Tehnologija

iPhone 13 има значително подобри GPU пердорманси од iPhone 12

Кога Apple ја претстави iPhone 13 линијата, компанијата објави и дека телефоните ги покренува новиот A15 Bionic чипсет. Компанијата тврди дека чипсетот е 50 процент побрз од водечката конкуренција, а сега бенчмарк тестовите тоа и го потврдуваат. Според неодамна наведениот Geekbench бенчмарк, iPhone 13 GPU dobi Metal резултат од 14.216 поени. Само за споредба, A14 Bionic на iPhone 12 […]Čitin pobuter

Tehnologija

Најголемата кражба во историјата на криптовалутите стана уште побизарна: Хакерите

Повеќе од една третина од 613 милиони долари во криптовалута кои се украдени од финансиската платформа Поли-нетворк, се вратени. Хакерот наведе дека тоа го направил од забава. Таа кражба беше прогласена за една од најголемите крипто кражби откако се појави таа индустрија. Отприлика еден ден откако стана жртва на најголемата кражба во историјата на криптовалутите, […]Čitin pobuter

Tehnologija

Хуманоиден робот им помага на докторите и пациентите: Запознајте ја

Компанијата Хансон во 2016 година го воодушеви светот со роботот Софиа. Сега истата компанија со седиште во Хонг Конг го претстави својот нов изум: Грејс, хуманоиден робот од кој се очекува да воведе револуција во здравствената заштита. Дизајнирана како помошник на лекарите, Грејс е опремена со сензори, вклучувајќи термална камера за детекција на температурата и пулсот на […]Čitin pobuter

Tehnologija

Апликацијата Телеграм е рај за сајбер криминалците

Телеграм стана засолниште на сајбер криминалците, покажуваат најновите истражувања. Компанијата која се занимава со сигурноста на интернет, Cybint направи истражување со Financial Times на тема сајбер криминалот на Телеграм. На сајбер криминалците им е најлесно преку Телеграм да тргуваат со украдени податоци и алатки за хакирање, како и да разменуваат информации кои би биле употребувани за следни напади. Некогаш WhatsApp беше главното засолниште на […]Čitin pobuter

Sumnal

I Bugarsko CIK cigja o agorutne rezultatija taro alusariba

I bugarsko centralno misija chigja o agorutne rezultatija taro alusariba taro kurkjeskere parlamentarska alusajra. Ko pratenicka mandatija adava dikhola agjar:I partija taro premieri ko dzajba Boris Gerb ka ovel 75 pratenikija,”Isi asavke manusha” ko show kerela Trifanov 51,Socijalisticko partija tari bugarija 43,Phiribaskere prava thaj sloboda 30, Demokratsko Bugarija taro ex ministeri basho prava Hristo Ivanov […]Čitin pobuter

Makedonija

Pocmingja o chijba vakcine ko phure manusha ko lengere khejra.

Pocmingja o chijba vakcine ko phure manusha ko lengere khejra,thaj o than tano ki sala Борис Трајсковски.Akanaske primingje taro ARM thaj o siklovne taro 1  dzi ko 3 odelenie.O Filipce,akanaske na udzarela nevo bicajba vaccine,numa phenela naj te ovel achojba ki imunizacija Haingo : https://telma.com.mk/2021/04/07/%D0%B2%D0%BE-%D1%82%D0%B5%D0%BA-%D0%B5-%D0%B2%D0%B0%D0%BA%D1%86%D0%B8%D0%BD%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%98%D0%B0-%D0%B2%D0%BE-%D0%B4%D0%BE%D0%BC%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%B5-%Čitin pobuter

Makedonija

Zurka ki vikendica ko Tikveshko Ezero, Avena phage prijave

Sabale sudsko nalogjea khugje ki vikendica ko Tikveshko ezero,taro kavadarci,phenela o МВР. Ko 04.04.2021 bersh ko 02:20 o ari o kajlarde khugje ki vikendica arakhlo than thaj vikimo Brushanska komuna ko Tikveshko ezero.arakhle 4 manusha,thaj panda 14. Sa palo akava ka avel lengje krivicno prijava havllarena o nadlezna Haingo: https://tocka.com.mk/vesti/372937/zurka-vo-vikendica-na-tikveskoto-ezero-sleduvaat-krivicni-prijaviČitin pobuter

Makedonija

Rusko armija primingja i rusko vakcina Sputnik

I armija tari Severno Makjedonija primingja I vakcina ki arena A1  Sportski centar Boris Trajkovski.Olaj tane prva kola so primingje I vakcina Sputnik.O nakhlo kurko 20,000 doze tari akaja vakcina dengja amengje I Srbija.Kerdo tano than javerada te vakcinirinenpe mashkar 3,000 manusha ko dive,numa adava numero nae pherdo ko posledna duj dive. Haingo: https://faktor.mk/armijata-se-vakcinirashe-so-ruskata-vakcina-sputnik-Čitin pobuter