предлозите е лицата, кои ќе ја растоватаат храната од камионите, ако може да бидат поставени во карантин, како и возачите на камионите. Додека ако возачот е странец има право да ја напушти Бугарија во рок  од 12 часа.

Source: nezavisen.mk


Bašo Amenge


Grupa taro terne Roma intelektualcija, novinarija, web dizajnerija, tehničarija, montažerija thaj javer personali savo so isilen baro iskustvo ki piri buti rodingje te keren nesto nevo ko mediumsko internet than ki Makedonija. Palo beshiba ko sostanok taro timi taro 24vakti.mk angjape decija kaj ko akava momenti falinela jek romano web tv portali savo ka nudinel pravilno, kvalitetno, informacija baši o Roma. Adaleske formiringape o www.24vakti.mk  ko adava sostanok čivgjem akala celija thaj pričine soske te formirina o jekutno romano web tv portali 24vakti.mk

24Vakti © Copyright 2015 – 2019, Sa o nijamija si protektirime