Sali MemedNovember 8, 2018
gERMANIJA.jpg

1min106

Ki  Germanija  ko trinto kvartali  taro akava berš, 1,24 milionija  isi puterde  bukarne thana, isi baro  valanipe  tare bukakkor takati  vakerela e rodlaripakkro  Instituti  (IAB).

Ko diklaripe  e nakle  beršeja  akana si pobuter  valanibaske taro bukarne thana paše 140.000, milja manuša vakerela o IAB.

Sar so diklarela o Aleksandar  Kubis  taro akava Instituti, maj baro učipe  dikloj tano  ko buti keriba tari industrija , dejbaskkri arka, akale bukande isi valanipe taro 600.000 milja čuče thana.

Ki tamiribaskkri buti (gradežništvo)  sas puterde bukare tana 108.000. milja aso ko sektori baši logisika  87.000 milja.  MaJ baro numero taro puterde thana  delapes šajdipa manušenge save isilen agorkerdo maškarutni thaj učo siklojbaskkri edukacija.

Ki Germanija beršensar legarelapes o baro valanipe tar bukarni sila thaj odoleske sakana isi puterde  thana  rodlaribaske bukarne manuša.


Sali MemedSeptember 18, 2018
Oliver-spasovski.jpg

1min2195

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, и амбасадорот на СР Германија, Томас Герберих, денеска во 14:45 часот во МВР  ја потпишаa заедничката декларација меѓу македонското МВР и германското сојузно Министерство за транспорт и дигитална инфраструктура, за олеснување на постапките за меѓусебна замена на возачките дозволи.

,,Денешниот ден е многу значаен затоа што потпишуваме долгоочекуван договор, договор за кој најдовме начин да ги завршиме преговорите и да го потпишеме. Знаете дека овој процес на разговори трае многу долго и навистина сум среќен што успеавме за една година да ги отстраниме сите пречки што беа за да се склучи еден ваков договор”, рече денеска министерот Оливер Спасовски одговарајќи на новинарско прашање за овој договор.

,,Овој процес со години беше заглавен во лавиринтите на меѓусебното нормативно усогласување помеѓу надлежните служби на Република Македонија и СР Германија, без надеж за успешно решавање на отворените прашања. Граѓаните со право беа нестрпливи, затоа што со години им беа давани празни ветувања, рече Спасовски, но од денес, со потпишувањето на Декларацијата, ќе им овозможиме на нашите граѓани, од двете пријателски земји, да ги користат бенефитите од меѓусебното признавање на возачките дозволи.

Од практичен аспект, ова значи дека на територијата на двете земји граѓаните кои ги исполнуваат условите според Декларацијата законски престојуваат подолго од 180-185 дена во другата земја во текот на годината, имаат важечки национални возачки дозволи и кои наполниле 18 години) ќе можат да извршат замена на националните возачки дозволи, со валидни возачки дозволи од земјата во која престојуваат, без да бидат изложени на дополнителни трошоци за повторно полагање на возачките испити или, пак, обезбедување лекарски потврди и слично. Такви и слични договори веќе имаме со повеќе европски земји, како Италија, Шпанија, Белгија, Романија, Чешка, Унгарија, Австрија, со земјите од регионот – Србија, БИХ, Албанија, Словенија, Хрватска, Бугарија, Црна Гора, а во завршна фаза се договарањата со Турција, Велика Британија, соседно Косово, како и Австралија и Нов Зеланд”, додаде тој.

Министерот Спасовски истакна дека оваа заедничка декларација е само дел од низата билатерални и партнерски активности што од самиот почеток на македонската самостојност во континуитет ги реализираме заедно со пријателска Германија и дека е убеден дека тоа ниво и интензитет на меѓусебно уважување, заедништво и поддршка не само што ќе продолжи во наредниот период, туку и дека уште повеќе ќе се интензивира, особено сега кога се направени клучните исчекори за македонско полноправно асоцирање во евро-атлантските интеграции.


Sali MemedSeptember 16, 2018
vozacka-dozvola-24vakti-1-1.png

1min1541

Во вторник ќе биде потпишана Заедничка декларација меѓу Министерството за внатрешни работи и Сојузното министерство за сообраќај и дигитална инфраструктура на Сојузна Република Германија за признавање и замена на возачки дозволи, објави министерот за вантрешни работи Оливер Спасовски на својот официјален Фејсбук профил.

Многу македонски граѓани кои живеат и работат во Германија долго веме укажуваа на проблемите што ги имаат со непризнатите возачки дозволи.

