Sali MemedFebruary 14, 2019
safe_image.jpg

1min499

Познат е идентитетот на 14 патници кои го загубија животот во вчерашната автобуска несреќа кај Карпалак.

Раметула Абдураими, единец во семејството Абдураими

Валдете Хамити (1989), од Дебреште, мајка на две деца

Јовица Трпевски, од Гостивар, син на пратеникот Благојче Трпевски

Бесим Камбери, с. Сенокос, гостиварско

Онур Садику (19), од Гостивар

Есат Емрули, од Гостивар

Ајдин Исмаили (19) од Гостивар

Бесим Фетаи, од Врапчиште

Бејза Узеири, од Долна Бањица

Зоран Давидовски (1981), вработен во Град Скопје

Бобан Аврамовски, студент на ФОН

Трпана Јаневска, пензионерка од Гостивар

Дејан Ристевски, вработен во Народна банка на Македонија

Павле Костоски, од Гостивар, дипломец на правниот факултет во Скопје

ПОЧИВАЈТЕ ВО МИР!


Sali MemedFebruary 14, 2019
1-1.jpg

2min496

Angleder nekobor divesa šurukergja te kerel buti i firma ” MOMENTE TEKSTIL” savi kerela buti ki trikotaza thaj o proizvodija bikinlalen ki Evropa thj Sumnal.

i Firma ” MOMENTE TEKSTIL” isila pogon butikeribaske ki mahala Kučeviška bara ki komuna Butel thaj ko akava startno butikeriba isilen 35 bukjarne save so kerena buti ko proizvodstvo dzi dizajn taro brend “MOMENTE TEKSTIL”.

Akaja firma si Germasko kapitaleja thaj kerela buti ko nekobor phuvja sar Italija ki Verona, ki Katovice ki Polska sar thaj ki Germanija.

 

Ko akava momenti kerena but Roma pobaro kotor, numa taro ” MOMENTE TEKSTIL” vakerena kaj o numero ka bajrol bashi bukjarne ki akaja kompanija panda 60 ko avutno periodi.

Vakeribaske kaj o sherutne thana tari akaja kompanija legarenale Roma koleja so i doverba si mukli upri olende te legaren i kompanija ko pobare chekorija ko avutnipe. Akaja situacija si shukar bashi Roma bibukjarne save so kerena buti ko sijba te shaj ovena kotor taro akaava brend.

 

Pobuter diken ko Video o utsavalo praviba kava pogon ki upotreba…


Sali MemedFebruary 7, 2019
51344452_1265118723644502_5110207953420419072_n.jpg

2min714

7.500 evrija dela e Evropakiri Unija baš džuvli so dengja bare napija baš sukcesi ki Makedonija. Ko jek dengja baripe ko sasoitnipe ki romani inkluzija. Evropakiri Unija akharela e džuvlen te len than ko akava phravdo konkursi thaj te ovel olen šajdipe te len duj pursakija . Avgo pursako taro 7 tekvaš milje evrija džikote o dujto taro 4.500 mile evrija.

Akava avdive sine prezentirimo ko Edukacijako mediumsko centar ko Šuto Orizari  thaj i mreža KHETANE. O Mustafa Jakupuv avdive prezentiringja i aplikacija angla ko  o romane džuvlja so kamena te aplicirinen baš akava pursako.

Pobut informacije ko akava linko bashi apliciriba thaj pobuter

https://khetane.mk


Sali MemedFebruary 5, 2019
mon_slika-24vakti-1-1280x672.png

1min85

ЈАВЕН ОГЛАС
за рецензенти на учебници

1.Нарачател: Министерство за образование и наука-Педагошка служба, ул.„Св.Кирил и Методиј“ бр. 54-Скопје.

2. Се распишува Јавен оглас за рецензенти по предметите:

– Јазик и култура на Ромите (изборен предмет) за VI одделениево деветгодишно основно образование,

– Јазик и култура на Ромите (изборен предмет) за VII одделениево деветгодишно основно образование,

– Географија за VIII одделениево деветгодишно основно образование,

– Јазик и култура на Ромите (изборен предмет) за VIII одделениево деветгодишно основно образование,

– Географија за IХодделениево деветгодишно основно образование и

– Јазик и култура на Ромите (изборен предмет) за IХ одделениево деветгодишно основно образование.

