Sali MemedFebruary 13, 2020
11111.jpg

1min35

Стојанче Стоилов на денешната прес-конференција пред натпреварот со Мотор потврди дека ситуацијата не е добра и дека никој ништо не знае за иднината на Вардар

„Во тешка ситуација сме, клучен играч си замина. Вардар со и без Криштопанс не е ист тим. Наше е да се бориме, но ќе видиме какви се силите, каква е главата…Ќе видиме што ќе се случи на теренот“.

„Тешко е, никој не знае што ќе се случи, можеби ги играме последните натпревари тука. Проблемите се долго време, никој ништо не кажува. Никој не може ги обвини играчите што си заминаа. Ние сме европски шампион, а односот кон нас е смешен“.

 

„Многу работи има нејасни, никој не знае каква е иднината на клубот. Тие што останаа, мислам дека ќе останат до крај на сезоната. Во ваква ситуација и титулата во Македонија доаѓа во прашање“, изјави Стилов

 


Sali MemedFebruary 13, 2020
114154-atrakcija-na-vekot-globtroter-izvede-dosega-nevideno-zabivanje-video.jpg

1min40

Коментар за потегот не е потребен. Само треба да се погледне и тоа неколкупати, зашто вакво забивање не е видено досега, а го изведе член на славните Харлем Глобтротерс. Голем дел од светската јавност веќе го прогласи ова забивање за – атракција на векот.

Човекот кој ќе ве воодушеви се вика Макс Пауел, а направи незапаметен потег, кој и тешко се објаснува. Треба само да се види.


Sali MemedDecember 11, 2019
safe_image.png

2min346

O Jasmin Ramić popendžardo sar „Lioneskoro ilo“ si membro ko Kik boks klubi „Panter“ tari Bjelina ki BiH. Pire garvasialipaja em baripaja em perfektno tehnika akava terno Rom tari Bjelina lelja o ile tari publika.

Trujal so o klubi „Panter“na istemalkeren o budžetsko love tari diz Bjelina em funkcionirinen bizo sponzoria, o klubi kerel but baši i kariera akale talentirime boksereske.

Trujal I kariera taro Jasmin ole sine le mečia diferentno rivalencar ko diferentno kategorie em trujal o amatersko boksi ov marel pe sine em ko prifi mečia taro K-1.

Ov vakerel kaj o kik boksi irangja oleskoro dživdipa em sine le phare momentoa em gind te mukhel o boksi.

Trujal so sine le laćhe rezultatia našti sine te egzistirinel taro akava sporti. Počmingja te kerel buti ko agrari em ko odola momentia gindinel sine kaj odova si majšukar opcia.

Palo trinberšengiri pauza palo o lafikeriba oleskere trenerea Dimitar Jovanović – Rox palem khuvela ko ring em palem boksirinel. O treningoa džana sine pohari em ko avgo turniri reslja o avgo than kote than lele em but aver seriozno borcia.

Ov sikavgja kaj isi le čače romano ilo. Ov vakergja kaj e rivalen na alusarel , savoren respektirinel em ko mečia džala dži ko agor. Faktea so isi akana o šartia ov vakerel kaj si but čalo.

Sar mesažo dži ko terne Roma o Jasmin vakerel kaj prioriteti si i edukacia , soske ov na educiringja pe.

Dujto buti si te sportujnen o Roma em si but talentirano nacia.

Link: http://www.portal-udar.net/jasmin-ramic-u-ringu-sam-pokazao-sta-znaci-romsko-srce/?fbclid=IwAR2JhK__LBs2EHCAj5VMkL0Ln3M1l5mYTp20XpCQ1NQSwdELoPf560hfA-c


Sali MemedDecember 5, 2019
men.jpg

1min180

Македoнската престолнина Скопје ќе биде домаќин на Светско фудбалско првенство за непризнаени држави, региони и нации идната година, а во Конфедерацијата (КОИНФА) на независни фудбалски асоцијации кои не се членки на ФИФА и УЕФА, членува и ромската заедница.

Ромите се обединија од целиот свет и веќе формираа фудбалска федерација на чие чело претседател е скопјанец.

Мерфин Демир е претседателот на ромската фудбалска федерација, кој уште пред распадот на Југославија емигрирал со семејството во Германија и сега живее во Диселдорф.

