Sali MemedOctober 11, 2020
00_84.jpg

4min77

По десет години специјална политика за Ромите, билансот е оскуден. Европската комисија сега со нов обид: со нов План за малцинства треба сѐ да стане подобро.

Досегашната стратегија на Европската унија за интеграција на нејзиното најголемо етничко малцинство, Синти и Роми, односно луѓе со ромско потекло – не успеа. По десет години специјална политика за Ромите, ресорната еврокомесарка за европски вредности, Вера Јурова, неделава извлече депримирачки биланс. „Искрено, во изминативе десет години не направивме доволно“, рече Јурова во Брисел.

Трајната дискриминација на 6,3 милиони Ромиво земјите членки на ЕУ е грда лузна на европската совест, вели Јурова. Ова сега треба да се промени, најави еврокомесарката. Со нов десетгодишен план властите во Брисел сакаат да ги натераат земјите членки да им овозможат и на Синтите и Ромите исти услови за живот, образование и права како и за останатите граѓани.

Притоа, во фокусот веќе не е „интеграција“, туку „инклузија” и еднакво учество на Ромите, се вели во стратешкиот документ на Европската комисија. Под терминот „Роми“ ЕУ ги опфаќа сите групи како Роми, Синти, чергари и други.

Romoe Franz (Hans Lucas/imago images) Ромео Франц: Секоја земја мора да се бори со антициганизмот

Инклузија наместо интеграција

Ова барање исто така го покрена германскиот европарламентарец Ромео Франц во разговор за ДВ. „Секоја земја мора да се бори со антициганизмот за да успеат плановите за инклузија. Јас го отфрлам терминот интеграција, бидејќи интеграција за секое маргинализирано малцинство звучи како асимилација. Овде зборуваме за рамномерно учество“, вели Ромео Франц. Овој пратеник од Зелените, кој и самиот е Синти, поднесе сеопфатен извештај за состојбата на луѓето со ромско потекло во ЕУ.

Антициганизмот е посебна форма на расизам и омраза која е се’ уште прифатена во многу европски општества, обвинува еврокомесарката за еднаквост, Хелена Дали, која ја претстави новата иницијатива во Брисел.

Криминализација и маргинализација на Ромите не смее веќе да се случува. На пример, 52% од сите Французи се чувствуваат крајно непријатно во соседство на Роми или чергари. Ова го покажа студијата на Европската Агенција за основни права и слободи.

Vizepräsidentin der EU-Kommission Vera Jourova (European Union) Еврокомесарката Вера Јурова го поздрави фактот дека и земјите кандидатки од Западен Балкан сакаат да се приклучат кон новата стратегија

Акциските планови треба да бидат од помош

Земјите членки на ЕУ ќе бидат обврзани во рок од една година да предложат национални акциски планови кои ЕК на секои две години ќе ги контролира, најави Дали. Тој нов десетгодишен план морал да биде пообврзувачки од поранешните, смета таа. „Досегашната дискриминација не може да се оправда”, рече Дали обраќајки се на земјите членки. Како негативни примери беа наведени Чешка, Унгарија и Словачка, каде во училиштата ромските деца се школуваат одвоено од „бели” деца. Квалитетот на наставата таму е полош отколку во регуларните училишта. Таквата сегрегација по расна основа е неприфатлива. ЕК против владите на споменатите земји дури започнала и процеси за повредување на одредбите од Договорот за ЕУ, но досега без особен ефект.

И во Романија и Бугарија, Синтите и Ромите се жалат на нееднаков третман. Комесарката Вера Јурова го поздрави фактот дека и земјите кандидатки од Западен Балкан сакаат да се приклучат кон новата стратегија. Во ЕУ живеат шест милиони лица со ромски бекграунд, а натамошни пет милиони во Европа живеат надвор од границите на ЕУ. Околу 45% од ова етничко малцинство во студија на Европската агенција за основни права и слободи рекле дека во 2018 биле отворено дискриминирани во продавници, ресторан или на работното место.

Четири петтини од сите ромски деца се загрозени од сиромаштија. Невработеноста кај младите во оваа етничка групае 62% во споредба со 10% кај останатите европски млади. Недостиг на образование е енормен проблем во подобрувањето на условите за живот, критикува ЕК.

