Трилогијата заврши! Тајсон Фјури го нокаутира Дионтеј Вајлдер во 11.рунда

„Ромскиот крал“ уште еднаш потврди дека тој сепак е подобар боксер од Деонтеј Вајлдер.

Публиката во Т-Мобиле Арената во Лас Вегас беше сведок на голема борба. Тајсон Фјури во третиот меѓусебен меч против Дионтеј Вајлдер го одбрани појасот во тешка категорија на ВБЦ со нокаут во 11-та рунда од борбата. Вајлдер ги имаше свои моменти, особено во четвртата рунда кога двапати го испрати Фјури на подот.

„Ромскиот крал“ по лошата четврта рунда успеа да се консолидира и целосно да го контролира остатокот од мечот. Влегувајќи во втората половина од борбата, Вајлдер се чинеше се повеќе и повеќе уморен, а Фјури додаде гас. Трипати Вајлдер заврши на подот за време на овој меч, а во текот на единаесетата рунда Фјури дојде до нова нокаут победа и остана непоразен и во својот 32 -ти професионален меч.

Прва рунда

Во првите три минути, Вајлдер беше побрз и поактивен, но на самиот крај Фјури упати силен удар од десно, што пристојно го потресе Американецот.

Втора рунда

Фјури го зазеде центарот на рингот, изведувајќи два одлични напади. Довербата на Вајлдер значително опадна од првите три минути. Британецот напаѓаше и бараше клинч. По гонгот, Вајлдер сигнализираше дека рундата е негова, но Фјури не го делеше тој став.

Трета рунда

Вајлдер отиде на размена на удари, но неговата тактика се покажа како погрешна. Доби силни удари, особено аперкат од Тајсон Фери, што го испрати во тежок нокдаун. Американецот покажа волја и стана, буквално преживеа до крајот на рундата.

Четврта рунда

Фјури го продолжи притисокот, барајќи борба одблизу. Вајлдер дефинитивно имаше проблеми, но на самиот крај, агресивната тактика на Фјури му испадна лоша шега откако двапати беше соборен и гонгот го спаси.

Петта рунда

Двајцата борци во рингот демонстрираа дека бараат нокаут и сакаат меѓусебно да се уништат. Очигледно, каратерот ќе одлучи за исходот на средбата.

Шеста рунда

Двајцата боксери претрпеа голема штета, но не зададоа последен удар.

Седма рунда

Фјури закрепна, и покрај двата нокдауна, и покажа дека е многу интелигентен боксер. Британецот дефинитивно изгледаше посвежо во битка и го притисна Вајлдер во аголот, туркајќи го. Американецот изгледаше како човек кој преживува во рингот.

Осма рунда

Сликата во рингот остана непроменета. Британецот продолжи да го притиска противникот и да ја скрши неговата самодоверба. Тајсон Фјури го насочи десниот аперкат во вилицата на неговиот противник, кој остана на нозе благодарение на волјата.

Девета рунда

Фјури продолжи да му прави проблеми на неговиот противник удирајќи го безмилосно во главата, принудувајќи го лекарот да дојде на рингот за да ја провери состојбата на Вајлдер. Американецот се опорави и му зададе тежок удар на Фјури, кој побара клинч. Сепак, на Вајлдер му недостасуваше брзина и натпреварот стануваше се повеќе како рецитал на Британецот.

Десета рунда

Вајлдер дефинитивно немаше сила. Фјури го собори Американецот една минута пред последниот удар на гонгот, но Американецот стана. Со сета своја сила Вајлдер започна напад кој беше лесно прифатен од Фјури, кој дури и ги спушти рацете и го повика Американецот да го удри со тупаници по лицето.

Единаесета рунда

Фјури трпеливо тргна, не преземајќи ризични чекори во првата минута, подготвувајќи го својот напад, кој не доцнеше. Со три тешки удари го исфрли од рамнотежа Вајлдер, кој не закрепна и падна во нокаут. Фјури не го предаде неговиот стил и пееше во рингот од популарните песни посветени на Лас Вегас.

 

Related post