Претседателските кандидати се обврзаа за фер избори

Тројцата кандидати за иден шеф на државата, Блерим Река, Гордана Силјановска и Стево Пендаровски, ден пред почетокот на кампањата, го потпишаа Кодексот за фер и демократски избори. Ветија дека ќе водат демократска и фер кампања.

„Се надевам дека ќе биде коректна и регуларна трка, на крајот не е толку важно кој ќе победи, но важно е што Република Северна Македонија ќе победи, ќе добие датум за почеток на преговорите за членство во ЕУ“, рече Блерим Река – Независен претседателски кандидат (поддржан од Алијансата и Беса).

Од ДИК исто така очекуваат да се почитува Изборниот законик не само од кандидатите туку и од партиите.

Блерим Река ќе биде прв на гласачкото ливче, број два е кандидатката на ВМРО ДПМНЕ, Гордана Силјановска а трет е кандидатот на СДСМ и владејачката коалицијата, Стево Пендаровски. Изборите ќе се одржат на 21 април.


Bašo Amenge


Grupa taro terne Roma intelektualcija, novinarija, web dizajnerija, tehničarija, montažerija thaj javer personali savo so isilen baro iskustvo ki piri buti rodingje te keren nesto nevo ko mediumsko internet than ki Makedonija. Palo beshiba ko sostanok taro timi taro 24vakti.mk angjape decija kaj ko akava momenti falinela jek romano web tv portali savo ka nudinel pravilno, kvalitetno, informacija baši o Roma. Adaleske formiringape o www.24vakti.mk  ko adava sostanok čivgjem akala celija thaj pričine soske te formirina o jekutno romano web tv portali 24vakti.mk

24Vakti © Copyright 2015 – 2019, Sa o nijamija si protektirime