Sali MemedFebruary 15, 2021
safe_image.php_.jpg

1min31

Рекордна победа на Самоопределување на парламетарните избори во Косово..Досега опозициската партија на чие чело е поранешниот премиер Албин Курти, освои 48 проценти од гласовите и дојде до најголема победа во историјата на независно Косово.

Во коалиција со партијата на Курти на овие избори беше независната листа на досегашната собраниска спикерка и вршителката на должноста претседател на државата, Вјоса Османи, која се одметна од матичната партија.

„Овие избори беа референдум за правда и работа наспроти состојба на заробеност и корупција. Оваа голема победа е шанса да почнеме нешто ново. Пред нас е многу работа за да ја извлечеме земјата од повеќе кризи.“ – изјави Албин Курти претседател на Самоопределување.

Конкурентите на Самоопределување, поранешната владејачка партија ЛДК, Демократската партија на Косово и Алијансата за иднината на Косово , кои во минатото најчесто беа носители на власта во земјата, на овие избори забележаа досега најслаби резултати од нивното постоење.

ЛДК, чија листа ја предводеше досегашниот премиер Авдулах Хоти, според досега препбројаните гласови освои околу 13 проценти, дури двојно помалку одошто на претходните избори во октомври 2019 година.

Демократската партија на косово, партијата основана од доскорешниот претседател на државата Хашим Тачи и чиј претседател беше Кадри Весели, кои од пред неколку месеци се наоѓаат во Хаг,  освои нешто повеќе од 17 отсто гласови.

„Резултатите кажуваат дека Самоопределување е на прво место и тоа е јасна порака. ПДК ќе го прифати тоа.“ – изјви Енвер Хоџај  – претседартел на Демократската партија на Косово.

Партијата на поранешниот премиер Рамуш Харадинај, има поддршка од помалку од осум отсто од гласачите, додека изборниот праг од пет отсто не успеа да го помине Социјалдемократската иницијатива како и партијата на Фатмир Лимај, која исто така досега најчесто учествуваше во власта.

Според косовскиот Устав, 10 пратенички места се гарантирани за претставниците на српската заедница и тие, како и досега, сигурно ќе ги освои партијата Српска листа, која ја има отворената поддршка на официјален Белград и на српскиот претседател Александар Вучиќ.

Високиот претставник на Европската унија за заедничка надворешна политика, Жозеп Борел и еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји, побараа од новите лидери на Косово да почнат дијалог за нормализирање на односите со Србија.

„Европскиот пат на Косово, исто така, поминува низ сеопфатно нормализирање на односите со Србија и ЕУ очекува новите власти во Приштина да се ангажираат конструктивно за да ги продолжат состаноците на дијалогот со помош на ЕУ и да ја искористат можноста да се постигне сеопфатен договор.“ – се наведува во заедничкото соопштение на Борел и Вархеји.

Победникот на изборите, Албин Курти, веќе порача дека односите со Србија не се на врвот на неговите приоритети Но од Брисел очекуваат од Приштина да ги продолжи средбите со Белград под покровителство на Унијата.


