Кампања

Последна недела од кампањата – кандидатите имаат уште пет дена за убедување на гласачите

Избори 2019
Sali MemedApril 15, 20191min93

До петок на полноќ истекува рокот во кој тројцата потенцијални претседателите треба да ги убедат граѓаните дека тие се нивниот вистински избор за позицијата. Трката за претседателската фотеља во Вила Водно влегува во својот финиш. Со набиена агенда Сиљановска, Пендаровски и Река секојдневно со пораки одблиску со граѓаните гарантираат подобар живот ја бараат нивната поддршка. Со пристојно ниво на агитирање, по централни минитинзи и трибини со граѓаните секој влече на своја страна. Сепак не изостануваат и меѓусебните партиски обвинувања за одлуките во минатото.

Кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ Сиљановска својот акцент го става на штетноста која ја носи Преспанскиот Договор. По стапувањето на функција како претседател доколку ја добие поддршката од народот, ветува враќање на правдата во Македонија но и укинување на сите привилегии на функционерите.

Пендаровски пак не отстапува од патот кој го трасира актуелната власт. Неговите пораки до граѓаните главно се насочени кон евроинтегративниот пат на Македонија. Токму и така ја води кампањата дека тоа единствениот пат за стабилна иднина.

Кандидатот на БЕСА и Алијанса, Блерим Река го застапува концептот на еднакви права за граѓаните. Вели дека неопходно е сите во Републиката да се чувствуваат безбедни, но и дојдено било времето за Албанец претседател.

За прв пат тројцата кандидати излегоа од класичните изборни кампањи, па на социјалните медиуми се организиираат и дополнителни настани каде преку рекреација се обидуваат да ги придобијат симпатиите на гласачите. Од друга страна силен емотивен набој на митинзите на СДСМ. Недвосмислени изливи на приврзаност и поддршка кон Заев и Пендаровски беа забележани уште во првиот ден од кампањата.

Кампањата и агитирањето кај граѓаните за првиот круг од шестите претседателски избори запира до сабота, кога следува изборниот молк. Во недела 1.808.131 избирачи ќе можат да го остварат своето избирачко право и да одлучат кој ќе биде новиот шеф на државата.


Bašo Amenge


Grupa taro terne Roma intelektualcija, novinarija, web dizajnerija, tehničarija, montažerija thaj javer personali savo so isilen baro iskustvo ki piri buti rodingje te keren nesto nevo ko mediumsko internet than ki Makedonija. Palo beshiba ko sostanok taro timi taro 24vakti.mk angjape decija kaj ko akava momenti falinela jek romano web tv portali savo ka nudinel pravilno, kvalitetno, informacija baši o Roma. Adaleske formiringape o www.24vakti.mk  ko adava sostanok čivgjem akala celija thaj pričine soske te formirina o jekutno romano web tv portali 24vakti.mk

24Vakti © Copyright 2015 – 2019, Sa o nijamija si protektirime