Во јуни македонската Влада соопшти дека е усвоен извештајот за преговорите со усогласен текст на заедничка декларација што како што се наведуваше во соопштението од владината прес служба е последна фаза пред потпишување на декларацијата од страна на двајцата министри, со што таа и официјално би стапила на сила.

Потпишувањето на декларацијата ќе значи возачките дозволи ќе им бидат признаени на полнолетни лица со важечка возачка дозвола, издадена од надлежните органи во Македонија и во Германија и кои имаат законски престој на македонска територија (најмалку 180 дена во една календарска година) или на територијата на Германија (најмалку 185 дена во годината).


Sali MemedAugust 27, 2018

1min1420

Силен бран од северозападниот дел го изненади континентот и на алпското подрачје му донесе неочекивана зима. Во италијанското туристичко место за скијање Алта Бадиа падна 30 сантиметри свеж и влажен снег. Местото се наоѓа на надморска височина од 1324 до 2250 метри, пишува „Истрамет“.

Снег падна и на словенска Кредарица, според податоците, во 9 часот утрово била измерена температура од -3 степени, а биле измерени и 3 сантиметри снежна покривка. Во последните 12 часа паднале 63 милиметри снежни наноси, пренесе „Индекс“.

И во Хрватска има нагли промени во температурите. Во поголем дел од земјата има обилни врнежи од дожд. Во текот на ноќта Хрватска ја зафати силно невреме, а најлошо беше во Истра. Во раните утрински часови силно невреме го погоди јужниот дел на Јадранот. На подрачјето на Дубровник за помалку од два часа наврнале над 40 литри дожд, што доведе до поплави во градот.

Проблеми имаше и во воздушниот сообраќај. Три авионски линии од Рим, Атина и Истанбул беа пренасочени на други аеродроми.

Извор: Макфакс


Sali MemedAugust 10, 2018
kelija-751x437.jpg

1min812

Безбедносната ситуација е мирна и нема терористички закани за Македонија. Можностите од такво загрозување постојат како и секаде, но нема  индикатори во моментов за таква закана, проценуваат  безбедносните служби во земјава.

Истите извори објаснуваат дека Македонија се согласила на репатријација на седумтемина нејзини државјани кои се бореа во Сирија и Ирак за да има контрола врз нив. Одбивањето значи да се нема контрола врз овие луѓе кои можат да избегаат или да бидат пуштени од заробеништво, а потоа некој може и да се врати дома, коментираат безбедносни експерти.

Во вторникот наутро седум македонски државјани кои се бореле на страната на ИСИС  беа транспортирани со воен авион во Македонија – акцијата била спроведена во соработка со Глобалната коалиција за борба против тероризмот, по што следувала нивна идентификација со форензичка анализа од МВР и одлука за притвор. Лицата се од Скопје, Тетово, Гостивар и од Прилеп кои биле врбувани од оџата Реџеп Мемиши од џамијата Тутунсуз во Скопје.  Некои од нив биле уапсени пред една година, а други пред неколку месеци и биле заробени од Сириските демократски сили, по што биле предадени на Глобалната коалиција предводена од САД. Против нив биле распишани меѓународни потерници преку Интерпол уште од 2015 година.

Еден од нив во Македонија ќе одговара за учество во терористичка организација, а другите шест за учество во странска војска, полиција, паравоени или параполициски формации. За сите  лица има цврсти докази за делата што ги сториле.

Во моментов на страната на ИСИС има околу  15 активни борци од Македонија. Неофицијално, вкупниот број на лица кои заминале во Сирија, се вратиле, биле логистика, идеолози или загинале е 156. Од нив повратници се  83. Во затвор во Турција има три лица, во македонските затвори 23, а 57 се на слобода. На боиштата за Исламската држава загинале 35 македонски државјани. На боиштата во Сирија заминале и 9 жени од Македонија кои таму родиле и деца.

Бројот на оние кои заминуваат е драстично намален по дополнувањата  во Кривичниот Законик во 2014 година и со делото за учество во странски војски, но безбедносните проценки покажуваат дека и натаму има обиди за регрутирање на нови членови.


Sali MemedJanuary 4, 2018
-време-сад.jpg

1min468

Екстремно студениот арктички бран на источниот брег на САД се очекува да се трансформира во „циклонска бомба“ во наредните денови, носејќи студ и мраз од Мејн на север до Флорида на југ, јавува американската Национална метеоролошка служба.

Екстремно студениот арктички бран на источниот брег на САД се очекува да се трансформира во „циклонска бомба“ во наредните денови, носејќи студ и мраз од Мејн на север до Флорида на југ, јавува американската Национална метеоролошка служба.

