Roma ki Lumia ROMI

Од партали до богатство: Дивиот живот на најбогатиот Ром во

Алфи Бест наскоро би можел да стане првиот ром милијардер во светот, откако неговото богатство се зголеми за 202 милиони фунти, како што е откриено во листата на богати на Sunday Times. Подолу ќе погледнеме во неговиот див живот. Алфи Бест потекнува од скромно семејство и е роден во караван покрај патот во Лестер.   […]Čitin pobuter

Roma ki Lumia ROMI

16 мај- Ден на ромскиот отпор

Денес   се одбележува 80 години од Ромското востание во концентрациониот логор Аушвиц-Биркенау. На 16 мај 1944 година 6000 затвореници Роми, соочени со истребување во „Циганскиот камп“ во Аушвиц, со голи раце, стапови и камења се побуниле против тешко вооружените чувари на СС во Аушвиц и успеале да го одбијат првиот налет на фашистите. Како резултат […]Čitin pobuter

Makedonija NEVIPE

ВМРО-ДПМНЕ и Вреди попладне ги продолжуваат разговорите за нова влада

Работни групи на ВМРО-ДПМНЕ и албанската коалиција Вреди денеска ќе ги продолжат разговорите за состав на нова влада. Според информациите, средбата е закажана за во 14 часот во Белата палата на ВМРО-ДПМНЕ. Изет Меџити од коалицијата Вреди претходно изјави дека Владата ќе брои околу 80 пратеници. Правата официјална средба помеѓу претставници на ВМРО-ДПМНЕ и Вреди […]Čitin pobuter

NEVIPE

Граѓаните пред избор на претседател – Силјановска Давкова се бори

Кандидати за нов претседател на државата во вториот круг од претседателските избори се Гордана Силјановска Давкова, поддржана од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ и Стево Пендаровски, поддржан од СДСМ. Гласањето е в среда на 8 мај, паралелно со парламентарните избори. За претседател е избран кандидатот кој ќе добие мнозинство гласови од избирачите кои гласале, доколку гласале повеќе […]Čitin pobuter

Roma ki MK Sport

Денес е финалето на Златен гонг – тројца макеоднски боксери

Денес на прогрмата на 53. Меѓународниот боксерски турнир „Златен гонг“ во Скопје се финалните борби. Во финалето Македонија ќе настапи Ален Рустемовски, Ружди Рустемовски и Алим Насуфи, но и Ник Николов, кој на турнирот е пријавен како претставник на Словенија, но од неодамна настапува за македонската репрезентација. Финалето почнува во 15 часот во СЦ „Борис […]Čitin pobuter

NEVIPE ROMI

Аваја: Соочени сме со моќници кои купуваат гласови, но Ромите

Тој рече дека овие избори не се само избор на одредена партија или на кандидат, туку се избор за тоа каква држава сакаме да бидеме.   Според него, доста е со стариот начин на политика, каде корупцијата, измамите на народот и сопствениот интерес се прифатена норма. Доста е, додаде, со валканите трикови и прикриени тактики […]Čitin pobuter

NEVIPE

На полноќ настапува молк пред вториот круг од претседателските и

На полноќ завршуваат кампањите за вториот круг од претседателските избори и за парламентарните. Кампањата за претседателските избори започна веднаш по првиот круг од изборите, додека дваесетдневната кампања за парламентарните избори на 18 април. На полноќ започнува молкот пред изборите, кој завршува со затворањето на гласачките места на 8 мај во 19 часот.Čitin pobuter

NEVIPE

Ковачевски: Нема откажување, СДСМ заедно со граѓаните, по НАТО ќе

На вечерашниот митинг одржан во Струмица, претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Димитар Ковачевски, изјави дека нема да се откажат од нивната цел за Македонија во ЕУ, исто како што Илинденците и Асномците во минатото не се откажале од создавањето на независна и самостојна држава. „СДСМ заедно со претседателот Киро Глигоров ја внесе Македонија во […]Čitin pobuter

NEVIPE

Пендаровски од Ресен: Размислувајте за иднината на државата во целина

Кандидатот за претседател Стево Пендаровски попладнево беше меѓу жителите на Ресен. Повикувајќи ги граѓаните да се обединат и помасовно да излезат на гласање на 8 мај, Пендаровски посочи дека неговата и понудата на противкандидатката се дијаметрално спротивни. ,,Јас нудам прогрес, тие нудат враќање назад. Ние ја внесовме државата во НАТО и почнавме преговори со ЕУ, […]Čitin pobuter

Roma ki Lumia

Роми пронашле најнов руски дрон и сакале да го продадат

Собирачи на старо железо се обиделе да го продадат рускиот дрон Орлан-10 на отпад во Тамбовска област! Работниците во паника, сепак, веднаш повикале полиција, која сега истражува како дронот завршил во рацете на локалните Роми. До отпадот пристигна и група деминери. Авионот ќе биде испратен во Москва по истрагата. Орлан-10 е всушност најновиот руски дрон развиен и произведен од […]Čitin pobuter