Sali MemedApril 30, 2019
Dozd.jpg

1min364

Под влијание на нов циклон кој ќе го носи името Ален во текот на викендот кој ни доаѓа ќе го зафати балканот но и Македонија и ќе услови врнежи од дожд, локални грмежи како и локално позначително количество на воден талог. На планинските места ширум балканот ќе има и снежни врнежи каде ќе дојде дури и до формирање на снежна покривка,анализира Славчо Поповски.

Одсега гледано овој постуден воздух кај нас ќе пристигне на самиот почеток од следната недела и ќе услови позначително заладување како и врнежи од снег на повисоките места и на планините но и засилен ветер од северен правец. Доколку токму оваа ситуација остане вака и не се промени следната недела нашата држава и балканот ќе го зафатат ниски минуски утрински температури кога ќе има услови и за појава на мраз кој и тоа како лошо ќе влијае врз земјоделите и земјоделските кутури.

Ситуацијата околу студениот бран континуирано ќе ја следиме и за се навремено ќе бидете информирани од наша страна, најнови информации околу ова следуваат наскоро


Sali MemedApril 22, 2019
qqqqqqqq.png

1min484

Претседтелскиот кандидат Стево Пендаровски вели дека не е изненаден од резултатите од гласањето и дека ја разбрал пораката на граѓаните. Тој не сакеше да ги коментира изборните резултати по општини, но рече дека на ваквиот резултат влијаеле тешки политички одлуки кои биле донесени изминатите 2 години. Рече дека неговиот концепт ќе победи, без оглед на опозициските прозивки и ги повика уште еднаш гласачите на Река, да дадат поддршка, за како што рече, европски концетпт, а не деструктивен, каков што нудела Сиљановска.

„Не можам да кажам дали некој од коалиционите партнери не си ја завршил работата како што треба, затоа што за тоа треба подлабока анализа, но знаете ние имавме тешки политички одлуки: Договорот со Грција, Договорот со Бугарија и Законот за јазиците, кои не беа популарни кај граѓаните и тоа имаше влијание, но тоа моравме да го направиме заради европскиот пат на земјата. Ние ја разбираме пораката од граѓаните, а тоа е дека дел од нив не се задоволни од одредени економски проблеми, локални нерешени прашања, затоа што зад мене застанаа политички партии и можеби незадоволството се должи на нешто што го очекувале граѓаните, а не го добиле од политичарите. Не сум изненаден од резултатот и анкетите покажаа вакви тенденции, но сепак, се надевам дека гласачите ќе го препознаат мојот концепт и ќе ми ја дададт поддршката во вториот круг“ изјави Пендаровски.

На прашањето дали има договорена политичка поддршка од албанските опозициски партии, Пендаровски рече дека такво нешто нема и дека очекува секогаш за него да гласаат како личност и да биде исклучено тргувањето со гласовите.

„Таков договор засега нема, а се надевам дека нема ни да се прави. На мене не ми требаат гласови со пазарења, туѓа ми е таквата теза, затоа што по природа сум таков. Нека си гласа секој по свое убедување, а мотивот нека им биде програмата што им ја нудам“ додаде Пендаровски.

Тој не очекува бојкот во вотриот круг и се надева дека ќе има цензус за успешни претседателски избори.


Sali MemedApril 21, 2019

1min307

Avdije ikergepe o Prezidenska alusariba 2019 kote so sine kandidatija o Stevo Pendarovski taro SDSM , Blerim Reka teloikerdo taro Alijansa bashi albancija thaj I BESA sar thaj Gordana Jankulovska taro Vmro Dpmne iklojbe aso RAK dzi ko 18:30 si 39 71% 698.384

Ki komuna Shuto Orizari dzi ko 18:30 iklile 20.84% 4942

Diken pobuer ko live stream direktno taro Rashtrakiri alsaribaskiri komisija


Sali MemedApril 21, 2019
DIK.jpg

1min397

Од податоците добиени од 79,73 отсто од избирачки места, излезноста на гласачите до 17 часот била 35,13 отсто, соопшти попладнево ДИК. За споредба, излезноста до 15 часот изнесуваше 28,89 отсто.

Најголем одзив на гласачите – над 50 отсто, има во општинте Крива Паланка, Демир Капија, Демир Хисар, Крушево, Новаци, Прилеп и Вевчани.

Најслаб останува одзивот во Липково – 13,55 отсто, во Желино – 13,62, во Центар Жупа – 12,67 и најмал во Пласница – 12,04 отсто.

Во општините Охрид, Ново Село и Дебар, покрај претседателски, денеска се одржуваат избори за нов градоначалник. Во Охрид излезноста до 17 часот е 44,74 отсто, во Ново Село 41,93 отсто и во Дебар 36,31 отсто.

Се очекува изборниот ден во 19 часот да заврши мирно, како и што започна.

