Мега-скандал во Грција: Својот репрезентативец го нарекоа – мајмун!

Голем скандал ја стресе Грција, откако сега веќе поранешниот интеркултурен инструктор во Советот за Европа и координатор за образование за бегалци на грчкиот министер за образование, Константинос Калемис, јавно го навреди на расна основа кошаркарскиот репрезентативец на оваа земја, Јанис Адетокумбо

Калемис го нарече грчкиот кошаркар, кој има корени од Нигерија, – мајмун,

Што рековме дека тој мајмун прави точно? О да, тој игра кошарка. Индиферентен, дури и ирелевантен. Тој треба да знае кој ја почести Грција со овој спорт. Благодарност. Тој не е човек, тој е шу*ак, е*ен црнец“, беа ужасните коментари на Калемис за преземениот текст на „Прото тема“ од „Бличер репорт“ со наслов „Моќна приказна за потеклото на Јанис Адетокумбо.

Веднаш штом јавноста со право го нападна Калемис, тој го избриша својот личен профил на Твитер. Сепак, срамот веќе пукна, па надлежното министерство реагираше брзо.

Калемис веднаш беше отстранет од позицијата координатор за образование во Центарот за сместување на бегалци во Малакаси, каде што е вработен од 2017 година. Ние недвосмислено го осудуваме ваквото расистичко и многу навредливо однесување, напиша министерот за образование и религија во грчката влада, Ники Карамеус.

Извор: sport1


Bašo Amenge


Grupa taro terne Roma intelektualcija, novinarija, web dizajnerija, tehničarija, montažerija thaj javer personali savo so isilen baro iskustvo ki piri buti rodingje te keren nesto nevo ko mediumsko internet than ki Makedonija. Palo beshiba ko sostanok taro timi taro 24vakti.mk angjape decija kaj ko akava momenti falinela jek romano web tv portali savo ka nudinel pravilno, kvalitetno, informacija baši o Roma. Adaleske formiringape o www.24vakti.mk  ko adava sostanok čivgjem akala celija thaj pričine soske te formirina o jekutno romano web tv portali 24vakti.mk

24Vakti © Copyright 2015 – 2019, Sa o nijamija si protektirime