Sali MemedSeptember 21, 2020
15_2-3_Murina-scaled-e1587373915348.jpg

1min132

Marvin Murina romano ( 15)  zivinela ko Kiel ki Germanija

Ko natprevar bashi crtiba  taro fundavne sikljovne ki okolina Schleswig holstein Mobbingki Germanija  astargja avgo 1 than.

Akale crtezeja

(dikhen foto)

Pli presentacija sikavgjala thaj bashi o presidenti taro Eu ko lūbek dengele diploma thaj tikno poklon bashi akava baro sukcesi.

Dikhen link…

Marvin Murina

 


Sali MemedJuly 30, 2020
centar.jpg

1min224

Во Скопје денеска беше потпишан договорот за најголемиот синдициски заем во земјава во висина од 72 милиони евра со што се заокружува финансирањето за изградба на трговскиот центар „East Gate“ кој е дел од мултифункционалниот проект „Skopje East Gate“.

Трговскиот центар ќе биде најголем во регионот и се очекува да биде отворен до октомври-ноември следната година. Според најавите, ќе ја има најголемата „Зара“ во регионот на површина од 4.700 метри квадратни. Четириесет проценти од површината во шопинг центарот ќе биде со 20 нови светски брендови кои досега не се присутни во државата, а ги има во земјите од Централноисточна Европа.

– Трговскиот центар се проектира да има 12 милиони посетители годишно, а закупиците годишно да остваруваат нето промет од 120 милиони евра. Овој проект се очекува да донесе повеќе од 2500 вработувања пред се во секторот трговија, но и во услужните дејности компатибилни со трговијата, истакна генералниот извршен директор на „East Gate“, Игор Давков.

Како што посочи, веќе се потпишани договори за закуп со над 150 трговци и издадени се над 80 проценти од центарот.

Лидер на заемот е НЛБ Банка АД Скопје, а покрај неа учествуваат и НЛБ д.д. Љубљана, Комерцијална банка АД Скопје, Raiffeisen Bank Албанија и Халк банка АД Скопје.

Според претседателот на Управниот одбор на НЛБ Банка АД Скопје, Антонио Аргир, со денешното потпишување банките покажуваат дека заеднички можат да поддржат големи развојни проекти и во услови на криза.

Покрај шопинг центарот, овој мултифункционален проект во себе вклучува и изградба на високо квалитетен резиденцијален и деловен простор. Вкупната изградена површина изнесува над 500 илјади метри квадратни.

Од „Балфин групацијата“ се задоволни од поддршката што ја добиваат од банките и државните институции. Групацијата е позната по изградбата на Скопје Сити мол, а присутна е и во повеќе држави од Западен Балкан и неколку држави во Европа. Вработува повеќе од шест илјади луѓе.


Sali MemedJune 12, 2020
.jpg

1min196

Откако најавија неколку игри кои ќе се појават во наредните две година за новата конзола, дојде време и за тоа што сите го очекуваа.

Сони го претстави Плеј Стејшн 5, а освен стандардната верзија, претставена е и дигитална верзија, која во суштина е истата конзола само без читач за дискови.

Совршениот дизајн со бела надворешност ги воодушеви љубителите на минималистичкиот дизајн, и е голем чекор напред во однос на претходната генерација на од овој уред,

Што се однесува до дигиталната верзија од конзолата, таа едноставно е неопходна во денешно време, бидејќи веќе одамна ретко кој купува физички копии од видео игрите.

Цената за овој уред се уште не е објавена. Сепак на Твитер се појави информација дека на Амазон оваа конзола ќе се продава по цена од 599 фунти.

Цената за овој уред се уште не е објавена. Сепак на Твитер се појави информација дека на Амазон оваа конзола ќе се продава по цена од 599 фунти.,


Sali MemedApril 17, 2020
zoom-app-1-1280x720.jpg

1min250

Standard Chartered” стана првата банка во светот што ја забрани употребата на апликацијата „Zoom“, бидејќи новиот принцип на работа од дома предизвикува загриженост за компјутерска сајбер безбедност.

Во известувањето од извршниот директор Бил Винтерс, за работната сила на банката, тој исто така, предупреди да не се користи „Google Hangouts” за виртуелни собири.

Основана од поранешен вработен во компанијата „Cisco”, Ерик Јуан, „Zoom“ бележи огромен раст на корисниците од појавата на пандемијата предизвикана од коронавирусот, зголемувајќи ја својата база на клиенти на 200 милиони, од само десет милиони колку што имаше претходната година.

Меѓутоа, безбедносните пропусти во апликацијата доведоа до нагло „зумбирање“, бидејќи хакерите што ги хакираа состаноците вметнуваа разголени вулгарни слики, лажни слики во презентациите на компаниите, а најдалеку одеа и со расно навредување на дел од учесниците на виртуелните собири и состаноци.

