Димитриевски ги соопшти условите за евентуална соработка со СДСМ или ВМРО-ДПМНЕ

Лидерот на партијата ЗНАМ, Максим Димитриевски, ги испорача своите услови за евентулни пост-изборна соработка со СДСМ или со ВМРО-ДПМНЕ.

 

Максим Димитриевски се согласува со ставовите на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, кои се против уставните измени и несоработка со ДУИ, но тоа нема да биде доволно за евентуални разговори за пост-изборна соработка. Прво бара ВМРО-ДПМНЕ да ги расчисти дилемите во јавноста околу постоењето на некаков договор со поранешниот лидер на СДСМ, Зоран Заев..

Димитриевски не ја затвора вратата ниту за соработка со СДСМ, но не со сегашното раководство. Побара нивни оставки во рок од 24 часа, и дополнително повлекување од пратеничките листи на носителите и коносителите, за како што рече, да не се спасуваат од одговорност со имунитет.

Првиот човек на ЗНАМ иако отпадна од трката за претседател, сепак повика на масовно гласање и на вториот круг од Претседателските избори, за да се избегне опасност од институционална криза..

Запрашан за кој би дал поддршка, Димитриевски не даде директен одговор, но додаде дека се кае што во минатото го поддржувал актуелниот претседател Пендаровски.

 

 

Related post