Македонец кој живее во Кина: СЕДЕТЕ ДОМА, еве зошто овој вирус е страшен

Во екот на коронавирусот, на социјалните мрежи се појави и статус ви кои Македонец кој живее во Кина вели дека најдобро е да се седи дома во овој период на ширење на вирусот.

-Добро утро професорке. Би ве замолил доколку можете да го споделите текстов во врска со вирусот. Ви благодарам. Јас живеам во Кина веќе 4 години. За време на епидемијата од Ковид граѓаните се самоизолираа со цел да се заштитат и да се намали преносот. Гледам дека разни луѓе кажуваат дека контаминацијата од овој вирус е МАЛА споредено со туберкулозата, но причината зошто овој вирус е страшен бидејќи дури и да е лечењето успешно, лицата имаат респираторни проблеми после. Најтешките случај во Кина беше пред недела дена каде што на жена и колабираа белите дробови и се угуши во својот дом. Последните случаи не можат да прават никави физичка активност (да качуваат скали, вежбаат…) бидејќи пак белите дробови можат да им колабираат. Затоа СЕДЕТЕ ДОМА и при секое излегување носете маски и ракавици.

Во Кина во врвот на кризата само еден член на семејството можеше да излезе секој втор ден од дома да купи храна. Освен аптеките и маркетите, ништо друго не работеше. Деновиве доколку некој користи јавен транспорт или јавно место се мери температура и доколку има над 37 дирекно се носи во болница. Исто така без маски не може да се користи јавно место или танспорт. Чувајте се! Не одете на работа! Седете дома!, стои во неговиот пост на Фејсбук.

 

 

Source: kurir.mk


Bašo Amenge


Grupa taro terne Roma intelektualcija, novinarija, web dizajnerija, tehničarija, montažerija thaj javer personali savo so isilen baro iskustvo ki piri buti rodingje te keren nesto nevo ko mediumsko internet than ki Makedonija. Palo beshiba ko sostanok taro timi taro 24vakti.mk angjape decija kaj ko akava momenti falinela jek romano web tv portali savo ka nudinel pravilno, kvalitetno, informacija baši o Roma. Adaleske formiringape o www.24vakti.mk  ko adava sostanok čivgjem akala celija thaj pričine soske te formirina o jekutno romano web tv portali 24vakti.mk

24Vakti © Copyright 2015 – 2019, Sa o nijamija si protektirime