Пристапот на „Standard Chartered” допрва ќе го копираат и другите големи банкарски гиганти. Претходно овој месец, руската банка „Сбербанк” активно се здружи со „Google“ за да започне серија семинари на деловни активности на Интернет во „Hangout“, давајќи совети на компаниите што ја вршат својата дејност од далечина за време на затегнување на движењето и собирите во услови на пандемијата од коронавирусот.

Во септември минатата година, „HSBC” потпиша глобален договор за лиценца за користење на „Zoom” апликацијата за видео конференции, аудио конференции и споделување на екранот во мобилни, работни и конференциски простории, како и за состаноци во затворен и надворешен простор. Но, тој договор најверојатно ќе биде раскинат со оглед на големите безбедносните пропусти на апликацијата.

Source: bankarstvo.mk


Sali MemedMarch 16, 2020
dthbbgdrfbvgdf.jpg

1min267

Со оглед дека Huawei веќе не може да се потпира на услугите кои ги нуди Google, активно бара алтернативи. Покрај сопствената продавница за апликации, кинескиот производител полека ги покрива и другите услуги кои ги нуди Google.

Музика на струја

На ред дојде музичкиот стриминг сервис кој ќе биде преинсталиран на новите Huawei и Honor модели на телефони. За да го обезбеди тоа, Huawei се здружи со Squid, музички стриминг сервис кој е достапен на Android веќе долго време, но не беше претерано популарен. Соработката со Huawei, на тој начин ќе биде на взаемно задоволство, бидејќи Huawei без многу напор ќе добие музички стриминг систем, а Squid дефинитивно ќе добие на популарност, а покрај тоа сега е достапен и во Европа.

Huawei Music app е веќе достапна на повеќе јазици и има солидна количина на содржини, а може да се преземе од HMS. Корисниците кои немаат Huawei (или Honor) телефони, исто така ќе можат да ја употребуваат оваа услуга. Доволно е само да ја симнете апликацијата од официјалната веб страница.

Апликацијата, покрај стриминг музика дозволува креирање листи за репродукција, преземање музика за офлајн преслушување, како и неколку опции кои Huawei самиот ги дизајнирал, а цената на услугите е 9,99 долари месечно.

 

Source: denar.mk


Sali MemedMarch 16, 2020
41925763-girl-using-her-smart-phone-for-text-sms-1280x855.jpg

1min409

Денес практично и да нема човек што не користи телефон, па со самото допирање на телефонот со рацете и неговото допирање до нашето лице, се зголемува шансата за заразување.

PhoneArena, повикувајќи се на истражувањето објавено во The New England Journal of Medicine – односно во британскиот медицински магазин открива кои се ризиците доколку заразеното лице држело уред со рацете.

Со самото држење на телефонот од страна на лице кое е преносител на вирусот, тоа не мора да значи дека се оставени врз уредот траги од честичките. Но, доколку лицето претходно ја допрело устата, носот или очите, или имало кивање или кашлање во близина на уредот, тоа значи дека уредот бил екстремно изложе на вирусот и на тој начин огромна е можноста вирусот да се прошири понатаму.

Со оглед на тоа што подолу ќе можете да видите колку коронавирусот може да опстане на различни површини, уште еднаш апелираме редовно да спроведувате хигиена на сите ваши уреди. Тоа најдобро можете да го направите со дезинфекциски влажни марамчиња.

Колку коронавирусот може да се задржи на површини:

– До три дена на стакло (екран на телефон, заден дел од телефонот), керамика

– До пет дена на пластика (различни делови од телефонот)

– До четири дена на дрво (дрвото може да го најдете кај некои заштитни маски за телефони)

– Помалку од осум часа на латекс (овој материјал ретко се користи кај телефоните)

– Два до осум часа на алуминиум (материјал присутен речиси кај сите телефони)

– До 13 часа на челик (телефоните на Apple користат челик)

 

Source: kurir.mk


Sali MemedMarch 15, 2020
-1024x504-1.jpg

1min242

Kоронавирусот кој ја предизвикува таканаречената COVID-19 зараза, веќе е доволно проширена во светот за да сигурно мал е бројот на тие кои не се интересираат за најновите информации поврзани со вирусот, меѓу кои и бројката на заразени во близина.

Хакерите, како што би се очекувало, ја искористуваат ова ситуација за да дојдат до лични податоци од корисниците, како што се кориснички имиња од сервисите, лозинки, па дури и платежни картички.

Ова го прават преку креирање на лажни веб страни со информации за вирусот, а посебно страни со мапи, каде што на корисниците им се нуди инсталација на програма која ќе ги информира редовно за што се случува.