„Израснав во Шутка, во тоа време уште беше Југославија. Тогаш Шутка беше поинаква, можеби би претерал, ама беше најубавиот дел од Скопје – беше неверојатно зелено. Тогаш беше совршено за момче како мене, имавме двор, игравме на улиците, зашто едвај да имаше сообраќај. Беше убава и рурална средина, која се изгуби низ годините. Во 1988 година, моите родители решија да си заминат, јас имав седум години. Се качивме на воз и тоа ми изгледаше како една голема авантура, едно патешествие. Претходно никогаш не бев подалеку од Македонија, а ја оставивме Југославија. Не ни сфаќав дека ќе одиме да живееме во друга земја. Побаравме азил и ни одобрија постојан престој врз база на хуманитарната основа од 90-те, кога Југославија се распадна со крвавите војни“, вели Демир.

Светското првенство за непризнаени земји е предвидено да се игра од 30 мај до 7 јуни во македонската престолнина и на него треба да учествуваат 16 екипи од земји и региони, кои помалку или повеќе се познати (Абхазија, Јужна Осетија, Донбас, Луганск, Квебек, Северен Кипар…).

Ромската заедница сега за своја промоција ја гледа шансата преку фудбалот да се презентира пред светот, а фудбалот го гледа како шанса за – свој идентитет!

„Јас имам многу соништа, ама најголемиот е да бидеме силна федерација на Ромите во КОИНФА. Знам што можеме, а знам дека можеме и многу повеќе. Знам дека преку фудбалот можеме да ги промовираме Ромите. Фудбалскиот тим е нешто што создава идентитет, а јас сум убеден дека тоа го правиме на вистински начин, создаваме идентитет, со зацврстуваме и го презентираме пред светот“, додава Демир.

Скопјанецот израснат во Шутка често го посетува родниот град за кој пред Конфедерацијата (КОИНФА) порача дека е прекрасен и дека му недостига секојдневието во Скопје.

„Последен пат бев во Скопје во 2018 година и морам да кажам дека сум обземен секојпат кога ќе се вратам. Ми фали тој мултикултурализам, тој секојдневен живот во Скопје, кога наследството, етничката припадност или јазикот и пасошот немаат никаква улога. Јас во Скопје сум како турист, не ни знам келнерот дали е Македонец, Албанец, Ром… А и не е важно, во Скопје сите се пријателски расположени. Во Скопје чувствувам среќа“, потенцира Демир.

 

https://sport1.mk/fudbal/svet/romite-od-cel-svet-formiraa-fudbalska-federacija-chij-pretsedatel-e-makedonec?fbclid=IwAR0898sUVKxUO-7yOSVdH91EHQE8qtiWnDhyLJYZHh_pI-SwFPlaIbQxSM4


Sali MemedAugust 8, 2019

1min230

Avdije sine havljardo o video e oficionalna himna basho Sumnaleskoro prvenstvo ki kosarka koj ka kelelpe ki Kina taro 31 avgust dzi ko 15 septemvri.

O anav e himnakoro tano “Sampioni”, gilavdi tani taro sumnaleskoro pendzardo muzicari Dzeson Durlo hem tari kinesko taganutni basho sol-mucika, Tia Rei.


Sali MemedAugust 6, 2019

1min495

Erat agorkergja o avgo turniri ko tikno fudbali savo so sine organizirimo tari komuna Shuto Orizari. Ko akava turniri lel than Romane terne dzi ko 18 bersh thaj ko finale margja o timi taro Kosovo e time Amar evidenteja 6:2

akava turniri aso o Almir Dudish tari komuna Shuto Orizari kerelape sebepi te dikepe kobor isi e romane chaven kvaliteti thaj talenti te kelen ko baro fudbali ko Fk Napredok thaj ko jek te motivirinele te oven kotor taro Sport ki komuna vakerela o Dudish. Diken ko video pobuter bashi akava turniri.

I Artiklo hazrikergele o Amir Ajvazi thaj Kenan Jashar, volonterija ko 24vakti


Sali MemedJuly 25, 2019
transfer.jpg

1min241

O klubija taro pandz naj jako fudbalska puvija ki Evropa (Spanija, Anglija, Francija, Italija hem Germanija) basho 1.073 transfejra dzi avdije investiringe 3,5 milarde funtija (trujal 3,93 milarde evrija).
“Makedonsko reprezentaci Elif Elmas taro Fenerbahce (Turcija) gelo ko Napoli (Italija) basho 15miliona erva”.

