Sali MemedOctober 7, 2020
skopje-koronavirus-krv.jpg

1min100

Досега највисока дневна бројка на нови случаи на Ковид-19 – 182, е забележана во Скопје во изминатите 24 часа, покажуваат податоците на здравствените власти.

Центар сега е скопската општина со најголем број активни случаи на болеста – 210, додека во општината Аеродром се забележани 208 активни случаи.

Еве како се распределени активно заразените лица по општините во главниот град и околината:

• Чаир – 66

• Гази Баба – 126

• Аеродром – 208

• Карпош – 180

• Центар – 210

• Кисела Вода – 131

• Ѓорче Петров – 93

• Бутел – 49

• Шуто Оризари – 15

• Студеничани – 4

• Сарај – 14

• Арачиново – 5

• Илинден – 31

• Сопиште – 3

• Чучер Сандево – 4

• Петровец – 8

• Зелениково – 3

• Странец – 10

• Нераспределен-6


Sali MemedOctober 7, 2020
wwwww.jpg

1min32

Еврокомесарот Оливер Вархеји за време на денешната посета на Скопје порача дека се исполнети сите услови за почетокот на преговорите на Северна Макеоднија со ЕУ. Но, притоа тој изрази надеж дека ќе се изнајде решение и за отворените прашања со Бугарија со цел работите да се придвижат напред.

Ако го погледнете извештајот ќе видите дека напредокот на Северна Македонија кон ЕУ постои и сите услови за првата меѓувладината конференција се исполнети и сега одлуката што треба да се донесе пред тоа е да се усвои рамката за проширување во кои се наведени правила и начела за преговорите и тоа е одлука што ќе ја донесе Европскиот совет така што се движиме според планот, порача еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји на прес-конференцијата со премиерот Зоран Заев во Владата.

„Процесот на преговарање е веќе познат во земјата и ние мора да ја добиеме поддршка од секоја земја- членка и работиме на тоа и се надеваме дека ќе може да продолжиме со планот и дека во рамките на германско претседателство ќе може да ја одржиме првата меѓувладина конференција со Северна Македонија и со Албанија. На тоа во моментот го работиме и се разбира има и други прашања кои треба да ги опфатиме“, рече Вархеји.

Осврнувајќи се на отворените прашања со Бугарија, тој повика на трпение и порача дека верува оти добрососедските односи меѓу двете држави ке резултираат со решение.


Sali MemedOctober 7, 2020
pro.jpg

1min42

Музичарите и угостителите денес со маски протестираат до 17 часот пред зградата на Владата , под мотото „Протестирам против уништувањето на ноќните клубови“. Не се согласуваат дека угостителските објекти се причина или може да бидат потенцијални жаришта за ширење на коронавирусот. Побројни се фолк-пејачите , меѓу нив фолк-ѕвездите Наум Петрески и Миле Кузмановски и кралот на ромската музика Ферус Мустафов.

Откако Владата донесе мерки со кои се забранува гостување на пејачи и диџеи во сите угостителски објекти, се ограничува јачината на музиката до 55 децибели и се намалува бројот на лица кои може да седат на една маса од 12 на 4, од Независната угостителска комора (НУК) во првата реакција најавија дека доброволно ќе ги затворат објектите на две недели.

При образложувањето на новите мерки, од Владата се повикаа на епидемиолошките анкети кои укажале дека масовните собири со непочитување на протоколите се една од главните причини за зголемување на бројот на новозаболени од Ковид-19. Во прилог на тоа го посочија и податокот дека најголемо зголемување има кај популацијата од 20 до 30 години, а потоа и кај возрасната група од 30 до 40 години. Но, угостителите сметаат дека новите ограничувања нема да го намалат бројот на заболени, бидејќи само ќе ги мотивираат младите да најдат алтернативни решенија за дружење и забава, како што се групни собирања на приватни забави во домови и паркови, каде што ќе бидат надвор од контрола во однос на мерките за заштита.

