ДИК ГИ КОМПЛЕТИРАШЕ РЕЗУЛТАТИТЕ ОД ВЧЕРАШНИТЕ ИЗБОРИ: Гордана убедливо најмногу гласови, еве ги точните бројки

По целосна обработка на гласачките ливчиња, Државната изборна комисија ги објави резултатите од вчерашните избори.

Еве по колку гласови освоија кандидатите:

Стево Пендаровски180.306

| 19,93 проценти

Гордана Сиљановска Давкова

362.682 | 40,08 процент

Стевчо Јакимовски

8.103 | 0,90 проценти

Бујар Османи

120.903 | 13,36 проценти

Билјана Ванковска Цветковска

41.172 | 4,55 проценти

Арбен Таравари

83.356 | 9,21 проценти

Максим Димитриевски

83.787 | 9,26 проценти

Извор: ДИК

Related post