ЈСП ги демантира обвинувањата за дискриминирачко и насилно однесување на контролорите

Откако вчера здружението на граѓани Ромаверзитас преку соопштение ја информираше јавноста за случај во кој контролори на ЈСП насилно и недолично се однесувале со студент од ромска национална припадност, ЈСП денеска со соопштение ги демантираше обвиненијата, пренесува слободен печат.

„ЈСП Скопје категорично ги отфрла обвинувањата за дискриминација по етничка основа во случајот со студентот Сирхан Усеин и двајца контролори, кој се случил на 9.02.2020 година во 10.45 часот во автобусот на линија 45.

Сакаме да ве информираме дека студентот го пријави случајот во ЈСП Скопје дури денеска, вторник (11.02.202 год) и тоа по наше барање.

Даде и пиша изјава со која сам потврдува дека не станува збор за етничка дискриминација, во ниту еден момент не бил навреден со погрдни зборови на етничка база.

Прочитајте и…  Европската инвестициска банка со 40 милиони евра ќе поддржи медицински истражувања за рак

Изјава дадоа и двајцата контролори, при што категорично ги отфрлаат шпекулациите за дискриминација.

Случајот се процесуира и ќе се преземат соодветни мерки.

Сакаме да веруваме дека овој случај нема да се злоупотреби за дневно политички цели и подгревање на страстите кај одредена етничка група граѓани.

Се надеваме дека во иднина медиумите нема да пласираат само еднострани информации, преземи од социјалните мрежи, туку изворно ќе се информираат за случајот, а во интерес на професионалното информирање ќе побараат изјава и од ЈСП Скопје.

Напоменуваме дека за ЈСП Скопје сите корисници на јавниот превоз имаат еднаков статус.

Единствено, разликуваме патници со уредно валидиран билет и патници без билет.“, соопштија од ЈСП.


Bašo Amenge


Grupa taro terne Roma intelektualcija, novinarija, web dizajnerija, tehničarija, montažerija thaj javer personali savo so isilen baro iskustvo ki piri buti rodingje te keren nesto nevo ko mediumsko internet than ki Makedonija. Palo beshiba ko sostanok taro timi taro 24vakti.mk angjape decija kaj ko akava momenti falinela jek romano web tv portali savo ka nudinel pravilno, kvalitetno, informacija baši o Roma. Adaleske formiringape o www.24vakti.mk  ko adava sostanok čivgjem akala celija thaj pričine soske te formirina o jekutno romano web tv portali 24vakti.mk

24Vakti © Copyright 2015 – 2019, Sa o nijamija si protektirime