3. Пријавените рецензенти треба да ги исполнуваат следните услови:

– да бидат наставници од наставничките факултети за наставниот предмет за кој е наменет учебникот и со најмалку 10 години работно искуство во настава и

– да бидат наставници од основно односно средно училиште соодветни за наставниот предмет за кој е наменет учебникот и со најмалку 10 години работно искуство во настава.

Повеќе на линкот

http://mon.gov.mk/index.php/2014-07-23-14-03-24/vesti-i-nastani/2663-12123123123?fbclid=IwAR07lnZmO_rcUQPFHAu66ppZeMoNp2O_v0jMOUpRuaLjRMhrYAIooFve7-E

 


Sali MemedFebruary 1, 2019
Zoran-Zaev-bukjarno-sostanok-2-24vakti-1.png

1min365

Отпишување на застарените долгови за струја на  200.000 семејства кон ЕВН во вкупен износ од 110 милиони евра, најави денеска премиерот Зоран Заев на трибина во Охрид.

„Постои волја од Владата, ЕЛЕМ и ЕВН да избришеме долгови за струја во вкупен износ од 110 милиони евра на 200.000 граѓани и семејства. Разгледавме ситуација за стари долгови за струја до 2006 година за 200.000 семејства и граѓани кои се заглавени во вакви лавиринти на извршители и блокирани сметки. Овие денови сме во длабоки преговори, волјата денеска можам слободно да ја соопштам, кога правно формално ќе го потпишеме договорот јавно ќе соопштиме. Но, волјата од Владата за преземање на своите дејствија е нотирана, и од ЕЛЕМ како партнер во производството на струјата е потврдена, и волјата на ЕВН како приватна компанија исто така е потврдена. Намерата е да избришеме долг на граѓаните од 110 милиони евра. Тоа се огромни пари и ќе биде големо олеснување за граѓаните. Сите мерки коишто ги спроведуваме се во насока на било кој начин да вбризгаме пари кај граѓаните“, изјави Заев.

Тој најави и интерес на странските инвеститори за вложување во Македонија

„Можам да најавам  уште нови 17 странски инвестиции во вредност од над 150 милиони евра со отворање повеќе од 4.500 нови работни места, што ќе доведе до побарувачка на работна сила, а со тоа и раст на платите. Повеќе од 70 милиони евра од Буџетот годишно се за поддршка на инвестициите во индустријата преку повеќето фондови и поддршка на стопанството“, кажа Заев.


Sali MemedFebruary 1, 2019
SLIKA.jpg

1min1647

Состојбата во МВР целосно е надвор од контрола, а доказ за тоа е инцидентот во Шуто Оризари. Од јавноста се кријат и премолчуваат детали за учесниците и нивните мотиви, со што се отвора сомнеж дека повторно пресудна во целиот случај ќе биде политиката, а не правото, изјави Орце Ѓорѓиевски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ.

„Смешните и паушални објаснувања на Оливер Спасовски се трагедија сами по себе. Прашањата што ја интересираат јавноста се следни: Дали напаѓачите врз полициските службеници биле исто така полициски службеници. Дали е точно дека меѓу приведените има полициски службеници од Шестата управа? Дали тие се легитимирале, односно дали службено постапувале или, како пак што милува Оливер Спасовски да каже, само приватно? Што барале таму нападнатите полициски службеници во возило без регистарски таблички? Дали е пронајдено нешто во тоа возилото? Зошто сите овие информации се кријат од јавноста и од жителите во Шуто Оризари? Зошто, наместо полицијата да се бори против криминалот, оружјето го насочува меѓу себе?“, рече тој.

Превземено од макфакс


Sali MemedFebruary 1, 2019
samka-ibraimovski.jpg

1min825

Пратеникот од Партијата за целосна еманципација на Ромите, Самка Ибраимовски денеска на прес-конференција изрази жалење за инцидентот што се случи деновиве во Шуто Оризари и побара од МВР да даде одговор што навистина се случило, а притворените Роми да бидат пуштени од притвор и да се бранат од слобода или да се стават во домашен притвор.