Страните изгледаат легитимно, а истите и влечат информации од вистинските страни, што значи дека корисниците и навистина можат да добијат точни информации, но со симнувањето на датотеката, тие им даваат пристап на хакерите.

До откритието доаѓаат од Reason Labs кои истакнуваат дека се користи малициозен софтвер од пред 4 години, наречен AZORult. Овој софтвер ги краде информациите од интернет прелистувачите на корисниците, а во нив покрај отворените веб страни, често се чуваат и лозинки, како и платежни картички.

Датотеката го носи името Corona-virus-Map.com.exe, а како што може да се види од сликата, таа изгледа исто како и официјална страна од која може да се добијат точни податоци без притоа да се биде жртва на крадење на личните податоци.

Веќе пишувавме за тоа каде можете да го следите ширењето на вирусот, овие мапи се само онлајн, па доколку некаде наидете и на датотеки која треба да ја симнете, не го правете тоа, а исто така не ја користете веќе таа страна за добивање на информации.


Sali MemedMarch 9, 2020
A2A220E3-BFC4-4BC1-8FB2-4FFB75FACE8B.jpeg

1min241

Една компанија за сајбер безбедност има голем број на „мамци“, односно сервери кои се поставени во земји ширум светот со цел да откријат на кои начини хакерите се обидуваат да нападнат.

Лозинката која хакерите најчесто ја пробуваат кога се обидуваат да упаднат во системот на некој уред е “admin”. Оваа лозинка не би требало да се користи на било кој уред, а посебно не на оние кои се поврзани на интернет.

Останатите најпопуларни лозинки кои хакерите ги внесуваат при обидот за упад на некој уред се “12345, default, password и root”.

Минатата година, Националниот центар за сајбер безбедност во Велика Британија имаше извештај дека лозинката “123456” е пронајдена во 23 милиони пати од пронајдените прекршоци.

 


Sali MemedMarch 8, 2020
mesendzer.jpg

1min178

O Fejsbuk najavingja nevo izgled bashi lengiri majpopularno aplikacija Messenger. Phendo i kaj i opcija Discovery nane vishe te ovel ki aplikacija, thaj sa adava ka ovel taro okova kurko.

O menadzeri basho neve produktija, Sten Chadnovski, mangela te anel i purani popularnost tari aplikacija adaleja so ka kerel la te ovel sig, efikasno, numa thaj adava so sine ki osnova, servis basho porake. O tab Discovery ka ovel cidimo tari aplikacija sebepi so na dengja o sukcesi e aplikacijake thaj o tab Instant Games, kote so shaj sine te khelel pe igre ka ovel cidimo tari aplikacija.

E neve izgledeja i aplikacija ka promovirinel o tab People, kote so shaj te diken kvadratija kola ka promovirinen tumare amalen thaj lengere paramisa ko Facebook.

 


Sali MemedMarch 8, 2020
442D2C6D-69A4-4717-A786-05FE83DDDCAE.jpeg

1min237

Побарувачката на вториот модел на преклопување на јужнокорејската компанија е голема и Samsung со право можат да бидат и тоа како задоволни.

Додека првиот телефон на преклопување Galaxy Fold имаше проблеми со екранот и почетокот на неговата продажба дознеше, Z Flip нема такви проблеми и дури е поевтин од Fold.

Интересот на корисниците за овој телефон е поголем од очекуваниот и од Samsung имаат намера да го зголемат производството за понудата да биде во склад со побарувачката.

Во некои земји како Јужна Кореја, Франција, Шпанија, Швајцарија и САД овој телефон е веќе распродаден. Само во Јужна Кореја испораките би требало да достигнат 100 илјади до крајот на овој месец, а првите глобални испораки ќе бидат поголеми од 500 илјади парчиња.

Доколку таквата побарувачка продолжи, до крајот на годината Samsung би можеле да испорачаат од 2 до 2 и пол милиони уреди Galaxy Z Flip. Со потенцијална голема побарувачка од Кина, глобалната испорака на овој телефон во текот на 2020-та година би можела да достигне дури 5 милиони уреди.

 Bašo Amenge


Grupa taro terne Roma intelektualcija, novinarija, web dizajnerija, tehničarija, montažerija thaj javer personali savo so isilen baro iskustvo ki piri buti rodingje te keren nesto nevo ko mediumsko internet than ki Makedonija. Palo beshiba ko sostanok taro timi taro 24vakti.mk angjape decija kaj ko akava momenti falinela jek romano web tv portali savo ka nudinel pravilno, kvalitetno, informacija baši o Roma. Adaleske formiringape o www.24vakti.mk  ko adava sostanok čivgjem akala celija thaj pričine soske te formirina o jekutno romano web tv portali 24vakti.mk

24Vakti © Copyright 2015 – 2019, Sa o nijamija si protektirime