München Bettlerin Symbolbild Zwangs-Bettler (picture-alliance/Winfried Rothermel) Поради сиромаштија, многу Роми питаат

„Задача за генерации“

Еврокомесарката Јурова раскажува дека при посети во словачки села со Роми била потресена бидејќи многу луѓе немаат пристап до тоалет, ниту до вода.

„Зборуваме за задачаза генерации, но мора од некаде да почнеме. Оти ако го табуизираме антициганизмот и го игнорираме, како што се случува со векови во Европа, нема да има подобрување, туку ќе се остане на вербални заложби и мали чекори”, вели пратеникот од редот на Зелените за ДВ, Ромео Франц, околу перспективите на стратегијата за инклузија.

Тој бара членките законски да бидат обврзани за спроведување на стратегијата. Еврокомесарките не отидоа толку далеку. И во следните десет години се упатени на добрата волја на членките на ЕУ. Во стратегијата за Ромите треба да бидат дефинирани само „минимални цели”. Ако членките не ги постигнат, не се предвидени санкции.

https://www.dw.com/mk/%D0%B5%D1%83-%D0%BD%D0%B5-%D1%81%D0%B5-%D1%83%D1%81%D0%BF%D0%B5%D0%B0-%D1%81%D0%BE-%D1%80%D0%B0%D0%BC%D0%BD%D0%BE%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%BD%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D1%80%D0%BE%D0%BC%D0%B8%D1%82%D0%B5/a-55201937


Sali MemedOctober 1, 2020
marichik-777x437-1.jpg

1min73

По повод писмото на европратеникот Франц Ромео, во кое се изразува загриженост за непријатниот насилен инцидент против групата на Роми кој се случи неодамна, министерот за правда Бојан Маричиќ со одговор каде се споделува загриженоста за насилниот инцидент и воедно се потенцира очекувањето за брза реакција од надлежните органи за разрешување на случајот.

-Полициските службеници кои учествуваа во случајот на употреба на прекумерна сила беа веднаш идентификувани од Секторот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди и очекувам брзо и одлучно постапување на Министерството за внатрешни работи и понатаму на Јавното обвинителство со цел правдата да биде задоволена, стои во писмената реакција на министерот за правда.

Маричиќ истакнува дека како држава ќе останеме доследни на заложбите за почитување на човековите права единствено со подигнување на свеста за прашањата што го тангираат нашето општество, но и преку санкционирање на секаков вид на насилство и говор на омраза. 


Sali MemedSeptember 28, 2020
pisonero-276165.jpg

1min157

Европската Комисија е запознаена и ја осудува полициската бруталност против лицата од ромско потекло во Битола минатата недела, јави дописничката на МИА од Брисел.

– Многу јасно осудуваме секаква неоправдана употреба на сила, нотираме дека властите го осудија инцидентот и дека преземаа чекори за отворање истрага за одговорните да бидат изведени пред лицето на правдата, изјави портпаролката за проширување на Европската Комисија, Ана Писонеро.

Европската Комисија не ја коментира истрагата, ниту судските постапки, додека се во тек, но нагласува дека нејзината позиција во однос на полициската бруталност и прекумерната употреба на сила е „многу јасна осуда“.


Sali MemedSeptember 24, 2020
fjuri-so-sareno-sako.jpg

1min92

Тајсон Фјури не ја гледа како фикс идеја опцијата да се бори против Ентони Џошуа за светските титули.

Она што е важно за „Кралот на Ромите“ е самиот судир, а не појасите кои веќе беа негови.

„Сето ова со „неприкосновениот“ шампион е глупост“, изјави Фјури за „Зад ракавиците/ Behind the gloves “.

„Го освоив секој појас што можеше да се освои. Да земам повеќе појаси што веќе ги имам, не ми значи ништо“.

За Британецот, натпреварите се важни, а не трофеите.

„Нема да побегнам од Џошуа. Ќе поминам низ него како врел нож преку путер“, додаде Фјури.

Во моментов, двајцата имаат договори за битки со Дионтеј Вајлдер и Кубрат Пулев. Во случај на победи, тие најверојатно конечно ќе се сретнат во рингот.

Ова може да се случи најрано во летото 2021 година.


Sali MemedSeptember 24, 2020
370187-0.Basic-romi.jpg

1min68

Една четвртина од децата Роми страдаат од неухранетост, а животниот век на Ромите во Европа е пократок за десет години во споредба со тој на другите европјани, според студијата спроведена меѓу 4500 Роми низ цела Европа, јави дописникот на МИА.

