КОГА ЌЕ ГО ПРОМАШИШ КАНДИДАТОТ ЗА КОЈ ТРЕБА ДА СЕ ГЛАСА: Тоа и се случило на група на Роми во Врање

Голем скандал се случи на изборите во Врање. Таму во неделата покрај парламентарните избори се одржаа и локални. Група на Роми за кои постојат сомнежи дека биле потплатени од владејачката СНС да гласаат за нивниот кандидат на локалните избори. Но, тие се збуниле и гласале за бројот 4 на ливчето наменето за парламентарните избори. Таму се наоѓал кандидатот од партијата на Унгарците.

Работата е во тоа што во Врање има само шестмна гласачи со унгарско потекло. Тоа им станало сомнително кога се броеле гласовите па затоа владејачката партија поднела приговор кој бил прифатен.

Следната недела на три места во Врање и околината ќе се повтори гласањето.

https://vecer.mk/node/506931


Bašo Amenge


Grupa taro terne Roma intelektualcija, novinarija, web dizajnerija, tehničarija, montažerija thaj javer personali savo so isilen baro iskustvo ki piri buti rodingje te keren nesto nevo ko mediumsko internet than ki Makedonija. Palo beshiba ko sostanok taro timi taro 24vakti.mk angjape decija kaj ko akava momenti falinela jek romano web tv portali savo ka nudinel pravilno, kvalitetno, informacija baši o Roma. Adaleske formiringape o www.24vakti.mk  ko adava sostanok čivgjem akala celija thaj pričine soske te formirina o jekutno romano web tv portali 24vakti.mk

24Vakti © Copyright 2015 – 2019, Sa o nijamija si protektirime