Sali MemedJanuary 27, 2021
143710778_3733344573379230_1484004571847456340_n.jpg

8min74
27 јануари е меѓународен ден на сеќавање на трагедијата на холокаустот што се случи за време на Втората светска војна. Тоа е ден за спомен на геноцидот што резултираше со смрт на милиони луѓе од страна на нацистичкиот режим и неговите соработници.
Терминот “Холокауст” се однесува на актите на геноцид за време на Втората светска војна – и денес многу научници се согласуваат дека тоа се однесува на геноцидот врз Евреите (познат како Шоа) и Ромски термини кои се користат за да ги именуваат нацистичките обиди за елиминирање на ромското население – се Порајмос или Фарајимос (воодушевување или уништување), Самударипен (масовно убиство) и Кали траш (црна страв). Нацистите, исто така беа насочени кон истребување на ЛГБТ, лица со хендикеп и политички неистомисленици кои не се вклопуваат во моделот на „Супер-Ариецот“.
По почетокот на Втората светска војна во 1939 година, режимот на Нацистите одлучи да ги отстрани сите Роми и Синти од територијата на Третиот рајх. Ним им беше наредено да се населат и сместат во еврејски гета и логори. Првата депортација се случи на 16 мај 1940 година од Равенсбурк во логорите на окупираната Полска.
Според архивите и најдените податоци, во март 1944 година Третиот рајх имал 22 големи концентрациони логори и 165 работнички кампови. Се смета дека тој број е поголем, односно дека имало 58 главни и 958 регионални кампови, или вкупно 1.016 кампови. Поголеми концентрациони логори биле: ДАХАУ во Германија, Треблинка во Полска, Јасеновац – Хрватска, и најголемиот нацистички концентрационен логор за масовно истребување е АУШВИЦ во Полска.
Ромскте деца и семејства биле користени за експериментите на одделот за Расна Хигиена и Популациона Биологија од страна на д-р Роберт Ритер и неговата помошничка Ева Јустин. После долгите теренски истражувања, интервјуа и медицински прегледи заклучиле дека Ромите немаат „чиста“ крв и како такви претставуваат опасност за германската расна чистота поради тоа донеле заклучок дека мора да се протераат или истребат. Дел од децата испратени во концентрациониот логор биле подложени на експериментите на Јозеф Менгеле (непотребна ампутација на екстремитетите, намерно инфицирање со тифус, инекција со хлороформ во срцето, стерилизаија и др.). Повеќето од децата на крајот биле убиени во гасните комори. Преживеале само 4 деца!
Над еден милион луѓе депортирани во Аушвиц загинаа таму. Се проценува дека шест милиони Евреи биле истребени во логорите на смртта. На 27 јануари 1945 година во Аушвиц – најголемиот нацистички концентрационен логор на смртта, сè уште имало околу 7.000 затвореници, односно луѓе кои што не беа испратени на маршевите на смртта, а повеќето од нив беа деца не постари од 15 години и лица на средновечна возраст, прегладнети и неподвижни. Истиот ден, Аушвиц беше ослободен од Црвената армија и тоа што го видоа војниците беше комшмар и нешто надвор од нормалното. Што се однесува на Ромите, кои што беа затвореници во логорот, нивниот број бил само 4!
Советот на Европа беше движечкиот дух зад воведувањето на Денот на сеќавање на холокаустот и спречување на злосторства против човештвото.
Министрите за образование од земјите-членки ја донесоа одлуката во октомври 2002 година. Додека Германија и Франција го избраа 27 јануари, денот кога беше ослободен Аушвиц, Денот на холокаустот варира во другите земји во согласност со соодветното историско искуство.
На 1 ноември 2005 година, генералното собрание на ОН со резолуцијата 60/7 го прогласува 27 јануари за меѓународен ден за сеќавање на холокаустот. На овој ден се сеќаваме на околу 6 милиони убиени евреи, над пола милион убиени Роми, и уште 11 милиони останати луѓе, кои што беа жртви на нацистите и нивните соработници.Се сеќаваме и на нашата одговорност како луѓе и општество, ужасите од тој период да не се заборават!
Кога станува збор за ХОЛОКАУСТОТ, секогаш помислуваме на одреден морничав и мрачен период од Втората светска војна, помислуваме на нацистите, помислуваме на наредбите на Хитлер, на масовното истребување на Ромите, Евреите, истребување на ЛГБТ, лица со хендикеп и политички неистомисленици. Но, многу е важно истото да не го заборавиме и да креираме свест, и знаење помеѓу нашите врсници за истото. Мораме да се потсетуваме на лошите работи, безмислените, грозни и мрачни случувања во минатото, затоа што ако не ги препознаваме истите во нашите општества, тие можат да се случат повторно, сега и во иднина. Мора да делуваме во сегашноста, влечејќи лекции од минатото, за да обезбедиме сигурна иднина за сите нас како човештво!

Sali MemedSeptember 28, 2020
pisonero-276165.jpg

1min250

Европската Комисија е запознаена и ја осудува полициската бруталност против лицата од ромско потекло во Битола минатата недела, јави дописничката на МИА од Брисел.

– Многу јасно осудуваме секаква неоправдана употреба на сила, нотираме дека властите го осудија инцидентот и дека преземаа чекори за отворање истрага за одговорните да бидат изведени пред лицето на правдата, изјави портпаролката за проширување на Европската Комисија, Ана Писонеро.

Европската Комисија не ја коментира истрагата, ниту судските постапки, додека се во тек, но нагласува дека нејзината позиција во однос на полициската бруталност и прекумерната употреба на сила е „многу јасна осуда“.


Sali MemedSeptember 24, 2020
fjuri-so-sareno-sako.jpg

1min174

Тајсон Фјури не ја гледа како фикс идеја опцијата да се бори против Ентони Џошуа за светските титули.

Она што е важно за „Кралот на Ромите“ е самиот судир, а не појасите кои веќе беа негови.

„Сето ова со „неприкосновениот“ шампион е глупост“, изјави Фјури за „Зад ракавиците/ Behind the gloves “.

„Го освоив секој појас што можеше да се освои. Да земам повеќе појаси што веќе ги имам, не ми значи ништо“.

За Британецот, натпреварите се важни, а не трофеите.

„Нема да побегнам од Џошуа. Ќе поминам низ него како врел нож преку путер“, додаде Фјури.

Во моментов, двајцата имаат договори за битки со Дионтеј Вајлдер и Кубрат Пулев. Во случај на победи, тие најверојатно конечно ќе се сретнат во рингот.

Ова може да се случи најрано во летото 2021 година.


Sali MemedAugust 11, 2020
21cf0a12-a2f7-476e-96af-dd103f056c54_0.png

1min133

Од денес, Комисијата, во име на ЕУ, договори Меморанда за разбирање (Меморандум) за програми за макрофинансиска помош (МНР) со осум партнери. Договорите се дел од  пакетот МНР од 3 милијарди евра за десет проширувања и соседски партнери , со цел да им помогне да го ограничат економскиот исход на пандемијата на коронавирус.