-Секое четврто дете Ром живее во домаќинство кое не може да пристапи до основните потреби, како што се здрава исхрана или топлина, или има потешкотии во плаќањето кирија. Многумина се соочуваат со глад , пишува Европската агенција за основни права (ЕАОП) со седиште во Виена.

-Покрај тоа, очекуваниот животен век на Ромите е за 10 години понизок од оној на општата популација, додава ЕАОП.

-Овој извештај ги истакнува на виделина шокантните тешкотии со кои се соочуваат премногу Роми во денешна Европа, вели директорот на ЕАОП, Мајкл О Флахерти.

Студијата се засноваше на разговори што се одржаа во периодот од декември 2018 година до јули 2019 година со повеќе од 4500 Роми во Белгија, Франција, Ирска, Холандија, Шведска и Велика Британија. Децата честопати се соочуваат со непријателство, скоро третина од родителите велат дека нивните деца биле вербално малтретирани на училиште заради нивниот идентитет.

Друго истражување спроведено од ЕАОП покажува дека скоро половина од граѓаните на ЕУ (45 отсто) би им било непријатно да ги имаат за соседи Ромите, пропорцијата е највисоко во Франција (52 отсто). За да се подобри состојбата, ЕАОП ги повикува земјите-членки на ЕУ „да им овозможат на Ромите и луѓето кои патуваат да го следат нивниот начин на живот, обезбедувајќи доволни места за прием кои нудат пристојно сместување“.


Sali MemedSeptember 21, 2020
15_2-3_Murina-scaled-e1587373915348.jpg

1min55

Marvin Murina romano ( 15)  zivinela ko Kiel ki Germanija

Ko natprevar bashi crtiba  taro fundavne sikljovne ki okolina Schleswig holstein Mobbingki Germanija  astargja avgo 1 than.

Akale crtezeja

(dikhen foto)

Pli presentacija sikavgjala thaj bashi o presidenti taro Eu ko lūbek dengele diploma thaj tikno poklon bashi akava baro sukcesi.

Dikhen link…

Marvin Murina

 


Sali MemedAugust 11, 2020
Trajko.jpg

1min72

Sebepi o nakhlipe i dujnaja e prof. d-r Trajko Petrovski, tajsa taro 12.00 o ari ka ikerelpe Komemoracija ko Muzej baš Makedonija, mujal Kuršumlija-An ko Skopje.

Piro lafikerie ka ikerel o direktori taro Institut baš folklor prof. d-r Ermis lafazanovski, o profesori Zorančo Malinov thaj dženo tari uži familija.

O Trajko Petrovski si paruno savatone ko limorija ko Beograd a sebepi so kergja buti ko Skopje, leske ka kerelpe thaj komemoracija akate.

I familija akharela sa leske pendžarutnen thaj paše familija te avel ki čipota.


Sali MemedAugust 11, 2020
Germanija1108.jpg

2min67

Ko vakti sar preisidumo ko Konsilo taro EU I Germania kamel te kerel aktiviteto te lačharel I situacia taro Sinti thaj Roma ki Europa so si akana but nasigurno ko buteder thana.

“E Grmaniake akava si centralno tema ki agenda kana ka ovel prediento ko Konsilo” vakergka o europakoro ministeri avrutne bukjenge  o Majkl Rot  (SPD), e žurnalistikane agenciake AFP.

O Rot si bibahtalo so o Sinti thaj o Roma “majodoriga chidena tari inkluzia, diskriminaciaq thaj natolerancia” Ko palonilaj e germaniakoro presidiumo e Konsilea barabutne e Komisiaja ka prezentirinel i nevi strategia so lačharel I integracia ko minjoritetia.

Kana  kerel aktiviteto e minjoritetoa so gejnela 6 milionia ki Europa prekal personalno moldipa o Rot notirinela ko intervju bapi AFP.

“ O kredibiliteto e Europakere Unijaja ka kerel pe paralela sar kerel buti e minjoritetencar “Odoleske ačhola akti “lakmus testi amare jekhinake ko kanonia em moldipa” I avgo strategia si kerdi angleder 10 berša.