Засега не е извесно дали со песна ќе ги омекнат владините мерки, со оглед дека Владата го прифатила и укажувањето на Комисијата за заразни болести за потребата од преземање ригорозни мерки од надлежните институции во случај на прекршување на забраната. На владината седница инспекциксите служби добија овластувањa да затворат локал од 10-до 30 дена доколку се прекршуваат Ковид- протоколите.

 


Sali MemedOctober 1, 2020
mon_slika-24vakti-1-1280x672.png

1min42

Официјално започна новата учебна година. Во 600 училишта во државата се одржува настава со физичко присуство, a за останатите е достапно учење на далечина, преку онлајн платформата и со емитување на часови на македонски и на албански јазик на националната телевизија.

Министерството за образование и наука е во постојана комуникација со тимот од ФИНКИ и Бирото за развој на образование којшто работи на платформата и од утрово нема посериозни пречки за одржување на онлајн наставата.

Министерството за образование и наука информира дека за успешно одржување на онлајн настава најважен е делот од платформата којашто е базирана на Мајкрософт тимс. Последните тестови што се одвиваа во текот на вчерашниот ден, без проблеми се најавија и се приклучија на Мајкрософт тимс сите ученици коишто ги имаат добиено лозинките во текот на минатата недела. Исто така, во моментот ФИНКИ работи на оптимизација на останатиот дел од платформата.

За училиштата кои ќе работат со физичко присуство, Министерството за образование и наука апелира до директорите, наставниците, родителите и учениците да се придржуваат на строгите мерки за заштита од Ковид 19, бидејќи тие се клучни за спречување на ширење на заразата.

Сите сме свесни дека оваа година ќе биде многу поразлична од другите бидејќи, пандемијата предзвика огромни промени во нашите животи, а образовниот процес за многу кратко време мораше да претрпи целосна трансформација. Исто така, Министерството за образование и наука се заблагодарува до сите што помогнаа во организацијата за успешен старт и очекуваме силната и посветена соработка да продолжи и во периодот што следи.

Министерство за образование и наука


Sali MemedSeptember 30, 2020
Mila.jpg

1min44

Во услови на пандемија предизвикана од појавата и ширењето на вирусот Ковид-19, утре официјално започнува новата учебна година во Република Северна Македонија. Согласно Планот и протоколите за организација кои ги подготвија институциите на системот во меѓусебна соработка и со поддршка на бројни засегнати чинители,  наставата ќе се реализира и со физичко присуство и од далечина. Ова денес на прес конференција го најавија министерката за образование и наука Мила Царовска, заедно со заменик министерот Арафат Шабани, продеканот на ФИНКИ Боро Јакимовски и координаторката за развој на Националната платформа за учење од далечина Александра Наќева Ружин.

Министерката Царовска потенцираше дека оваа година ќе биде многу поразлична од другите бидејќи, како што рече, пандемијата предзвика тектонски промени во нашите животи, а образовниот процес за многу кратко време мораше да претрпи целосна трансформација. Изрази благодарност до сите што помогнаа во организацијата за успешен старт и очекува соработката да продолжи и во периодот што следи.

„Верувам дека сите заедно, родители, ученици, наставници и локални власти треба да соработуваат во овој период на прилагодување на новиот начин на учење. Верувам дека и покрај предизвиците и проблемите со кои се соочуваме овие денови, ќе имаме успешна учебна година, дека ќе научиме нови вештини и дека квалитетот на образовниот процес ќе биде на високо ниво“, рече Царовска.

Осврнувајќи се на Националната платформа, министерката рече дека вчерашниот тест на Тимс системот се покажа успешен и учениците ќе почнат да ја следат наставата согласно планот. Часовите ќе се одвиваат онлајн онака како што е планирано, додека продолжува оптимизацијата на останатите модули од самата платформа кои сé уште не се активни.

