Силна бура го погоди Балканот- еве кога ќе дојде во Македонија

Силна бура го погоди Балканот. Босна, Хрватска и Србија синоќа и денес изутринава се соочија со обилни врнежи од дожд и силни ветрови.
Неколку реки се излеаја од коритата, а силниот ветер корнеше и дрвја.
Во овие земји се известува за неколку повредени лица и за материјални штети. Синоптичарите во Скопје за вечерва очекуваат бурата да ја погоди и земјава.
УХМР: Претежно облачно време и врнежи од дожд. Попладне и во вечерните часови врнежите ќе бидат поинтензивни, а на места ќе имаме нестабилно време поради обилните врнежи, грмотевици и силни ветрови. На места ќе има и град.”
Најавите за обилни врнежи ги мобилизираа институциите како и Јавното претпријатие „Водовод и канализација“, Центарот за управување со кризи, пожарникарските служби и општините за да се преземат превентивни мерки.
Од Центарот за управување со кризи апелираа до граѓаните во случај на опасност да пријават на телефонскиот број 195. Општините и Центарот апелираа вечерва да не се излегува без потреба, а возилата да не се паркираат во близина на атмосферските канализации, ниту под дрва.


Bašo Amenge


Grupa taro terne Roma intelektualcija, novinarija, web dizajnerija, tehničarija, montažerija thaj javer personali savo so isilen baro iskustvo ki piri buti rodingje te keren nesto nevo ko mediumsko internet than ki Makedonija. Palo beshiba ko sostanok taro timi taro 24vakti.mk angjape decija kaj ko akava momenti falinela jek romano web tv portali savo ka nudinel pravilno, kvalitetno, informacija baši o Roma. Adaleske formiringape o www.24vakti.mk ko adava sostanok čivgjem akala celija thaj pričine soske te formirina o jekutno romano web tv portali 24vakti.mk

24Vakti © Copyright 2015 – 2019, Sa o nijamija si protektirime