Нема предвремени парламентарни избори

а седницата на Извршниот одбор на СДСМ што започна околу 21:00 часот вечерва, се донесе конечна одлука: нема предвремени парламентарни избори, пренесе Цивил повикувајќи се на извори од раководството на партијата.

Седницата на ИО на СДСМ започна со повеќе од еден час од закажаниот термин.

Според нашите извори, на седницата преовладувала оцената дека реформите и интеграциите се поважни и дека предвремените парламентарни избори би имале негативни ефекти во динамиката на овие важни процеси за евро-атлантската иднина на нашата земја.

Дискусијата продолжува и по други теми како што се председателските избори и кандидатурите пријавени во партискиот оглас. Се очекува вечерва да се дискутира и за коалицијата со ДУИ и другите владини партнери во претседателските избори, иако официјално нема потврда дали воопшто ќе се отвори оваа тема вечерва.

Оваа одлука можеше да се предвиди, особено по силните препораки кои доаѓаа и од меѓународната заедница и дел од домашните граѓански организации и експерти, според кои Владата мора да се посвети на реформите во земјата.


Bašo Amenge


Grupa taro terne Roma intelektualcija, novinarija, web dizajnerija, tehničarija, montažerija thaj javer personali savo so isilen baro iskustvo ki piri buti rodingje te keren nesto nevo ko mediumsko internet than ki Makedonija. Palo beshiba ko sostanok taro timi taro 24vakti.mk angjape decija kaj ko akava momenti falinela jek romano web tv portali savo ka nudinel pravilno, kvalitetno, informacija baši o Roma. Adaleske formiringape o www.24vakti.mk  ko adava sostanok čivgjem akala celija thaj pričine soske te formirina o jekutno romano web tv portali 24vakti.mk

24Vakti © Copyright 2015 – 2019, Sa o nijamija si protektirime