 

Link: https://www.stol.it/artikel/politik/deutschland-will-lage-von-sinti-und-roma-in-eu-verbessern?fbclid=IwAR3QUKDz6D6hlTjUr60fYbZztR_QtT3DmX7Fdeqlpndt4w6Sye-RKeSA2JY


Sali MemedAugust 1, 2020
spasovski.jpg

1min138

Холокаутично постари Ромите нема да се смеат да останат самостојни како што можат да го објават вашиот хотел, Наша политичка и морална должност да ја посетите вашата веб-локација за холокаистите и да ги користите вашите лидери, Евреи, Роми, Словенија и други најави за да не обезбедите. да ја сочувате можноста за холокауст и да се организираме повеќе, да се одлучите на Оливер Спасовски на Комеморации по повод да ги најдете на корисниците од геноцидот на Ромите во рамки на Втората светска војна – 2 Август. што може да се најде на платото пред Музеј да се најде на холокауст на Евреите од Македонија.

-Со овој настан денеска одбележуваме еден од најтрагичните настани и процеси во историјата на човештвото, холокаустот што за време на Втората светска војна бил извршен врз Ромите и Синтите како дел од најмрачната замисла за тн.конечно решение на нацистичката и фаштистичка закана врз слободниот свет во тој период. Ова е ден кога се сеќаваме дека меѓу 1933 и 1945 година нацистите кои со нивните соработници убиле стотици илјади Роми, мажи, жени и деца во деловите од Европа кои биле под фашистичка окупација. Ромите во Европа биле мета на прогон од страна на нацистите , а масовните убиства го достигнале врвот во период од 31 јули до 2 август 1944 година кога Германците ја почнале ликвидацијата во Аушвиц… кога само во овој камп на смртта биле убиени речиси 3.000 Роми. Ова е еден од најголемите порази на човештовто во историјата и затоа холокаустот врз Ромите не смее да остане заборавен како што го нарекуват заборавениот холокауст, рече Спасовски.

Затоа, додаде тој, на овој ден им оддаваме почит и на сите активисти и истражувачи кои се дел од поширокото движење за правата на Ромите и се залагаат за признавање на овој геноцид.

-Од огромно значење е што во 1982 мгодина германските власти официјално ги признаваат кривичните дела против Ромите во текот на Втората светска војна, а 30 години подоцна канцеларката Ангела Меркел го отвора спомен обележјето посветено на геноцидот врз Ромите во Берлин. На 8 април 2015 година ЕП усвои резолуција со која 2 Август е прогласен за Европски ден за сеќавањето на холокаустот врз Ромите со цел чествување на жртвите од геноцидот врз Ромите од Втората светска војна, посочи Спасовски.

Според него, непризнавањето на криминалот кој се случил тогаш се одразува врз долгорочната дискриминација на ромското население во Европа.Соодветното признавање на третманот на Ромите во минатото е од суштинско значење не само за да се обезбеди правда и достоинство на оние кои умреле туку, вели, и за соочување со антиромскиот говор и негово трајно отстранување. Активностите на Владата на Северна Македонија покрај политиките на планот на сеќавањето , образованието и истражувањето на холокаустот вклуичуваат и мерки во борба против атисемитизмот, против негирањето и против обидите за искривено толкување на холокаустот дискриминацијата, говорот на омраза расизмот и другите форми на кршење на човековите права.

-Нашата политичка и морална должност е да ја сочуваме вистината за холокаустот и неговите жртви, Евреи , Роми, Словени и сите други народи никогаш да не бидат заборавени. Оттука е и нашата трајна определба никогаш да не ги заборавиме сите жртви на холокаустот, но и жртвите на останатите геноциди .да го негуваме и пренесуваме од генерација на генерација споменот на нив,да ги учиме младите генерации за она што се случи со цел никогаш никаде и никому да не се повтори.

Музафер Бајрам министер без ресор задолжен за спроведување на Стратегијата за поодбрување на состојбата на Ромите, на денешното четврто по ред одбележување на геоцидот над Ромите истакна дека во овој погром што се случи во Втората светска војна уништена е и една третина од нивното национално ткиво.

-Ние сме, бевме и ќе останеме мирољубив народ. Сите земји каде што живееме се наши татковини, а особено важи за нашата татковина Република Северна Македонија. Тука максимално поддржани од Владата се наоѓаме во концептот едно општетство за сите-концепт во кој нема место за дискриминација по ниедна основа, а најмалку по етничка. Правата и слободите во оваа наша заедничка држава треба и мора да бидат еднакви и еднакво достапни за сите…Верувам во оваа Влада, во силите на доброто, но повторно и повторно од ова симболично место – никогаш повеќе зло, никогаш повеќе холокауст, никогаш, порача министерот Бајрам.

