Папата им се извини на Ромите поради дискриминацијата

Папата Франциск  им се извини на Ромите поради дискриминациите во историјата на кои била подложена оваа заедница во Европа, и им оддаде почит на католиците во Романија, кои биле прогонети за време на владеењето на комунистите.
– Историјата не учи дека на христијаните, вклучувајќи ги и католиците, не им е непознато правење такво зло. Би сакал да побарам прошка од вас поради тоа, рече папата на последниот ден од тридневната посета на Романија.
Папата им се извини на Ромите поради „многубројните искуства“ што ги имале кога станува збор за дискриминација, сегрегација и малтретирање. На крајот од посетата на папата на Романија, на аеродромот во Сибиу е одржана церемонија по повод неговото заминување, на која присуствуваше и романскиот претседател Клаус Јоханис. Папата Франциск потоа замина за Ватикан.

Bašo Amenge


Grupa taro terne Roma intelektualcija, novinarija, web dizajnerija, tehničarija, montažerija thaj javer personali savo so isilen baro iskustvo ki piri buti rodingje te keren nesto nevo ko mediumsko internet than ki Makedonija. Palo beshiba ko sostanok taro timi taro 24vakti.mk angjape decija kaj ko akava momenti falinela jek romano web tv portali savo ka nudinel pravilno, kvalitetno, informacija baši o Roma. Adaleske formiringape o www.24vakti.mk  ko adava sostanok čivgjem akala celija thaj pričine soske te formirina o jekutno romano web tv portali 24vakti.mk

24Vakti © Copyright 2015 – 2019, Sa o nijamija si protektirime