Пендаровски: Во ВМРО-ДПМНЕ чесноста е исклучок, а правило е криминалот

На митинг со граѓаните на општина Кисела Вода претседателскиот кандидат Стево Пендаровски порача дека е убеден дека по двојните избори ќе постои политичка структура составена од луѓе кои знаат дека Македонија мора да биде дел од Европа за да биде просперитетна.

„Македонските граѓани ја препознаваат вистинската опција за прогрес на сите нас кои живееме во оваа држава. Ние, оваа политичка структура од која јас сум дел еве 15 години, ја внесовме Македонија во НАТО , што е чин еднаков на референдумот за независност. Не е мала работа држава од 1.8 милиони луѓе да биде на иста маса со една Америка, Германија, Франција, Канада, со најмоќните на светот и да има заеднички консултации при каков било обид за дестабилизација, при каква било безбедносна криза“, истакна Пендаровски.

Во своето обраќање, Пендаровски се осврна и на последните случувања околу апсењето на новинарот Фуркан Салиу, што според него само покажува дека во ВМРО-ДПМНЕ и ден денеска нема никаква промена.

„Тие се подготвуваат, ако ја добијат власта на осми мај, повторно да завладеат на истиот начин. Вчера имате случај со новинарот Фуркан Салиу, јасно е дека не постои демократска држава во која вие со специјална единица пет на еден, десет на еден, апсите новинар кој бил на задача. Разликата меѓу нас и нив е јасна, ние никогаш не сме помислиле да организираме насилен упад во парламентот. Зошто? За да спречиме мирна транзиција на власта кон оние која добиле довербата на граѓаните. Ние никогаш не сме помислиле, ни премиерот ни претседателот, по телефон да диктираме пресуди за наши политички противници. Нема да чуете дека некој рекол во понеделник апсиме, а во среда треба да добие 8 или 15 години робија, тоа го правеа тие луѓе и истите луѓе ќе го прават и повторно по осми ако бидат во позиција тоа да го прават. Тие наместо да се извинат на целокупниот македонски народ и македонски граѓани, велат ќе ги амнестираме насилниците кои за малку не убија во парламентот неколкумина од нашите колеги пратеници, амнестија нудат за тие луѓе“, истакна Пендаровски.

Одговарајќи околу ставот на Христијан Мицкоски дека нема ништо спектакуларно во тоа политичар да каже дека не крадел, Пендаровски одговори дека во ВМРО-ДПМНЕ чесноста е исклучок, а правило е криминалот.

„Таа изјава е нормална за мене, а не е за него (Мицкоски) затоа што јас не крадам“, порача Пендаровски.

Related post