Dzulia Selim Memed

https://www.24vakti.mk

Roma ki MK

Шабан Салиу предлог Министер без ресор во новата Влада на

На прес конференција мандатарот Христијан Мицковски ја објави предлог листата за министри во новата Влада предводена од ВМРО ДПМНЕ. Претседателот на демократските сили на Ромите Шабан Салиу од страна на Христијан Мицковски е предложен за Министер без ресор задолжен за имплементација на Стратегијата на Ромите . Според лидерот на ВМРО ДПМНЕ листата ќе биде доставена […]Čitin pobuter

Makedonija

Комплетиран предлог составот на новата влада, гласањето најавено за 22

Предлог составот на новата влада е комплетиран и заедно со програмата утре треба да биде доставен во Собранието, додека гласањето се очекува да се случи претстојниот викенд. Кандидатите за членови на владата од коалицијата „Твоја Македонија“ синоќа беа потврдени од Извршниот и Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ. Од  „Твоја Македонија“ во владата ќе има 15 членови, […]Čitin pobuter

Sport

ПОЧНУВА МЕСЕЦОТ НА ФУДБАЛОТ Германија и Шкотска денеска ќе го

Во петок (14 јуни) започнува ЕУРО 2024 на задоволство на сите вистински љубители на фудбалот. Еден месец фудбалско “лудило“ е пред нас. Најдобрите 24 селекции на Стариот континент ќе бијат битка за пехарот на ова ЕП. „СпортСпорт“ во продолжение ви го дава на дланка распоредот на целото ЕП, на сите натпревари по ден, се разбира […]Čitin pobuter

Roma ki Lumia

На проевропските политичари им требаат гласовите на Ромите

На претстојните избори за Европскиот парламент, иднината на ЕУ виси на конец. И иако има околу 400 милиони гласачи, само неколку стотици илјади од нив би можеле да ја променат рамнотежата на моќ во Парламентот, а крајната десница е подготвена да го зголеми својот дел од местата. Сепак, проевропските кандидатите сè уште можат да го […]Čitin pobuter

Kolumna Roma ki MK ROMI

ТРН: За прв пат од 1991 година Ромите немаат свој

Ваквиот наслов можеби звучи како слоган извикуван на некој расистички или крајно десничарски собир. Или можеби на некој марш на црнокошулаши (замислете колони кои се движат со запалени факели, знамиња, и транспаренти) или на нивна конвенција во некоја пивница, каде што го обзнануваат нивниот план, нивната доктрина до која ќе се држат ако дојдат на […]Čitin pobuter

Roma ki MK

ДСР по декларацијата на ДУИ: За време на владеењето на

Апелираме Ромите да не се злоупотребуваат пред јавноста и меѓународната заедница за спас на токму оние политичари кои ги срушија сите позиции на институциите кои беа наменети за Ромите, а оние Роми политичари, кои како јаничари работеа против Ромите ги замолуваме јавно да излезат и да си понесат прво морална, а потоа политичка и друга […]Čitin pobuter

Roma ki MK

Eвропскиот фронт предводен од ДУИ со декларација ќе се жали

Европскиот фронт преводен од ДУИ усвои декларација која ја нарече политичка декларација за етничкиот легитимитет што произлегува од изборите. Најавија дека декларацијата ќе биде испратена до сите локални и меѓународни институции. Во неа се наведува дека случувањата по изборите го доведуваат во прашање духот на Охридскиот договор. Велат дека непочитувањето на изборниот легитимитет овозможува воспоставување […]Čitin pobuter

Roma ki MK

Аваја со остра критика кон новиот парламентарен состав без припадник/чка

Аваја жали што за прв пат во историјата на независноста на државата нема ромски пратеник/чка во новиот парламентарен состав. Манипулацијата стапи на дело и тоа на префриган начин се покажа во новиот состав на Собранието, каде што за прв пат од старт во новиот парламентарен состав немаше место за припадник/чка на ромската етничка заедница. Сметаме […]Čitin pobuter

Makedonija NVO

Форумот на немнозинските заедници иницира подготовка на Извештај во сенка

Коалицијата на граѓански организации – Форум на немнозинските заедници објавува отпочнување на процесот на подготвување извештај во сенка за спроведувањето на Рамковната конвенција на Советот на Европа за заштита на националните малцинства (РКНМ) во Македонија. Со оваа иницијатива примарно ја нагласуваме нашата посветеност да обезбедиме остварување, заштита и унапредување на правата на малцинствата во земјата, […]Čitin pobuter

Sumnal Vrabotuvanje

Германска амбасада Скопје- Резервација на термин и тек на постапката

Од 1 јуни 2024 г., значително може да ја забрзате постапката за виза со тоа што ќе си обезбедите однапред првична согласност. Вашиот иден работодавач поднесува барање за првична согласност пред Сојузната агенција за вработување пред да побарате термин за поднесување барање за виза. Штом Вашиот иден работодавач ја добие првичната согласност од Сојузната агенција […]Čitin pobuter