Edvin Azirovik

https://24vakti.mk

Covid-19 Makedonija

Од понеделник трета доза вакцина и во Македонија

Од понеделник трета доза вакцина против Ковид можат да примат граѓаните над 60 години, сите здравствени работници и пациентите со сериозни имунолошки заболувања. Ваква препорака даде Комитетот за имунизација. Боцкањето ќе биде само со Фајзер, а од втората вакцина треба да поминале 6 месеци. – Сите граѓаните кои примиле втора доза во моментот кога ќе […]Čitin pobuter

Makedonija

Има уште осум дена до крај на пописот, граѓаните да

Пописот на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија 2021, се наближува кон крајот. Остануваат уште осум дена и попишувачите со максимален интензитет ги посетуваат домаќинствата за никој да не биде изоставен и непопишан, информираат од Државниот завод за статистика. Државниот завод за статистика апелира до граѓаните за трпеливост, посочувајќи дека попишувачите се на […]Čitin pobuter

Politika

На избори ќе може да се гласа и со истечени

Државната изборна комисија денеска ја одржа 26. седница на која едногласно беше усвоено предлог-упатството за начинот на утврдување на идентитетот на гласачот, кое произлегло од новите измени на Изборниот законик.   – Една од измените е дека граѓаните можат да гласаат со истечена лична карта, која им е истечена од денот на распишување до денот […]Čitin pobuter

Makedonija Politika

Мицкоски очекува победа во над 39 општини, плус Скопје

ВМРО-ДПМНЕ очекува на претстојните локални избори да го повтори или надмине резултатот од последните претседателски и парламентарни избори, на кои, како што рече партискиот лидер Христијан Мицкоски на денешниот брифинг со новинарите, неговата партија победи во 39 општини, плус во Градот Скопје. Притоа, Мицкоски презентираше резултати од анкета нарачана за внатрепартиски потреби, според која, посочи […]Čitin pobuter

Makedonija

Попладнево попишани над еден милион граѓани

Над еден милион граѓани се попишани денеска до 15 часот, информираат од Државниот завод за статистика.     „До 15 часот, денеска попишани се 1.000.034 лица. Попишувањето оди во најдобар ред и согласно планираниот интензитет“, информираат од ДЗС. Граѓаните кои имаат дилеми и нејаснотии во врска со процесот на попишување можат да се обратат во […]Čitin pobuter

Makedonija Politika

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ се фали со проекти но во овие четири

Транзицијата и замената на јагленот се за поздравување од аспект на заштита на животната средина, но за замена на РЕК „Битола“, од каде се добива најголемиот дел од електрична енергија, се потребни многу поголеми и посериозни инвестиции, како и дополнителни инвестиции за акумулирање на енергијата- батерии. За жал во производството на електрична енергија не можеме […]Čitin pobuter

Makedonija

Осумдневен притвор за петтемина приведени од протестите во Тетово

Во вчерашните протести беа полесно повредени четворица полицајци. Судирите со полицијата настанаа откако дел од демонстрантите се обидоа да стигнат до седиштето на ДУИ, а претходно фрлаа со јајца по општинската зграда Судија на претходна постапка од Основен суд Тетово им определи мерка притвор во времетраење од осум дена на петтемина приведени кои учествуваат во […]Čitin pobuter