-Бараме од Внатрешната контрола на МВР да утврди што навистина се случило таа вечер во Општина Шуто Оризари и што луѓето, кои се познати како ненасилни и мирољубиви, ги натера на неконтролирано однесување, што на крај заврши за жал, и со примена на сила врз, во тој момент за нив, наводни грабнувачи на деца, рече Ибраимовски.

Со цел да не се случи ескалирање на ситуацијата, а по следење на заканите на ФБ, тој побара од МВР да распореди мобилна полициска станица во Шуто Оризари со 24-часовна активност, формирање на полициско одделение и создавање услови за отворање полициска станица во општината, која вели брои околу 30.000 жители.

Повеќе во следниот линк од прес конференцијата на пратеникот Ибраимовски.

 


Sali MemedFebruary 1, 2019
bajramovska-640x379.jpg

1min1588

Народниот правобранител има оформено предмет по сопствена иницијатива по добиените сознанија дека се случил настан во кој имало обиди за грабнување деца во општина Шуто Оризари, и дека полициски службеници биле претепани поради сомнение дека станува збор за грабнувачи, како што наведуваат граѓаните во таа општина, истакна денеска заменик-народниот правобранител Васка Бајрамовска – Мустафа.

 

Таа посочи дека направиле увид во полициската станица и доставиле дописи до МВР.

– Нашите сознанија говорат дека во тек се постапки кон лицата кои го извршиле насилството и за утврдување на основаноста на дојавите или пријавите дека има исчезнато лице од причина, што според МВР, досега нема ниту една пријава дека некој пријавил исчезнато лице. Бараме и целосно испитување на причините за присуството на полициските службеници надвор од службеното време во вечерни часови во такво возило без регистерски таблички. Останува МВР да го испита случајот и да ни ги достави целосно информациите што ги бараме, додаде Бајрамовска – Мустафа.


Sali MemedJanuary 31, 2019
SHUTKA-CENTAR-24vakti.png

1min1622

Кај пазарот во Шуто Оризари и вчера претпладне стојат луѓе во групи. Едни кај џамијата, други кај амбулантата, трети на крајот од пазарот. Велат дека се плашат за своите деца, па ги испраќаат на училиште, а ги земаат кога ќе завршат часовите и патем внимаваат да не им помине некој сомнителен низ населбата.

„Од Нова година досега имаше четири обиди за грабнување деца. Многу е опасно, мора да се самоорганизираме“, објаснуваат.

Понеделничката драма, која заврши со повреди опасни по животот на еден полицаец, како и со серија апсења поради нападот, и вчера не даде одговор на клучните прашања: што правеле полицајците во цивил во вечерните часови во Шутка, зошто возеле џип без регистарски таблички, зошто не се легитимирале…

Министерот Оливер Спасовски вчера изјави дека полициските службеници надвор од работното време имаат слобода да се движат каде што сакаат. Ден претходно, првиот човек на МВР рече дека полицајците не биле на службена должност, а во населбата пристигнале откако прочитале на Фејсбук за наводно киднапирање.

„Повредени се двајца полициски службеници, кои во тој момент не биле на работа, туку приватно биле во Шуто Оризари по претходна дојава дека се случуваат наводни киднапирања на деца во општината. Дојавата ја добиле преку Фејсбук, а досега нема пријава за таков настан“, изјави министерот за внатрешни работи.

Уапсени се седум од тепачите и против нив ќе бидат поднесени кривични пријави, а од МВР велат дека се работи на препознавање на уште неколкумина други напаѓачи. Од Основното јавно обвинителство известија дека под истрага се пет лица и за нив е побаран притвор.

Реконструкција

Тешко е да се реконструираат настаните од понеделникот во ситуација кога кај родителите во Шутка гори од емоции. Во паника поради безбедноста на своите деца, секоја малку „пофилувана“ изјава добива фрапантна заднина. По разговор со десетина жители на населбата, се обидовме да добиеме една заедничка слика од случувањата пред три дена.

Околу 17 часот, тинејџерка што се движела по улицата „Индира Ганди“, забележала дека двајца маскирани мажи со фантомки на главите се обиделе да грабнат девојче на скалите пред Здравствениот дом.