„Со задоволство можам да кажам дека ја завршивме успешно обуката на наставниците за користење на платформата. 1.600 наставници ги поминаа обуките од мастер тренерите и станаа училишни обучувачи. Тие понатаму ги обучуваа наставниците во сите училишта во државата. Најважно е што во секое училиште имаме училишни обучувачи кои вештините за работење на платформата ги пренесуваат на нивните колеги и ќе бидат нивна поддршка“, нагласи Царовска, додавајќи дека колегите од ФИНКИ во текот на целата учебна година ќе бидат на располагање за наставниците, родителите и учениците, а со цел навремено надминување на евентуални предизвици од техничка природа.

Царовска се осврна и на, како што рече, едно од најгорливите прашања изминатите денови, а тоа е како децата кои немаат компјутери ќе ги следат предавањата, потенцирајќи дека на ниедно дете правото на образование нема да му биде ускратено.

„Сите деца кои немаат опрема, компјутери или од било кои причини не можат да следат настава онлајн, можат истата да ја следат од училница. Доколку пак не можат или родителите одлучиле да не одат во училница за сите ќе биде обезбеден потребниот печатен материјал за да учат дома.  Овие ученици ќе бидат во постојана комуникација со наставниците, а сите предавања ќе може да ги следат и на телевизија како снимени часови“, рече министерката, додавајќи дека можеби ова не е најидеалното решение, но сепак овозможува опфат на сите ученици за редовно следење на наставата. Информираше и дека во околу 600 основни и средни училишта е дозволено да се организира настава со физичко присуство, од вкупно пристигнати 864 барања од страна на основачите“, рече Царовска.

Посакувајќи им успех на сите ученици и наставници, Царовска апелираше сите да бидат трпеливи, истрајни и почитувајќи ги мерките за заштита од Ковид 19, како што рече, заеднички да придонесеме за успешен старт и заокружување на новата учебна година.

На прес конференцијата се обрати и заменик министерот за образование и наука Арафат Шабани, кој рече дека пандемијата само го забрза процесот на модернизација на националниот образовен систем, во кој, прв чекор е дигиталната транзиција преку изработката на Националната платформа за далечинско учење. Шабани рече дека  предизвици секако ќе има во новата учебна година, бидејќи се соочуваме со целосно нова состојба, но ќе се надминуваат тековно, за што, како што рече очекува соработка и разбирање од наставниците, учениците и родителите.

Во името на работниот тим задолжен за развој и имплементација на Националната платформа за учење на далечина, се обрати Александра Наќева Ружин која нагласи дека конципирањето и развојот на решение бил исклучително динамичен и комплексен процес, кој се спроведува во крајно лимитирани временски услови.

„Да се дизајнира и развие онлајн решение кое ќе биде функционално и стабилно, и имплементирано на унифициран начин од страна на 26.000 наставници при одржување настава на над 250.000 ученици,и тоа на различни наставни јазици, е исклучително комплексна задача, и неверојатно амбициозна земајќи ги во предвид кусите временски рокови. Но, со јасна цел, безпрекорен план, и пред се, одличен тим, за безмалку еден месец успеавме да развиеме и подготвиме за имплементација интегрирано решение за онлајн образование во сите, над 1.000 јавни основни и средни училишта, на територија на целата држава.

Платформата ги зближи академијата и јавниот сектор, и е резултат на егземпларна соработка помеѓу Министерството за образование и наука и ФИНКИ, која треба да се развива и негува и понатаму“, рече Наќева Ружин.

Продеканот на ФИНКИ проф. д-р Боро Јакимовски рече дека факултетот ја презеде одговорноста да ја подготви платформата, при што за неполн месец ја постави инфраструктурата којашто е основата за развој на платформата.

„Платформата тековно има околу 270 илјaди корисници, на истата се креирани околу 150 илјади предмети и тековно до сега се имаат најавено околу 160 илјади корисници. Корисничките лозинки беа искреирани и дистрибуирани како за наставниците така и за учениците. Мајкрософт Тимс е делот којшто поактивно ќе се користи во претстојниот период со цел да се одржат онлајн предавањата, а платформата ќе ја ставиме на располагање преку која ќе бидат достапни материјалите како и тестовите и други содржини во електронска форма“, рече Јакимовски.


