Negovan Gracanski

https://24vakti.mk

8 APRIL Roma ki MK

Sebepi 8-to April – Internacionalno dive e Romengoro, o Zegin

Sebepi 8-to April – Internacionalno dive e Romengoro, ogazda tari far,acevtsko kompanija o rajo Blagoja Mehandžiski dengja donacia tarp 4.000 čhavporikane viziria bašo sastipa e čhavengoro ko fundavutne škole “Phralja Ramiz thaj Hamid” thaj “26 Juli”  em e ćhavenge taro garteni “8-to April” ki komuna Šuto Orizari. I donacia akceptiringje ole o direktoria taro o […]Čitin pobuter

Konkursija

ОТВОРЕН Е ПОВИКОТ ЗА АПЛИЦИРАЊЕ ЗА СТИПЕНДИЈА (РМУСП)

Ромскиот едукативен фонд (РЕФ) е меѓународна фондација основана во 2005 година и е посветена на затворање на јазот во образовните исходи помеѓу Ромите и не-Ромите. Со поддршка на Фондациите Отворено општество, РЕФ обезбеди над 16, 500 стипендии за студенти Роми во последните 20 години. РЕФ верува во системи за квалитетно и инклузивно образование со одвоени […]Čitin pobuter

Sumnal

27 јануари е меѓународен ден на сеќавање на трагедијата на

27 јануари е меѓународен ден на сеќавање на трагедијата на холокаустот што се случи за време на Втората светска војна. Тоа е ден за спомен на геноцидот што резултираше со смрт на милиони луѓе од страна на нацистичкиот режим и неговите соработници. Терминот “Холокауст” се однесува на актите на геноцид за време на Втората светска […]Čitin pobuter

Makedonija

МВР: Затворен угостителски објект во Мала Речица, приведен сопственикот

На 05.03.2021 во 20.30 часот на подрачје на Центар, полициски службеници од СВР Скопје ги лишиле од слобода О.Б.(20) и С.С.(18), двајцата од Скопје бидејќи кај нив била пронајдена марихуана. По целосно документирање на случајот ќе биде поднесен соодветен поднесок.Čitin pobuter

Muzika

Музичарите и угостителите на протест пред владата

Музичарите и угостителите денес со маски протестираат до 17 часот пред зградата на Владата , под мотото „Протестирам против уништувањето на ноќните клубови“. Не се согласуваат дека угостителските објекти се причина или може да бидат потенцијални жаришта за ширење на коронавирусот. Побројни се фолк-пејачите , меѓу нив фолк-ѕвездите Наум Петрески и Миле Кузмановски и кралот […]Čitin pobuter

Tehnologija

Дронови доставуваат медицински материјали во зафрлените делови на Шкотска

Водафон е многу активен во исполнувањето на потенцијалот на беспилотни летала, особено во Велика Британија. Во текот на јануари минатата година, што е време пред пандемијата на коронавирусот, таа компанија веќе обезбеди информации за резултатите од тестовите во оваа област. Овие резултати покажаа дека повеќето Британци ја поддржуваат употребата на беспилотни летала при обезбедување на […]Čitin pobuter