„Журките“ во Градиште завршија со две кривични пријави

разничниот продолжен викенд го преполни Охрид со туристи од целата земја, но донесе и  неодговорно однесување и непочитување на протоколите.

По социјалните мрежи масовно се споделуваа слики и видеа од преполни плажи и кафулиња, каде се гледа дека нема простор да се одржува безбедно растојание ниту пак се носат маски.
„Слободен печат“ пишува дека за журките на Градиште се поднесени две пријави.

 

„Во овој продолжен викенд, заедно со колегите од Скопје и од одделението во Гостивар, со петнаесет инспектори направени се 75 надзори во 2 дена. На подрачјето на Охрид имаме 2 кривични пријави по членот 206 од Кривичниот Законик конркетно за журки во Градиште, на плажите два и три. На подрачјето на Струга во кафуле покрај Дрим постапивме, но наидовме на попречување па полицијата се вмеша во случајот и се преземаат дополнителни мерки”, велат од Пазарниот инспекторат одделение Охрид, за „Слободен печат“.

За масовните собири реагираше и министерот за здравство Венко Филипче, кој напиша дека лежалката од плажа лесно може да се замени со болнички кревет, бидејќи вирусот не е на

одмор.

 


Bašo Amenge


Grupa taro terne Roma intelektualcija, novinarija, web dizajnerija, tehničarija, montažerija thaj javer personali savo so isilen baro iskustvo ki piri buti rodingje te keren nesto nevo ko mediumsko internet than ki Makedonija. Palo beshiba ko sostanok taro timi taro 24vakti.mk angjape decija kaj ko akava momenti falinela jek romano web tv portali savo ka nudinel pravilno, kvalitetno, informacija baši o Roma. Adaleske formiringape o www.24vakti.mk  ko adava sostanok čivgjem akala celija thaj pričine soske te formirina o jekutno romano web tv portali 24vakti.mk

24Vakti © Copyright 2015 – 2019, Sa o nijamija si protektirime