Sali MemedSeptember 25, 2020
tepanje-policija234-750x430-3.jpg

1min76

Мафијата на власт наместо Едно општество за сите, создаде општество на доминација на насилство, притисок и криминал, велат од ВМРО-ДПМНЕ во однос на полициското насилство врз граѓани Роми во Битола.

„Вистината е дека Заев и Спасовски удрија по народот. Заев и Спасовски стоеја зад убедувањето дека партиската книшка на СДСМ ќе ги заштити во криминал, а сега мафијата на власт брутално тепа. Наместо превенција, мафијата на власт ја злоупотребува полицијата и користи сила“, се наведува во партиското соопштение.

Во него се додава дека мора да има одговорност од врвот на власта и оставка од Оливер Спасовски.

„Вчерашниот случај на физички напад и пречекорување на овластувања врз граѓанин, мора да биде предмет на реакција на соодветните инстанци и потоа да следат санкции. Полицијата мора да работи на градење на доверба“, истакнуваат од партијата од каде изразуваат и жалење поради непрофесионалноста во мал дел од полициските редови.


Sali MemedSeptember 18, 2020
online-nastava.jpg

1min51
Секое шесто дете во Македонија нема можност да следи онлајн настава. Новата учебна година ќе ја почнат 258 илјади ученици.
Министерката за образование Царовска ја презентираше новата онлајн настава со објаснување дека државата може да овозможи пристап до интернет, но дека нема можност да обезбеди толку уреди за секое дете. Дополнителна обврска за училиштата ќе биде да ги печатат материјалите за секое дете и да ги достават до родителите и потоа назад да се вратат за да се оценат.

Засега голем предизвик останува и за родителите до трето одделение. Според првичниот план часовите на децата ќе завршуваат до 10.30 и се поставува прашањето како родителите ќе можат да ги земат децата во работно време од училиште и како да го продолжат денот.

Новата онлајн платформа ќе биде на пет јазика. 130 лица ја поминале обуката подготвиле 160 наставници кои исто така ќе вршат обука на колегите.


Sali MemedAugust 31, 2020
22324_vlada.mk_.jpeg

1min66

Erati pogedzi fundiringjape i Radzi tari Utarali Makedonija palo parlamentarna alusariba so ikergjepe ko 15 juli 2020 berhs. Ki nevi Radzi ka oven SDSM thaj koalicija “MOŽEME”, DUI thaj DPA.

Kote so erati 62 avazencar Oja thaj 51 Mujal  ko Makedonijakoro Khedipe  leljargje 4 bershengoro mandati. Ki nevi Radzi ka oven 19 Ministerija thaj Premieri . Ko ministerska thana isi than bashi Makedoncija thaj Albancija bizo nijek taro potikne etnikumija ki Utarali Makedonija dziperdo thaj ni jek Rom ko avgo Eshaloni.

O thana delingelen mashkar SDSM, DUI, LDP thaj BESA.

O Javnost adzikerela te dikelpe sar ka delinenpe o zamenik ministerska thana, o direktorska thana ko bare kompanije soj teli Rashtra, sar thaj o trito eshaloni o rakovoditelska than drzavna sekretearija ko ministeriumija thaj itn….

Adzikerelape ko akala duj to thaj trito eshaloni spored o Premieri Zaev angleder ko leskere izjave lipargja kaj ko akala thana ka ove than pobut bashi potikne etiknumija so telo 20%. kote sdoo preperena thaj i romani khedin.

 


Sali MemedAugust 31, 2020
Vlada-1280x853.jpg

1min82
Новиот премиер Зоран Заев денеска во Владата официјално ја презеде функцијата од досегашниот технички премиер Оливер Спасовски.
Претседателот на Владата Заев заблагодарувајќи се на досегашниот премиер Спасовски и на членовите на преодната Влада за успешната работа во изминатите девет месеци, истакна дека оваа Влада храбро и успешно се справи со здравствено-економската криза предизвикана од коронавирусот КОВИД-19, и во такви сложени услови, успешно беа организирани и спроведени фер и демократски избори.

