Извлечени групите за Европското првенство во 2020 година: Македонија за прв пат во група која можи да значи пласман

 

Фудбалската репрезентација на Македонија ги доби своите противници за квалификациите за ЕП 2020.

Македонија ќе игра во групата „Г“ заедно со Полска, Австрија, Израел, Словенија и Латвија.

Европското ќе се одржи во 12 градови – Лондон, Минхен, Рим, Баку, Санкт Петербург, Букурешт, Амстердам, Даблин, Билбао, Будимпешта, Глазгов и Копенхаген.

Најдобрите две репрезентации од секоја група ќе изборат пласман на Европското, а уште четири селекции ќе обезбедат пласман на континенталниот собир по одигрувањето на плеј-офите во Лигата на Нациите

Еве ги и сите квалификациски групи за ЕП 2020, чии дуели започнуваат на 21 март 2019, а ќе завршат на 19 ноември истата година.

Група А: Англија, Чешка, Бугарија, Црна Гора, Косово

Група Б: Португалија, Украина, Србија, Литванија, Луксембург

Група Ц: Холандија, Германија, Северна Ирска, Естонија, Белорусија

Група Д: Швајцарија, Данска, Република Ирска, Грузија, Гибралтар

Група Е: Хрватска, Велс, Словачка, Унгарија, Азербејџан

Група Ф: Шпанија, Шведска, Норвешка, Романија, Фарски Острови, Малта

Група Г: Полска, Австрија, Израел, Словенија, МАКЕДОНИЈА, Летонија

Група Х: Франција, Исланд, Турција, Албанија, Молдавија, Андора

Група И: Белгија, Русија, Шкотска, Кипар, Казахстан, Сан Марино

Група Ј: Италија, Босна и Херцеговина, Финска, Грција, Ерменија, Лихтенштајн.


Bašo Amenge


Grupa taro terne Roma intelektualcija, novinarija, web dizajnerija, tehničarija, montažerija thaj javer personali savo so isilen baro iskustvo ki piri buti rodingje te keren nesto nevo ko mediumsko internet than ki Makedonija. Palo beshiba ko sostanok taro timi taro 24vakti.mk angjape decija kaj ko akava momenti falinela jek romano web tv portali savo ka nudinel pravilno, kvalitetno, informacija baši o Roma. Adaleske formiringape o www.24vakti.mk  ko adava sostanok čivgjem akala celija thaj pričine soske te formirina o jekutno romano web tv portali 24vakti.mk

24Vakti © Copyright 2015 – 2019, Sa o nijamija si protektirime