ВМРО-ДПМНЕ се подготвува за неверојатен успех на изборите – СДСМ пропадна поради вазалство кон ДУИ, сојузник гледаме во Вреди, вели Мицкоски

Мицкоски очекува огромна победа на ВМРО-ДПМНЕ на изборите, предвидувајќи дека нема да се подлегнат на уцените на ДУИ и дека коалиционен партнер би биле Вреди. Тој ја нагласува важноста од трансформативно владеење и вети дека сите обвинувања за корупција и криминал ќе решаваат преку правни канали.

 

ВМРО-ДПМНЕ, водечката опозициска политичка партија во Македонија, се подготвува за неверојатен успех во вториот круг од претседателските и парламентарните избори закажани за среда, 8 мај.

Во ексклузивното интервју за подкастот на Плусинфо, лидерот на партијата Христијан Мицкоски изрази доверба во перспективите на неговата партија, наведувајќи амбициозни цели и за пратеничките мандати и за претседателските гласови. Мицкоски изрази очекување ВМРО-ДПМНЕ да обезбеди над 55 пратенички мандати, а исто така проектира победа за претседателската кандидатка Гордана Силјановска Давкова со над 500.000 гласови.

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ со анализа: падот на СДСМ и плановите за коалицирање

Освен што разговараше за изборната програма на ВМРО-ДПМНЕ и напорите за градење коалиции, Мицкоски навлегуваше во факторите кои придонесуваат за падот на СДСМ (Социјалдемократскиот сојуз на Македонија). Тој како еден од главните фактори го истакна, како што смета, потчинетоста на СДСМ пред другите политички сили, особено ДУИ (Демократска унија за интеграција), и појавата на чувството на апартхејд кај населението.

СДСМ веќе беше на работ на пораз на изборите во 2020 година, но среде предизвиците што ги носи пандемијата, забележавме значително лошо управување со државните средства и ресурси. Следствено, СДСМ се најде целосно потчинета на ДУИ и Али Ахмети. Ова поттикна чувство на нееднаквост слично на апартхејдот во Македонија, каде што неколку избрани беа перципирани како привилегирани граѓани од прв ред, додека мнозинството се чувствуваше исфрлено во статус од втор ред.

Мицкоски ја истакна визијата на ВМРО-ДПМНЕ за коалициски партнерства, нагласувајќи го вклучувањето на коалицијата Вреди како нејзин албански сојузник во идната влада. Тој, исто така, увери застапеност на другите етнички заедници во владата.

Одговор на уцена и обезбедување стабилност

Упатувајќи се на загриженоста за потенцијалните тактики за дестабилизација од ривалските партии, Мицкоски ги отфрли обидите за уцена од ДУИ. Тој предупреди на обидите за заштита на сопствените интереси и ја нагласи посветеноста на неговата партија за одржување на интегритетот на државните институции.

Оние поединци, познати команданти во 2001 година кои немаа тогаш скршен денар, сега собраа значително богатство, живеат начин на живот сличен на шеиците од Блискиот Исток со раскошни имоти. И со голема тешкотија ќе се откажат од овие привилегии, очекуваме потенцијални немири додека тие се обидуваат да ги заштитат своите придобивки. Како што е пример за забелешките на Али Ахмети за време на локалните избори во 2021 година, Кичево и Дебар ги дефинираше како воен плен, а сега воен плен е имот како Соравија, луксузни возила и врвни недвижности во центарот на градот. Да не ги заборавиме и нивните насилници во контрола за летање.. Ние, како идна влада, сме подготвени да ги браниме институциите на нашата нација и да го поддржуваме интегритетот на нашиот систем. Ние смисливме сеопфатен план за директно справување со овие предизвици.

Залог за постизборен период

Гледајќи напред, Мицкоски ја истакна посветеноста за одговорно владеење после победата. Тој вети дека ќе даде приоритет на трансформацијата на земјата и исполнувањето на изборните ветувања, а истовремено ја потврдува посветеноста на правдата. Мицкоски увери дека сите индиции за неправилности или злоупотреби ќе бидат темелно истражени и следени по законски патишта.

За време на јавните собири, нагласувам дека одмаздата не е на мојата агенда. Нашиот фокус останува на обемната задача за ревитализација на нашата нација, исполнување на нашите ветувања и спроведување на неопходните реформи. Сепак, императив е да се забележи дека сите веродостојни наводи за кривично дело или злоупотреба ќе бидат темелно истражени. Доколку доказите се потврдени, ние сме посветени да обезбедиме правдата да биде задоволена преку правниот систем во Македонија

Со изборите на повидок, ВМРО-ДПМНЕ останува цврсто на определбата да обезбеди одлучувачка победа. Интервјуто на Мицкоски дава увид во стратешкиот поглед на партијата и нејзината визија за иднината на  Македонија. Погледнете го целосното интервју за сеопфатно разбирање на перспективата и плановите на ВМРО-ДПМНЕ.

Related post