 

 


Sali MemedAugust 24, 2020
kovid-19-koronavirus2.jpg

1min74

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 860 тестирања, а регистрирани се 78 нови случаи на Ковид-19 во Скопје-28, Куманово-5, Дебар-4, Прилеп-8, Тетово-4, Битола-1, Охрид-1, Кавадарци-2, Гостивар-8, Радовиш-1, Кочани-2, Пробиштип-1, Македонски Брод-1, Берово-4, Делчево-3, Кичево-3 и двајца во Неготино.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 40 оздравени пациенти од: Скопје-13, Прилеп-1, Велес-2, Гостивар-9, Кочани-2, Македонски Брод-3, Свети Николе-1 и деветмина во Кичево.

Починати се четири лица, двајца пациенти од Гостивар на 71 и 82 години и 73-годишна пациентка од Тетово. Од нив двајца се починати во, а еден вон болнички услови. Почина и пациентка од Куманово на 68 години, примена во амбуланта на Инфективна клиника без срцева акција, а по обидот за реанимација констатирана е смрт.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 13.673, бројката на оздравени пациенти е 10.150, на починати е 568, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2.995. Според завршените епидемиолошки анализи во моментов статистиката на активни случаи по градови е следна:

• Скопје 5.697, активни 876
• Куманово 1.379, активни 340
• Дебар 241, активни 77
• Штип 1.108, активни 258
• Прилеп 399, активни 63
• Тетово 1.188, активни 172
• Струга 545, активни 140
• Велес 259, активни 33
• Битола 196, активни 55
• Охрид 325, активни 59
• Кавадарци 170, активни 101
• Гостивар 740, активни 312
• Гевгелија 42, активни 24 (7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 9 на Богданци)
• Струмица 57, активни 22
• Крива Паланка 37, активни 12
• Радовиш 40, активни 11
• Крушево 16, активни 0
• Кочани 134, активни 30
• Пробиштип 76, активни 21
• Демир Хисар 60, активни 27
• Македонски Брод 69, активни 36
• Пехчево 10, активни 4
• Берово 39, активни 30
• Валандово 7, активни 0
• Виница 63, активни 41
• Делчево 34, активни 29 (7 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 16, активни 2
• Свети Николе 275, активни 65
• Кичево 263, активни 100
• Ресен 146, активни 1
• Неготино 42, активни 14 (10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Досега во земјата се направени вкупно 138.325 тестирања на Kовид-19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 8 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 74 лица, а на кислородна поддршка се 39.

Во болницата во Козле се хоспитализирани 17 возрасни пациенти позитивни на Ковид-19, 3 позитивни, три мајка и три деца суспектни на вирусот.

Во болницата „8 Септември“ примени се 3 нови, вкупно хоспитализирани се 63 пациенти. На респираторна машина се 7 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 14, а во болницата во Штип се хоспитализирани 39 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 103, позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Најновата статистика на активни случаи по скопските општини е следна:

• Чаир – 114
• Гази Баба – 109
• Аеродром – 105
• Карпош – 93
• Центар – 85
• Кисела Вода – 93
• Ѓорче Петров – 67
• Бутел – 68
• Шуто Оризари – 39
• Студеничани – 18
• Сарај – 21
• Арачиново – 18
• Илинден – 13
• Сопиште – 8
• Чучер Сандево – 7
• Петровец – 8
• Зелениково – 4
• Странец – 4
• Нераспределен – 2Bašo Amenge


Grupa taro terne Roma intelektualcija, novinarija, web dizajnerija, tehničarija, montažerija thaj javer personali savo so isilen baro iskustvo ki piri buti rodingje te keren nesto nevo ko mediumsko internet than ki Makedonija. Palo beshiba ko sostanok taro timi taro 24vakti.mk angjape decija kaj ko akava momenti falinela jek romano web tv portali savo ka nudinel pravilno, kvalitetno, informacija baši o Roma. Adaleske formiringape o www.24vakti.mk  ko adava sostanok čivgjem akala celija thaj pričine soske te formirina o jekutno romano web tv portali 24vakti.mk

24Vakti © Copyright 2015 – 2019, Sa o nijamija si protektirime