Ке се ослободи ли Европа од канџите на САД ?

Во последниве неколку дена поради настаните во Франција, политичките познавачи и аналитичари доаѓат до сознанија за надворешен фактор за дестабилизација на Франција пред се од САД, поради најавата на францускиот претседател Мануел Макрон за формирање на Европска војска која ке биде надвор од контролата на НАТО.

Иако ова манифестација ја започна од безимен автомеханичар од Франција кој дојде до идеја да се организира протести низ Франција со употреба на жолти елеци, САД за да не остане надвор од европските случувања ги замеша прстите со користејки ги случувањата и незадоволството на француките граѓани со низа активности преку свои поранешни советници, активисти и агенти од тајните свои служби.

Поголем број на француските медиуми се занимават со средбите на поранешниот советник на американскиот председател Доналд Трамп Стив Банон кој веќе неколку месеци е на стариот континент, давајки совети и индиции на поголем број на националистички полулистички политички партии во Европа меѓу кои е и лидерката на Националниот Фронт на Мари ле Пен ултра десничарски лидер, позната по своите контра ставови во врска со емигрантите и странците во Франција, и Вламс Беланг од фламанската десничарска партија на Белгија.

Поранешниот советник на Трамп воедно и архитект во комуникација за време на кампањата за председател на САД , ја поздрави мобилизацијата на жолтите елеци, и најави подршка за Брексит.

На ова средба која се одржа во Брисел на 8 декември , ја искажаа својата задоволност со индикација на поволните ветрови кои дуват на нивните едра, со кои се очекува брза победа во Белгија и Франција од страна на ултра десничарските партии како што е случајот во Италија, Холандија и Унгарија.

Француските граѓани се на прагот на можна граѓанска војна доколку Макрон поради притисоците со кои се соучува од страна на демонстрантите поднесе оставка , ке остави плодно тло за развивање на вирусот на националистичко обединување во Европа во која ке бидат погодени сите емигранти и натурализирани европјани.Последниве избори Во Франција докажаа спротивно кога во вториот круг еден до еден за фунцкијата председател беа Мари ле Пен и Емануел Макрон , за кој француските граѓани одлучија да ја остранат опцијата ултра десничарска превласт и својот глас го дадоа за не партиски канидат .

Останува да се надеваме дека таквите планови нема да се реализират во земјата која носи парола „Слобода еднаквост и братсво“

Мозес Соломон (Сулејман Мухаџер)


Bašo Amenge


Grupa taro terne Roma intelektualcija, novinarija, web dizajnerija, tehničarija, montažerija thaj javer personali savo so isilen baro iskustvo ki piri buti rodingje te keren nesto nevo ko mediumsko internet than ki Makedonija. Palo beshiba ko sostanok taro timi taro 24vakti.mk angjape decija kaj ko akava momenti falinela jek romano web tv portali savo ka nudinel pravilno, kvalitetno, informacija baši o Roma. Adaleske formiringape o www.24vakti.mk  ko adava sostanok čivgjem akala celija thaj pričine soske te formirina o jekutno romano web tv portali 24vakti.mk

24Vakti © Copyright 2015 – 2019, Sa o nijamija si protektirime