Кина ќе и достави два милиона маски на ЕУ!

Претседателката на Европска комисија, Урсула фон дер Лајан најави дека Кина ќе испрати  повеќе од два милиони заштитни маски на Европска Унија, која стана центар на пандемијата од новиот коронавирус.

Таа наведе дека тоа и го соопштил кинескиот премиер Ли Кечијанг во телефонски разговор.

– Се согласивме дека борбата против коронавирусот е глобална и дека мора да се помагаме во овие тешки моменти. Кина не ја заборави помошта што ја доби од ЕК во јануари, кога таа беше во центарот на епидемијата, посочи Лајан.

Таа наведе дека „набрзо“ очекува дека два милиони хирушки маски, 200.000 маски од типот Н-95 и 50.000 тестови за откривање на новиот коронавирус.

– Во јануари ЕУ испрати 50 тони медицинска опрема во Кина, посои Лајан.

И компанијата „Алибаба“ испрати маски во Франција и во Италија.


Bašo Amenge


Grupa taro terne Roma intelektualcija, novinarija, web dizajnerija, tehničarija, montažerija thaj javer personali savo so isilen baro iskustvo ki piri buti rodingje te keren nesto nevo ko mediumsko internet than ki Makedonija. Palo beshiba ko sostanok taro timi taro 24vakti.mk angjape decija kaj ko akava momenti falinela jek romano web tv portali savo ka nudinel pravilno, kvalitetno, informacija baši o Roma. Adaleske formiringape o www.24vakti.mk  ko adava sostanok čivgjem akala celija thaj pričine soske te formirina o jekutno romano web tv portali 24vakti.mk

24Vakti © Copyright 2015 – 2019, Sa o nijamija si protektirime