Makedonija

Еден затвореник полесно повреден во инцидент меѓу две групи во

Еден затвореник е полесно повреден во пределот на раката при „блиска“ средба меѓу две групи на затвореници што се случила денеска во затворот во Шуто Оризари, потврдија извори од казнено-поправната установа. Инцидентот, како што појаснуваат, се случил при разминување на двете групи на дневна прошетка, но ситуацијата набрзо била ставена под контрола по интервенција на затворското […]Čitin pobuter

NEVIPE

Филипче: Пратениците на СДСМ ќе бидат гласот на граѓаните во

Доктор Венко Филипче, носител на листата на кандидати за пратеници на СДСМ и Коалицијата за европска иднина, кампањата ја заврши со посета на југоисточна Македонија.   Доктор Венко Филипче, носител на листата на кандидати за пратеници на СДСМ и Коалицијата за европска иднина, кампањата ја заврши со посета на југоисточна Македонија. За време на посетата […]Čitin pobuter

NEVIPE

Митева: Да не беа уставните измени, СДСМ ќе немаа за

Македонија е демократска држава и принципот победник со победник е напуштен во не така едно далечно минато, така што не сметам дека некој сега треба да зборува дека тоа ќе биде погрешно доколку се направи коалиција со албанската опозиција, вака членот на ИК и кандидат за пратеник од ВМРО-ДПМНЕ“. Доколку не постеше ова прашање СДСМ […]Čitin pobuter

NEVIPE

МАКЕДОНИЈА Ковачевски: Oва е последниот повик за Европа, ние не

Со испраќање на порака за здружување на силите на патот кон Европската Унија, Социјалдемократскиот Сојуз на Македонија вечерва го одржа завршниот митинг во Скопје, непосредно пред изборите закажани за среда. Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски, на присутните граѓани им порача дека двојните избори на 8-ми се последниот повик за Европа и од тоа, нема да […]Čitin pobuter

Makedonija

Во Скопје утре посебен сообраќаен режим – МВР ќе го

Во Скопје утре од 08 до 18 часот ќе биде воведен посебен сообраќаен режим поради одбележување на 7 Мај – денот на полицијата. Од Министерството за внатрешни работи информираат дека во овој временски период затворен за сообраќај ќе биде булеварот „АСНОМ“ на потегот од крстосницата со булевар „Србија“ до крстосницата со булевар „Февруарски поход“. Единицата […]Čitin pobuter

Tehnologija

Клучни правила за децата и употребата на технологијата

Повеќето родители се грижат за односот на нивните деца со технологијата, од времето што го поминуваат гледајќи во екраните до нивните интеракции на социјалните мрежи. Терапевтот Андреа Брамбила сподели дека на своите деца им дозволува време на екранот, но со цврсти граници. Брамбила, терапевт и мајка на две деца, на нејзиниот инстаграм-профил објави видео во […]Čitin pobuter

Tehnologija

МИСЛЕЛА ДЕКА РАЗГОВАРА СО ИЛОН МАСК, ПА ИЗГУБИЛА 50.000 ДОЛАРИ!

Повеќето родители се грижат за односот на нивните деца со технологијата, од времето што го поминуваат гледајќи во екраните до нивните интеракции на социјалните мрежи. Терапевтот Андреа Брамбила сподели дека на своите деца им дозволува време на екранот, но со цврсти граници. Брамбила, терапевт и мајка на две деца, на нејзиниот инстаграм-профил објави видео во […]Čitin pobuter

NEVIPE

Курти се сврте против Таравари: Секој глас за Силјановска-Давкова е

Ова, во изјава за „Тетова сот“, го кажа претседателот на косовскиот парламент Глаук Коњуфца, кој се смета за десна рака на премиерот на Косово, Албин Курти, а во врска со денешната средба меѓу лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, и Арбен Таравари Претседателот на косовскиот парламент и десна рака на премиерот на Косово, Глаук Коњуфца, е […]Čitin pobuter

NEVIPE

Пендаровски: Силјановска чека добра желба на европските политичари, наместо да

„Чувме дека Силјановска не може да зборува во Парламентот за најважното политичко во клучната област за секој претседател. Вели нека тера Парламентот, не можам да знам што ќе прави понатаму Парламентот. Второ, вели ќе чекаме нов Парламент во Брисел и таму ќе има поевропски настроени политичари кои ќе имаат разбирање за една мала држава која […]Čitin pobuter

NEVIPE

ВМРО-ДПМНЕ се подготвува за неверојатен успех на изборите – СДСМ

Мицкоски очекува огромна победа на ВМРО-ДПМНЕ на изборите, предвидувајќи дека нема да се подлегнат на уцените на ДУИ и дека коалиционен партнер би биле Вреди. Тој ја нагласува важноста од трансформативно владеење и вети дека сите обвинувања за корупција и криминал ќе решаваат преку правни канали.   ВМРО-ДПМНЕ, водечката опозициска политичка партија во Македонија, се […]Čitin pobuter