Директорот на Меморијалниот центар на холокаустот на Евреите од Македонија Горан Садикарио истакна дека во светската и европска историја многу малку внимание е посветено на геноцидот над Ромите и Синтите и досега речиси и воопшто да не бил истражуван. Тој мора да биде дел од историскиоит наратив, колективната меморија и свест на сите европски нациина, а клучна, е рече, едукацијата на помладите генерации за да ја научат и знаат оваа трагедија.

-Меѓународната алијанса за сеќавње на холокаусот ИХРАМ издаде препораки за предавање и учење на холокаустот кои се преведени на македонски, албански, српски и турски јазик. Се надевам дека овие препораки во најбрз можен рок ќе бидат преведени на ромски јазик, како и на сите јазици на останатите заедници кои живеат во РСМ, рече Садикарио.

Ценети информации може да се соберат самостојни молекулии во честитките за нови лица


Sali MemedAugust 1, 2020

2min116

Не ги познавајте повеќе за холокаустрирање на организирање на Ромите и Синтите за организирање на олеснување на долготрајна дискриминација со желбата за среќа во службата за животна средина. Истите механизми што доведат да се изложат на Ромите и Синтите се присутни на посетителите. Говорот на омраза, злосторства од омраза, полициска бруталност, при користење употреба, училишна сегрегација, лошо сместување, меѓународно деловно предрасуди и дехуманирање на Новости, како полициска бруталност, како можност за користење, сервис сегрегација, лошо сместување, компанија за производство на Интернет манифестации на ширум распространетиот антициганизам.

Ова може да има повеќе места каде што може да го посети вашето животно, дали ќе може да ги разгледа своите производи и да ги разгледа 76 години на холокација на Ромите во Втората светска војна, да организира организирање од домашни ликови од Куманово, по повод. – 2 Август.

Свеста за геноцидот на територијата на градот, кога ќе се најде на Ромите, величествено, може да се спроведе во текот на годините, но и да вежба работа.

– Учеб да имате по историја може да имате повеќе информации за веб-локација со геноцид за живеалишта, да имате можност да им понудите на своите услуги и да им понудите на услугите кои ги нудиме на Покани од холокауа, како и со формално да имате право да понудите може да се објави на услугата на холокауата на Ромите. Императивот кој е стремиме да го посети – „Едноставно убедување за сите“, може да го посети и да може да може да ве заснова на институционално одобрување на 2 август, како може да се понуди од ромската историја, со цел да постави веб-локација и да го помогне, рече Шиковска.

Извршен директор за Национален ромски центар од Куманово Ашмет Елезовски посочи дека ќе го оставиме денот кога ќе оставите да ги оставате во меморијата на своите клиенти, ќе им помогнете на Ромите и на Евреите ќе ги најдете на вашите холокаусти во време за време на Втората светска војна.

– Деновиве комеморација е да се придружи, да се даде можност за можноста за информирање на младите генерации. Изнајмување на правото на живот, може да побара од вас да побара и да се спроведе преку институција, но и од насловот, нормално и од Господ, рече Елезовски.

Церемонијата има можност да се создаде една личност со која ќе се најде на улиците на Ромите од холокаустот преку Кејот на реката Вардар во Скопје. Присутни симболично фрлија цвеќе во водител на реката Вардар.Bašo Amenge


Grupa taro terne Roma intelektualcija, novinarija, web dizajnerija, tehničarija, montažerija thaj javer personali savo so isilen baro iskustvo ki piri buti rodingje te keren nesto nevo ko mediumsko internet than ki Makedonija. Palo beshiba ko sostanok taro timi taro 24vakti.mk angjape decija kaj ko akava momenti falinela jek romano web tv portali savo ka nudinel pravilno, kvalitetno, informacija baši o Roma. Adaleske formiringape o www.24vakti.mk  ko adava sostanok čivgjem akala celija thaj pričine soske te formirina o jekutno romano web tv portali 24vakti.mk

24Vakti © Copyright 2015 – 2019, Sa o nijamija si protektirime