Sreto Gracanski

https://24vakti.mk

Politika

EU delape nada palo o bugarska alusariba so pobrzo te

Tari evropsko komisija na mangena te kuven ko detaja bashi politicko situacija ki Bugarija palo o nedelna izborija,ama denape nada skopje em I Sofia na postigninen kompomis javingape I MIA taro Brisel.”edvaj adzikeraja te ovel o jekto maskar gavernitoskiri konferencija so shaj po brzo” penela o pinsoreno I makedonija bokirimi taro sovet  ki evropsko unija […]Čitin pobuter

Politika

Avdie isi duj khedipaskiri beshin

Od avdie treblela te prodolzinel i 30 kedipaskiri besin koj sa poveke dena predlogija neve zakojna  ki najtikni postapka maskar o zakojna basi koristiba znakovno chib,baso zastita taro voznebiriba tari bukjakoro than, basho pratikanstvo basho volonterstvo hem isto agar bashi islata penzije hem penziakere dzi pheriba taro kapitanlno finansirimo penzisko osiguruvajne.Evropsko bajrako basho diveskoro redo […]Čitin pobuter

NVO

Здружението на правници Роми нудат бесплатна правна помош на жртвите

Здружението на правници Роми одлучи доброволно и без никаков паричен надомест, да ги стави на располагање своите правни ресусни капацитети во интерес на жртвите од случајот „Јавна Соба“. Здружението информира дека оваа одлука доаѓа по објавената сторија на една од жртвите на „Јавна Соба“, во која девојка одлучи јавно да зборува за нејзиниот случај на […]Čitin pobuter

Roma ki MK

Здружението на правници Роми нудат бесплатна правна помош на жртвите

Здружението на правници Роми одлучи доброволно и без никаков паричен надомест, да ги стави на располагање своите правни ресусни капацитети во интерес на жртвите од случајот „Јавна Соба“. Здружението информира дека оваа одлука доаѓа по објавената сторија на една од жртвите на „Јавна Соба“, во која девојка одлучи јавно да зборува за нејзиниот случај на […]Čitin pobuter

Sumnal

Осуда од Европската комисија за полициската бруталност против Ромите

Европската Комисија е запознаена и ја осудува полициската бруталност против лицата од ромско потекло во Битола минатата недела, јави дописничката на МИА од Брисел. – Многу јасно осудуваме секаква неоправдана употреба на сила, нотираме дека властите го осудија инцидентот и дека преземаа чекори за отворање истрага за одговорните да бидат изведени пред лицето на правдата, […]Čitin pobuter

Makedonija

Заев со понуда до ВМРО-ДПМНЕ: Ајде заедно да направиме Влада!

Премиерот Заев, во интервјуто за „Слободен печат“ ѝ понуди на најголемата македонска опозициска партија заедно да формираат Влада. Заев порача дека СДСМ се отворени за заедничка власт на владата и опозицијата, но нагласи дека со актуелното раководство на ВМРО-ДПМНЕ предводено од Христијан Мицкоски, тоа не е возможно. „Нудиме соработка од секој можен аспект. Сѐ што […]Čitin pobuter

Covid-19

МВР: Затворен угостителски објект во Мала Речица, приведен сопственикот

Полициски службеници од СВР Тетово во содејство со инспектори од Државен пазарен инспекторат, синоќа во 21:30 часот, при извршена контрола на угостителски објект во с.Мала Речица, сопственост на С.Ј.(54) од с.Мала Речица констатирале непостапување по здравствени прописи за време на епидемија, при што во објектот имало осум лица.МВР соопшти дека објектот од страна на Државен […]Čitin pobuter

Tehnologija

Познатиот инсајдер има лоши вести за корисниците на iPhone

Претставувањето на моделот iPhone 13 е уште далеку, но никогаш не е рано за откривање инсајдерски информации. Така, славниот аналитичар Минг Чи-Куо (познат по тоа што скоро секогаш дава точни информации) неодамна напиша за тоа како не треба да очекуваме USB-C порт на следната генерација модели на iPhone. Овој „влез“ е скоро стандарден за сите […]Čitin pobuter