(ВИДЕО)Авион со 150 патници се излизга од пистата и излета на улица

Иран

Ирански патнички авион со 150 патници се излизга од писта и излезе на улица во јужниот град Махшар, откако се случил дефект при слетувањето.

Во инцидентот нема сериозно повредени лица, пренесе агенцијата АП.

Патниците излегле од авионот од предната врата и на излезот за итни случаи, носејќи го својот рачен багаж, покажуваат снимки од локалните телевизии.

Директорот на аеродромот соопшти дека сите патници безбедно го напуштиле леталото.

Иранската државна телевизија објави дека инцидентот се случил во текот на грубото слетување околу 9:30 часот по локално време.

Ова е трет авионски инцидент последниве денови во Иран, по несреќата кога на 8 јануари беше соборен украински патнички авион.


Bašo Amenge


Grupa taro terne Roma intelektualcija, novinarija, web dizajnerija, tehničarija, montažerija thaj javer personali savo so isilen baro iskustvo ki piri buti rodingje te keren nesto nevo ko mediumsko internet than ki Makedonija. Palo beshiba ko sostanok taro timi taro 24vakti.mk angjape decija kaj ko akava momenti falinela jek romano web tv portali savo ka nudinel pravilno, kvalitetno, informacija baši o Roma. Adaleske formiringape o www.24vakti.mk  ko adava sostanok čivgjem akala celija thaj pričine soske te formirina o jekutno romano web tv portali 24vakti.mk

24Vakti © Copyright 2015 – 2019, Sa o nijamija si protektirime