Студот, кој пред десетина денови блокира една третина од територијата на САД од државите покрај границата со Канада до Јужна Каролина и Џорџија, дојде од Сибир, зафати дел од Северниот пол и преку Гренланд се спушти до централен Атлантик покрај источниот брег. Населена со 180 милиони или речиси половина од вкупното население на САД, на оваа територија се измерни рекордно ниски температури незабележани во последните сто години.

Службите јавуваат за десетина смртни случаи како резултат од смрзнување поради изложеност на прекумерен студ.

Последица на оваа аномалија е формирање на зимски ураган над Атлантикот, неколку стотици километри источно од Делавер, кој се очекува утре да го погоди брегот на Нова Англија, носејќи силни виулици со густ снег. Метеоролозите овде овој временски феномен го нарекоа „циклонска бомба“, поради радикалното намалување на притисокот во областите каде беснее бурата над океанот.

– Тоа предизвикува експлозивна сила на урагонот која може да донесе ветришта и до 60 километри на час, засилувајќи го индексот на студенило повеќе од измерената темепратура, велат тие.

Имено, од Јужна Дакота до Њујорк, вакви рекордни ниски температури не се измерени во изминатите сто години. Во Њујорк на пример, на Тајмс сквер за дочекот на Новата Година беше измерена температура од минус 20 степени Целзиусови, првпат во сто години. Во Абердин, Јужна Дакота, пак, се измерени минус 36 степени, најниска температура измерена за Нова година во изминатите 99 години.

Исто така и северна Флорида е во исчекување на врнежи од снег. Службата предупреди дека зимски бури се очекуваат од Лејк Сити, Флорида до Норфолк, Вирџинија па се до Мејн на север. Од денеска навечер до утре претпладне снежни врнежи се очекуваат од Норфолк до плажите и крајбрежјето на државите Мериленд и Делавер. Снежната покривка овде може да достигне од 15 до 25 сантиметри.

Според компјутерските модели на метеоролошката служба, зимската бура го следи меѓудржавниот автопат 95, што се протега од север кон југ подлабоко во копното и го следи атлантскиот брег. Снежни врнежи се предвидуваат источно од Вашингтон и Балтимор до некои позападни градови како Кливленд, Индијанополис и Чикаго. Во сите овие градови се очекува снежната покривка да достигне десетина сантиметри,

Најпогодени вечерва може да бидат Атлантик Сити, Лонг Ајленд и Њујорк, каде покривката би можела да достигне 15 сантиметри. Додека во Бостон и државите Нова Англија и Мејн се очекуваат снежни бури и ветришта со потенцијал да соборуваат гранки и помали објекти, велат од службата.

Во северниот и североисточниот дел на САД циклонот се очекува да го достигне својот максимум во петок навачер кога повторно се очекуваат рекордно ниски температури од минус 17 до минус 10. Во многу градови живата на термометарот може да покаже рекорди незабележани во последните сто години, предвидува Националната метеоролошка служба.

Циклонот ќе загуби на сила во текот на викендот, а од понеделник се очекува затоплување.


Kjani IbraimDecember 21, 2017
vozacka-dozvola-24vakti-1-1.png

1min2285

Makedonikane dozvolencar šaj dzalape ki Italija, Španija Slovenija thaj Albanija.

Makedonikane dozvolencar

O dizutne tari Makedonija ako mangena te dzan ko stranstvo ple vrdaja adava ka šaj kerenle ko phuvja kolende šaj vozinelpe Makedonikane dozvolencar.

Republika Makedonija isila phandlo bilateralna kontraktija bašo barabarutno priznajibe e nacionalno vozibaskere dozvolenge e phuvjencar sar so si : Italija, Španija, Slovenija thaj Albanija, a bašo javera phuvja valjanela maškardzijaneskiri dozvola bašo vozibe plo jali tugo vrda.

Maškardzijaneskiri dozvola delape pravno personeske taro Ministeriumi bašo andrune buka thaj oj isila roko dzi ko 3 berš, ko jekvakti asavki dozvola na delape personeske angleder so sine kaznimo.

Paš ki akaja dozvola vozibaske ko stranstvo valjanela thaj zeleno kartoni te šaj učharenpe o potencijalna zijanija, dzi kote adala si kerde disave trito personenske.


Kjani IbraimDecember 16, 2017
patm-ko-brego-kolumbija-24vakti-1.png

2min625

Ko akava brego ko palune 10 berš resle 13 manušikane patma (stapala)

Ko akava brego

Kanadska službenikija phrage rodlaripa sar taro adava so akava masek ko brego tari Britansko Kolumbija resla 13-to manušikano patm (Stapalo) uravdo patikaja kova so sa akava ovela ko palune 10 berša.