„Ја фатиле за раце, сакале да ѝ стават марамче преку устата и да ја турнат во комбе. Ама, очевидецот почнал да вика, наишло друго возило, па киднаперите побегнале. Веста почна да се шири и за неколку минути се собравме десетици родители. Отидовме да си ги земеме децата од училиште. Страв во коски ни влезе“, сведочат жителите.

Наставата завршила околу 17:15 часот, родителите и децата застанале на главната улица пред пазарот за да дискутираат што понатаму имајќи предвид оти ваквите обиди за грабнување се повторувале.

„Не пријавивме во полиција, затоа што нема фајде, туку решивме сами да се заштитиме. Имаме полицајци во соседството, како и пријатели што работат во агенции за обезбедување. Ги повикавме, се собравме стотина луѓе“, раскажуваат во Шутка. Околу 17:30 часот на улицата од џамијата кон пазарот се приближил црн џип и без регистарски таблички.

„Не планираше да запре, па застанавме на улица да го сопреме, а со друг автомобил му го блокиравме патот“, сведочат. Во џипот имало три машки лица. Совозачот го отворил прозорецот од возилото и рекол дека е полицаец.

Нелегитимирање

„Не покажа значка. Ама, му рековме нема проблем. Му свртевме на еден пријател – командир во полиција, му рековме дека тука има цивили што се претставуваат како полицајци. Ни рече да му го дадеме на телефон. Го праша кој е и што е, човекот му кажа дека навистина му е колега. Другите двајца молчеа“, велат жителите.

Сомневањата почнале да растат кога тројката од џипот одбивала да излезе надвор, а не давала ниту да се отвори задната врата за насобраните да видат што има внатре.

„Малку со убедување, малку насила – отворивме. Видовме фантомки, лопата, па дури и извадени регистарски таблички од Холандија. Ги прашавме зошто ви е се сево ова? Не ни одговорија. Двајца од тројцата излегоа да бегаат. Каде ќе избегаат покрај толку луѓе и во наше маало? Ги фативме. Не е во ред што некои ги удираа, ги повредија. Не можеме да тврдиме дека тие се киднаперите или дали се дел од мрежата, но беше премногу сомнително“, тврдат жителите на Шуто Оризари.

Официјално, полицијата во вторникот соопшти дека во понеделникот вечерта кај нив било пријавено дека малолетничка, наводно, видела дека непознати лица насилно внеле женско лице во комбе. Набргу се собрала поголема група граѓани и тогаш наишло патничко моторно возило „хјундаи галопер“’ во кое се наоѓале А.Р. (34) од Скопје и Ф.К. (24) од Долно Блаце, Скопско.

„Станува збор за полициски службеници кои не биле на работа. Со нив бил и Б.К. (39), исто така од Долно Блаце, при што тие биле нападнати од насобраните граѓани. На Ф.К. и Б.К. им биле нанесени тешки телесни повреди и биле пренесени во Градска општа болница ‘8 Септември’ и комплексот клиники ‘Мајка Тереза’. На А.Р. му биле констатирани телесни повреди. Со телесни повреди се здобил и полициски службеник кој преземал службени дејствија на местото на настанот“, рекоа од МВР.

Полесно повредениот полицаец е пуштен на домашно лекување, додека кај потешко повредениот службеник на МВР е констатирано нагмечување во пределот на главата, со контузија и потрес на мозокот. Тој е во кома и приклучен на апарати за дишење. Третото повредено лице е сместено на Клиниката за неврохирургија.

Горан Адамовски

Текстот е превземен од независен весникBašo Amenge


Grupa taro terne Roma intelektualcija, novinarija, web dizajnerija, tehničarija, montažerija thaj javer personali savo so isilen baro iskustvo ki piri buti rodingje te keren nesto nevo ko mediumsko internet than ki Makedonija. Palo beshiba ko sostanok taro timi taro 24vakti.mk angjape decija kaj ko akava momenti falinela jek romano web tv portali savo ka nudinel pravilno, kvalitetno, informacija baši o Roma. Adaleske formiringape o www.24vakti.mk  ko adava sostanok čivgjem akala celija thaj pričine soske te formirina o jekutno romano web tv portali 24vakti.mk

24Vakti © Copyright 2015 – 2019, Sa o nijamija si protektirime