Шетајте низ светските музеи додека сте дома

Деновите на самоизолација кога сме со семејствата може да бидат интересни дури и ако не се прави ништо. Односно, се што треба е да сте љубители на уметноста, да имате интернет и удобен кауч. И, потоа слободно може да си дозволите „прошетка„ низ најпознатите музеи во светот кои овозможија интернет галерии токму за овој период.

Па така мадридската „Thyssen-Bornemisza“ ги изложи делата на Рембрант, „Uffizi“ во Фиренца ќе биде затворена до 3-ти април, но од неодамна се достапни 4 онлајн изложби од истата. „Лувр“ нуди неколку онлајн тури на неговиот веб-сајт, каде што можете да ги погледнете галериите со слики, просториите со експонати и артефакти, но и да ѝ се восхитувате на самата градба.

Британскиот музеј има виртуелна тура на која можете да го видите каменот од Розета и египетските мумии, а има уште најмалку 5 други познати музеи чии веб страни со само еден клик ве носат директно таму.


Bašo Amenge


Grupa taro terne Roma intelektualcija, novinarija, web dizajnerija, tehničarija, montažerija thaj javer personali savo so isilen baro iskustvo ki piri buti rodingje te keren nesto nevo ko mediumsko internet than ki Makedonija. Palo beshiba ko sostanok taro timi taro 24vakti.mk angjape decija kaj ko akava momenti falinela jek romano web tv portali savo ka nudinel pravilno, kvalitetno, informacija baši o Roma. Adaleske formiringape o www.24vakti.mk  ko adava sostanok čivgjem akala celija thaj pričine soske te formirina o jekutno romano web tv portali 24vakti.mk

24Vakti © Copyright 2015 – 2019, Sa o nijamija si protektirime