epa11297449 Presidential candidate Gordana Siljanovska-Davkova of the main opposition party VMRO-DPMNE reacts as she prepares her ballot during the first round of the presidential elections, at a polling station in Skopje, North Macedonia, 24 April 2024. More than 1.8 million registered voters are expected to choose between seven presidential candidates running for the largely ceremonial position in the first round of the country’s presidential election held on 24 April. EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Силјановска-Давкова со 182 илјади гласови разлика пред Пендаровски во првиот круг од изборите

На вчерашниот прв круг од претседателските избори гласале половина од вкупно 1 814 317 запишани избирачи во Избирачкиот список. На гласање излегле 905 971 граѓани, а не гласале 908 346 избирачи. Од вкупниот број на гласачки ливчиња, 24 562 се неважечки

Со освоени 363 086 гласа, претседателската кандидатка на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска-Давкова, е апсолутен победник во првиот круг од претседателските избори во земјава. Ова го покажуваат последните ажурирани податоци на Државната изборна комисија (ДИК) според сто отсто од обработените избирачи.

Втор од седумтемина претседателски кандидати според бројот на освоени гласови е актуелниот претседател и кандидатот за втор мандат поддржан од СДСМ, Стево Пендаровски, со вкупно 180 500 гласови.

 

 

 

Related post