Majk Dzouns sar phiravela sine pe dzukle paš ko brego taro Vankuver o dzukel primetinga kokalo phandlo morsko algencar, keda pošukar dikhla  ov primetinga patm kova isila patika.

Akava si paluno ki niza kova so angleder resle pobuvleste ko akava brego, taro 2007-to berš pa nakari resle 12 patma (stapala) kova sine arakhle thaj sa sinelen agar sar akava uravde samo jek patika, hramonela Guardian.

Ko akava brego

O arakhiba thaj adava sar resena o patma ko akava brego vazdinga bare teorije, prema nekaste kerelape lafi bašo žrtve e prirodno katastrofenge sar so si o cunami, prema o javera kerelape lafi bašo bi bahtalipa kova so si astarde ko more, numa isi disave so gndinena kaj isi šajdipa te ovel serisko personi kova so mudarela len jali serisko ubijco, numa thaj isi gndiba kaj si žrtve frdime taro mafijašija ko pani.

Disave taro patma (stapala) kola so arakhlelen sine identifikujme thaj sine dikhlo kaj preperena muršenge kova angleder sine havlarde sar našavde personija jali isceznime, maškar olende sine arakhle thaj duj parija patma (stapala).

Ko jekh thaj o bi identifikujme patma preperena personenge kola si murša.

O patologija vakerena kaj na kerelape lafi bašo mudaribaske jali žrtvenge taro prirodna katastrofe ko more.

Tari policija probinena te pendzaren kaskoro si o 13-to patm (stapalo) thaj sar mulo adava personi.

 


Kjani IbraimDecember 11, 2017
irska-plata-24vakti-1.png

1min1566

Akaja phuv dela plata 2.650 evrija ko masek dikhen so valjanela te dzanen.

Akaja phuv dela plata 2.650 evrija

Irsko agencija bašo regutacija, specijalizirimi bašo ugostitelstvo Action Recruitment ko momentumi priminela prijaviba bašo kuvarija.

Rodenape šherutne thaj telo šherutne kuvarija bašo hotelija kola so isilen 4 thaj 5 čherenja ki sasti Irska, a dzi kote i plata si ko šukar resariba taro 2.000 evrija dzi ko 2.650 evrija.

Akaja phuv dela plata 2.650 evrija

Taro kuvarija udzarelape hazrkeribe o hajba thaj prezentiribe o hajba, upravibe thaj kordiniribe e telošherutne kuvarencar thaj kolegencar, dzanibe o meni, recepte thaj sa o javera importantna potrebe.

Bašo prijavibe ko akava oglasi valjanela minimalno iskustvo taro kulinarstvo majhari 1 berš, numa thaj pendzaripe Anglisko čhib hramonela „Poslovani dnevnik“.

 


Kjani IbraimDecember 11, 2017
plata-evra-24vakti-1-1280x844.png

1min413

Makedonija arakhlola ko top  10 phuvja majtikne platencar.

Makedonija arakhlola ko top  10

Makedonija arakhlola maškar ko top 10 phuvja ki Europa majtikne platencar, sikavga o Ukrajnsko rodlaripe taro analitičko centro.

Majtikne plate isi ki Ukrajna, kote so o resaribe si 190 evrija ko masek, ko akava top 10 arakhlona thaj Srbija, Belorusija thaj Albanija.

O top 10 taro majtikne plate ki Europa ikerena le: Gruzija, Ermenija, Belorusija, Kazahstan, Albanija, Makedonija thaj Srbija.

Prema ko podatke taro Ukrajinsko analitičko centro majbare si o plate ki Švajcarija kote i prosečno plata resarela 4.421 evrija ko masek, palo lende si Island kova so resarela 3.440 evrija thaj Norveška kote so i prosečno plata bašo jek masek resarela 3.405 evrija.Bašo Amenge


Grupa taro terne Roma intelektualcija, novinarija, web dizajnerija, tehničarija, montažerija thaj javer personali savo so isilen baro iskustvo ki piri buti rodingje te keren nesto nevo ko mediumsko internet than ki Makedonija. Palo beshiba ko sostanok taro timi taro 24vakti.mk angjape decija kaj ko akava momenti falinela jek romano web tv portali savo ka nudinel pravilno, kvalitetno, informacija baši o Roma. Adaleske formiringape o www.24vakti.mk  ko adava sostanok čivgjem akala celija thaj pričine soske te formirina o jekutno romano web tv portali 24vakti.mk

24Vakti © Copyright 2015 – 2017, Sa o nijamija si protektirime