Кина почна со изградба на најголемиот фудбалски стадион во светот

mkd-463410

Коронавирусот за првпат се појави во Кина, но земјата ги почитуваше мерките, застана на здрави нозе и почна со изградба на најголемиот фудбалски стадион во светот.

Се работи за проект на тимот Гвангжу Евергранде, еден од најуспешните во земјата. Спектакуларниот стадион ќе има 100.000 места и уште 168 места во ВИП-ложата, а се очекува да биде готов до 2022 година.

Проектот е на Хасан Сјед, Американец кој живее во Шангај, а стадионот има облик на цвет, поточно на лотус. Целосниот проект за новиот стадион ќе чини 565 милиони евра.

Најгопемиот фудбалски стадион на светот на врвот ќе го замени „Камп Ноу“ во Барселона, чиј капацитет е 99.354 гледачи. Има и поголеми стадиони во Северна Кореја, САД и Мелбурн, но тие се мултифункционални.


Bašo Amenge


Grupa taro terne Roma intelektualcija, novinarija, web dizajnerija, tehničarija, montažerija thaj javer personali savo so isilen baro iskustvo ki piri buti rodingje te keren nesto nevo ko mediumsko internet than ki Makedonija. Palo beshiba ko sostanok taro timi taro 24vakti.mk angjape decija kaj ko akava momenti falinela jek romano web tv portali savo ka nudinel pravilno, kvalitetno, informacija baši o Roma. Adaleske formiringape o www.24vakti.mk  ko adava sostanok čivgjem akala celija thaj pričine soske te formirina o jekutno romano web tv portali 24vakti.mk

24Vakti © Copyright 2015 – 2019, Sa o nijamija si protektirime