Redzep Dalipi

https://24vakti.mk

Roma ki Lumia

Убедлива изборна победа на Самоопределување во Косово

Рекордна победа на Самоопределување на парламетарните избори во Косово..Досега опозициската партија на чие чело е поранешниот премиер Албин Курти, освои 48 проценти од гласовите и дојде до најголема победа во историјата на независно Косово. Во коалиција со партијата на Курти на овие избори беше независната листа на досегашната собраниска спикерка и вршителката на должноста претседател […]Čitin pobuter

Makedonija

Вакцинацијата се очекува да почне во среда, наскоро и кинески

Според Филипче, од кинеската вакцина се очекуваат 200.000 дози од кои одредена количина може да дојде за кратко време, но се уште нема потврда кога. Од Sputnik V се очекуваат 200.000 дози или со оние од Astra Zeneca вкупно 2.200.000 вакцини треба да стигнат во земјава. -Многу веројатно дека во среда ќе почне вакцинацијата, а […]Čitin pobuter

Uncategorized

КОЈ ГИ ЧИТА / ГЛЕДА РОМСКИТЕ МЕДИУМИ?

Во 2001 година учествував на 6 неделен курс во Копенхаген. Освен неговите обуки имаат можност да ги посетуваат институциите, медиумите, граѓанските организации и развојните агенции. Со тоа имавме прилика да видам како се практикува демократијата на Данска, на пример за која група од балканските земји сакате да знаете повеќе детали. Бев покаже да даде интервју на ромско радио […]Čitin pobuter

Tehnologija

Сони го претстави новиот Плеј Стејшн 5

Откако најавија неколку игри кои ќе се појават во наредните две година за новата конзола, дојде време и за тоа што сите го очекуваа. Сони го претстави Плеј Стејшн 5, а освен стандардната верзија, претставена е и дигитална верзија, која во суштина е истата конзола само без читач за дискови. Совршениот дизајн со бела надворешност […]Čitin pobuter

Sport

SPORT За колку пари Ибрахимовиќ мораше да се вози 60

Златан Ибрахимовиќ беше главна ѕвезда на музичкиот фестивал во Сан Ремо, а многумина го критикуваат поради неговите изјави во медиумите, но и покрај тоа Швеѓанецот не се грижи. Ибрахимовиќ во приватниот живот е целосно различна личност од тоа каква што се претставува во јавност. Швеѓанецот на својот настап на фестивалот доцнеше три часа, и тоа […]Čitin pobuter