Регистрирани се 406 новозаболени со Ковид-19, починале 18 лица

Во Скопје – 184, Куманово – 31, Штип – 23, Велес – 19, Битола – 17, Кавадарци – 13, Свети Николе и Крива Паланка – по 12, Прилеп и Гевгелија – по 11, Кочани – 10, Струмица – 9, Кратово – 7, Тетово, Охрид и Струга – по 6, Виница – 5, Демир Хисар – 4, Гостивар, Неготино, Радовиш и Македонска Каменица – по 3, Делчево и Пробиштип – по 2, Кичево, Ресен, Дебар и Валандово – по 1.

Регистрирани сe 387 оздравени пациенти од: Скопје – 223, Охрид – 48, Куманово – 23, Струга – 13, Кавадарци и Струмица – по 11, Битола – 10, Радовиш – 6, Крива Паланка и Тетово – по 5, Велес, Гевгелија и Кичево – по 4, Штип и Гостивар – по 3, Прилеп, Кочани, Неготино и Македонска Каменица – по 2, Свети Николе, Виница, Делчево, Пробиштип, Ресен и Македонски Брод – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа починале 12 лица: 6 починати лица од Скопје (63г, 71г, 72г, 75г, 81г и 85г), 2 починати лица од Битола (63г и 80г) и по едно починато лице од Штип (69г), Кратово (71г), Струмица (57г) и Охрид (55г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Дополнително, согласно Регистерот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се уште 6 починати лица, со датум на смрт од 08.09.2021 до 03.10.2021 година. Починатите лица се 4 лица од Скопје и по едно лице од Тетово и Струмица, на возраст од 59 до 89 години. Од пријавените лица, 4 се починати во болнички услови, а две лица се починати во домашни услови.

Направени се 3.149 тестови преку: ИЈЗ-299, ЦЈЗ Скопје-64, ЦЈЗ Битола-61, ЦЈЗ Прилеп-43, ЦЈЗ Тетово–59, ЦЈЗ Куманово-48, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-1, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија – 0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–174, Жан Митрев (Филип Втори)-76, Авицена-141, Биотек-230, Систина-51, лабораторија Лаор-133, Синлаб-18, Ремедика-19, Плодност–29, Генеа-4, Никоб лаб-355, ВФВ Медикал-61, Ели Медика-36, Ројал Медика –12, Спектра-ММ-1, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.234

Досега во земјата се направени вкупно 1.308.188 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 193.458 бројката на оздравени пациенти е 175.881, на починати е 6.758, а бројот на активни случаи изнесува 10.819

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 84283, Активни 5217

Куманово 11586, Активни 961

Тетово 10849, Активни 836

Прилеп 9100, Активни 285

Гостивар 7965, Активни 410

Битола 7143, Активни 245

Велес 6309, Активни 330

Охрид 5992, Активни 300

Кавадарци 5984, Активни 209

Штип 5793, Активни 234

Струмица 5766, Активни 227

Кичево 3991, Активни 353

Струга 3802, Активни 110

Кочани 3316, Активни 170

Гевгелија 2440, Активни 88

Неготино 2324, Активни 36

Свети Николе 1925, Активни 108

Ресен 1543, Активни 71

Радовиш 1534, Активни 75

Крива Паланка 1463, Активни 105

Дебар 1451, Активни 66

Берово 1210, Активни 16

Делчево 1126, Активни 63

Виница 1044, Активни 48

Пробиштип 925, Активни 35

Валандово 825, Активни 21

Кратово 590, Активни 64

Богданци 555, Активни 21

Крушево 529, Активни 21

Македонски Брод 473, Активни 28

Демир Хисар 450, Активни 33

Демир Капија 411, Активни 4

Пехчево 314, Активни 4

Македонска Каменица 307, Активни 24

Дојран 140, Активни 1

Одделение за односи со јавност

Министерство за здравство

Related post