Набљудувачите на изборите бележат случаи на граѓани кои биле оневозможени да го остварат своето уставно право на глас, поради тоа што ги немало на избирачкиот список. Најчесто станува збор за лица кои во периодот на затворањето на Избирачкиот список имале лични документи со истечен рок. Регистрирани биле и изолирани случаи на агитација за одреден кандидат или лепење плакати на кандидатите, но тие биле навреме отстранети. Во полицијата било пријавено дека комби возило кружи во скопската општина Ѓорче Петров и преку разглас ги повикува граѓаните да ги бојкотираат изборите. Од МВР била испратена екипа на терен за да потврди дали има такво нешто.


Sali MemedApril 21, 2019

1min281

I Rastrakiri alusaribaskiri komisija ki pres konferencija ko 17:30  dakikija lipargja o evidentija bashi ikljoba dzi ko 17:00 o ari bashi prezidenstska alusariba ki sasti utarali Makedonija iklile  34,20%     avazija dzikote  ki komuna Shuto Orizari plo avazi dzi mo 17:00 dengje 16,98%    O Alusariba shaj te den plo haango dzi ko 19:00 o ari kote so panjola o Avgo rota bashi Prezidenstka Alusariba dzikote o konechna evidentija ka oven havljarde taro RAK  palo 19:30 ari kana ka iklon press konferencijaja bashi neoficijalna evidentija.

Akava bersh sar noviteti si so o alusarbaskere odborska thana trujal Viber ka bidzalen o zapisnikija taro nakle alusariba odma palo gejniba dzi ki Raštrakiri alusaribaskiri komisija palo odova lileja ka ingaren dzi ko komunakere alusaribaskiri komisija, sar atesti bashi nakle alusariba.

Diken ko Video Pobuter live stream tari Pres Konferencija taro RAK ja Raštrakiri alusaribaskiri komisija….


Sali MemedApril 21, 2019
Izlezenost-do-13-00.png

1min408

Aso evidentija taro Themutni alusaribaskiri komisija dzi ko 13 o Ari ko Shuto Orizari Iklile 8.62% taro avazidejbaskere manusha ja taro 23 711 kobor so isi ko evidentno lil dzi ko 13:00 o ari 2o45 avazija iklile te den plo avazi ko 36 alusaribaskere thana.

Dzikote ki sasti Makedonija izlezenost dzi ko 13 o ari si 19 89%  ja taro 1.733.331 avazi denge 344.784 manusha.


Sali MemedApril 20, 2019
glasanje-glasac-izbori-1.jpg

1min420

Граѓанската асоцијација МОСТ ќе ги следи утрешните избори со повеќе од 1.500 набљудувачи. На 1.160 гласачки места, избрани според случаен и репрезентативен примерок, ќе бидат распоредени исто толку набљудувачи со што ќе се покријат 33 проценти од вкупниот број на гласачки места во Република Северна Македонија.

Од граѓанската иницијатива соопштија дека нивните набљудувачи се статични, и ќе ја следат постапката на гласање во текот на целиот ден. Покрај тоа, МОСТ ќе распореди и 100 мобилни тимови, составени од по 2 набљудувачи, кои ќе служат за логистичка поддршка на статичните набљудувачи и повремено ќе ги набљудуваат гласачките места на кои МОСТ нема распоредено статични набљудувачи. Дополнително, 80 набљудувачи ќе ја набљудуваат работата на општинските изборни комисии, а ќе се набљудува и работата на Државната изборна комисија.

Покрај утрешното гласање, МОСТ денес го набљудува и предвременото гласање на болните и немоќни лица, внатрешно раселените лица и лицата во затвор или притвор.

Жолтите маички со кратки ракави, на кои на предната лева страна стои логото на МОСТ и е испишано “Monitoring 2019“, овластувањата од МОСТ и акредитациите од ДИК, истакнати на видно место, ќе бидат препознатливиот белег на граѓаните кои како домашни набљудувачи се дел од тимот за набљудување на Граѓанската асоцијација МОСТ. Обележјата на набљудувачите оваа година се разликуваат од тие од претходните години. МОСТ потенцира дека набљудувач на организацијата е единствено оној граѓанин кој носи маица, овластување и акредитација исклучиво за овие избори.

Во текот на изборниот ден, на бесплатната телефонска линија 080 080 080 граѓаните може да пријавуваат евентуални нерегуларности или да дадат информации поврзани со изборниот процес.

Проектот „Домашно набљудување на претседателските и локалните избори за градоначалник во Охрид, Ново Село и Дебар 2019“ е поддржан од: Британската амбасада Скопје, Амбасадата на Кралството Холандија, Националниот фонд за Демократија (НЕД) како и од страна на Проектот на УСАИД за граѓанско учество.Bašo Amenge


Grupa taro terne Roma intelektualcija, novinarija, web dizajnerija, tehničarija, montažerija thaj javer personali savo so isilen baro iskustvo ki piri buti rodingje te keren nesto nevo ko mediumsko internet than ki Makedonija. Palo beshiba ko sostanok taro timi taro 24vakti.mk angjape decija kaj ko akava momenti falinela jek romano web tv portali savo ka nudinel pravilno, kvalitetno, informacija baši o Roma. Adaleske formiringape o www.24vakti.mk  ko adava sostanok čivgjem akala celija thaj pričine soske te formirina o jekutno romano web tv portali 24vakti.mk

24Vakti © Copyright 2015 – 2019, Sa o nijamija si protektirime