Sar najvredno transfer tano o Portugalco Zoao Feliks baso 113 miliona funtija tari Benfika ko Atletiko Madrid, poslem avela o Antoan Grizman basho 107,6 miliona taro Atletiko ki Barselona, Eden Azar taro Celsi ko Real Mdrid basho 88,5 milioni funti, Lukas Hernandez taro Atletiko ko Baern basho 68 miliona funtija, Frenki de Jong taro Ajaks ki Barselona basho 65,3miliona funtija hem red tavera.
Najvise trosinge o klubija tari Spansko La Liga, 1,45 milarde funtija (1,63 miliona evrija ), poslem avela Anglisko Premier-Liga dzi akana trosinge 931 miliona ( 1,04 milijarde evrija), pa ola ki Italijansko Seria A so 843,9 miliona funtija (trujal 946 miliona evrija), poslem ki Germanko Bundes-Liga so 696,3 miliona (trujal 781 miliona evrija), hem ki Francija Liga 1 so 596,6 miliona funtija (trujal 669 miliona evrija) basho transfejra taro futbalejra ko nilaeskoro periodi e bersheske
Ko evropsko prvako Liverpul, tari UEFA, nane neve futbalejra, a gelepeske pandz dzene.


Sali MemedJuly 15, 2019
Manifestacija-6-960x480.jpg

1min220

Bashi zamaneskiri tradicija, pelivanstvo sar tradicionalno sport ki komuna Studenichani, sar kulturno artefakti, o instituti basho folklor “Marko Cepenkov” kergja elaborati adaleja so vakergja kaj akava etno-sport atestiringja le sar makedonsko kulturno sport.

O ministeri bashi kultura Husni Ismaili erati vizitkergja I manifestacija taro pelivanstvno koja erati lelja than ko sportsko-rekreativno centar ko Studenichani.


Sali MemedJuly 14, 2019
nole-kleci-600x400.jpg

1min327

Новак Ѓоковиќ по петти пат во својата кариера се израдува на трофејот на Вимблдон, откако успеа да се врати од работ на бездната и да го победи својот голем ривал Рожер Федерер.

Двајцата шампиони понудија тенис за паметење, а во одлучувачкиот петти сет видовме и неверојатни пресврти кои со години ќе се прераскажуваат во тениските кругови. Ѓоковиќ ги доби првиот и третиот сет во тајбрејкот, Федерер се враќање со 6:1 и 6:4, а успеа да се врати во петтиот одлучувачки сет кога имаше негатива од 4:2. Во продолжение, Федерер направи брејк и имаше две меч топки на свој сервис, но Ноле успеа некако да се одбрани, а потоа во специјалниот тајбрејк при 12:12 во гејмови однови имаше повеќе нерви.

Новак на овој начин ја прокнижи петтата титула на Вимблдон, односно стигна од својата 16-та грен слем титула во кариерата, само на четири од денешниот ривал.


Sali MemedJuly 13, 2019

1min694

Erat ki Komuna Shuto Orizari ko finale ko tradicionalno turniri ko tikno fudbali bashi 2019 bersh pobedniko o timi Roma Shutka, kote so  margja e time Milan e rezultateja 4:2

akava si 4 avgo than bashi akaja ekipa Roma Shutka sar asatrela o turniri ko Shuto Orizari jek palo jek.

O trito than astargja o Palermo, dzikote najshukar fudbaleri si alusardo o Toti tari ekipa Milan dzikote najshukar strelco o Montela tari Roma Shutka jekajek agjar sine alusardo thaj majshukar golmani o Senche taro Milan.

 

Pobuter bashi i organizacija bashi o turniri ka shunen taro Almir Dudish ko akava link potele…

Hazrikergje>

Senat Elez thaj Kenan Jashar

praktikantija ko 24vakti

 Bašo Amenge


Grupa taro terne Roma intelektualcija, novinarija, web dizajnerija, tehničarija, montažerija thaj javer personali savo so isilen baro iskustvo ki piri buti rodingje te keren nesto nevo ko mediumsko internet than ki Makedonija. Palo beshiba ko sostanok taro timi taro 24vakti.mk angjape decija kaj ko akava momenti falinela jek romano web tv portali savo ka nudinel pravilno, kvalitetno, informacija baši o Roma. Adaleske formiringape o www.24vakti.mk ko adava sostanok čivgjem akala celija thaj pričine soske te formirina o jekutno romano web tv portali 24vakti.mk

24Vakti © Copyright 2015 – 2019, Sa o nijamija si protektirime