Братот на убиецот на Данка починал во притвор: Имаше сомнежи дека помогнал на брат му да се пренесе телото

Д.Д.(40), братот на Дејан Д, осомничениот за убиството на Данка Илиќ (2), почина рано утрово во ПУ Бор, откако му се слоши.

Телеграф ги соопшти деталите.

„На Д.Д. му се слошило во раните утрински часови и покрај навремената реакција на полициските службеници и лекарите од Здравствениот дом во Бор кои се обиделе да реанимација, тој починал во 03:10 часот, а лекарот судски вештак констатирал природна смрт.“ соопшти полицијата и соопшти дека обдукцијата ќе се изврши во Институтот за судска медицина во Белград.

Да потсетиме, Д.Д., во петокот добил притвор до 48 часа, поради сомнение дека му помогнал на својот брат Дејан, заедно со неговиот татко Р.Д.(73) да го пренесат телото на девојчето од депонијата во околината на Бањско поле во ас. уште непозната локација.

Д.Д и неговиот татко денеска требаше да бидат сослушани во Обвинителството, пред да му биде изречена мерката притвор.

Нешто по 12 часот пред куќата на осомничениот Дејан Д. во Злот, каде останала само неговата мајка, пристигнала екипа на Брза помош и инспектори. Иако првите информации беа дека итната помош пристигнала затоа што на жената и се слошило, се верува дека лекарските екипи биле дежурни во моментот кога во текот на утрото ја известиле дека нејзиниот помал син починал.

Во меѓувреме Брзата помош излегла од куќата на осомничениот, а не се знае во каква состојба е мајката.

Related post