Тековната и брза имплементација на овие програми е важна демонстрација на солидарноста на ЕУ со овие земји во време на невидена криза.

Меморандуми за разбирање веќе се договорени со Албанија, Грузија, Јордан, Косово, Молдавија, Црна Гора, Северна Македонија и Украина. Овие документи исто така се официјално потпишани со четири од нив: Косово, Молдавија, Северна Македонија и Украина. Во тек се преговори на Меморандумите за разбирање со останатите две земји – Босна и Херцеговина и Тунис.

Валдис  Домбровскис , извршен потпретседател за економија што работи за луѓето, рече: „ Поддршката на нашите соседи е неопходна за време на криза за да се одржи целиот регион стабилен. Како дел од глобалниот одговор на ЕУ на пандемијата на коронавирус, ние работиме да им помогнеме на соседните земји да го ублажат најлошото од нејзините економски влијанија. Овие „кризни програми за МНР“ ќе бидат обезбедени по поволни услови, врз основа на потпишани Меморандуми за разбирање, во кои се дадени конкретни обврски за реформите. Тоа ќе им помогне на соседните земји да ги покријат своите потреби за надворешно финансирање во периодот 2020-21 година, со оглед на тешкотиите во справувањето со економското влијание на пандемијата “.

Паоло  Gentентилони , комесар за економија, рече: „ Пандемијата COVID-19 не знае за граници, а нејзините невидени економски и социјални влијанија влијаат врз земјите од целиот свет. Нашите проширувања и соседските партнери се сериозно погодени, а ние како Унија имаме финансиска сила да им помогнеме да го ограничат економскиот исход на пандемијата. Комисијата, во име на ЕУ, работи со десет земји-партнери за поддршка на нивните напори и спроведување на ефективни економски политики во време на невидена криза. Веќе е постигнат договор со осум партнери во демонстрација на солидарноста на ЕУ “ .

Меморандум за разбирање предвидени се активности на политика на кои корисниците се обврзуваат за да добијат втора транша од помош. Согласувањето и потпишувањето на Меморандумот за разбирање е важен чекор кон првото исплата во рамките на програмите, што е условено со исполнување на политичките предуслови, вклучително и почитување на демократските принципи, човековите права и владеењето на правото. Земјите-кориснички исто така треба да имаат корист од програмата за финансиска помош од ММФ.

За  Албанија , условите за политика за нејзината програма за МНР од 180 милиони евра се однесуваат на зајакнување на јавните финансии и еластичност на финансискиот сектор, подобрување на управувањето и борба против корупцијата и зајакнување на социјалната заштита.

За  Грузија , условите за политика за нејзината 150 милиони евра МНР програма се однесуваат на зајакнување на управувањето со јавните финансии, подобрување на управувањето, реформите во секторот и политиките на пазарот на трудот.

За  Јордан , политичките активности за нејзините 700 милиони евра МНР програми се посеопфатни, бидејќи опфаќаат две операции на МНР. Тие ги покриваат управувањето со јавните финансии, комуналните услуги, социјалната политика и политиката на пазарот на трудот и управувањето,

За  Косово , условите за политика за нејзината програма за МНР од 100 милиони евра се однесуваат на зајакнување на јавните финансии и финансиската стабилност, решавање на невработеноста кај младите и подобрување на доброто владеење и борбата против корупцијата.

За  Молдавија , условите за политика за нејзината програма за МНР од 100 милиони евра се однесуваат на зајакнување на управувањето со јавните финансии, добро управување и борба против корупцијата и подобрување на деловното опкружување.

За  Црна Гора , условите за политика за нејзината 60 милиони евра МНР програма се однесуваат на зајакнување на јавните финансии и борбата против корупцијата, зајакнување на финансиската стабилност, подобрување на деловното опкружување и реформа на социјалната заштита.

За  Северна Македонија , условите за политика за нејзината програма за МНР од 160 милиони евра се однесуваат на зајакнување на фискалното управување и транспарентност, борбата против корупцијата, подобрување на супервизијата на финансискиот сектор, подобрување на деловното опкружување и справување со невработеноста кај младите.

За  Украина , условите за политика за нејзината програма за МНР 1,2 милијарди евра се поголеми и посеопфатни и се однесуваат на зајакнување на управувањето со јавните финансии, управување и владеење на правото, реформа на судството, конкуренција на пазарот на бензин, подобрување на деловната клима и управување на државни претпријатија.

Позадина

МНР е дел од поширокиот ангажман на ЕУ со соседните земји и земјите за проширување и е наменет како исклучителен инструмент за реакција на кризи во ЕУ. Таа е достапна за проширувањето и земјите од соседството на ЕУ кои имаат сериозни проблеми со платниот биланс. Демонстрира солидарност на ЕУ кон овие земји и поддршка на ефективни политики во време на невидена криза.

Одлуката за давање на макрофинансиска помош на десет партнери за проширување и соседството во контекст на пандемијата COVID-19 беше предложена од Комисијата на 22 април и донесена од Европскиот парламент и Советот на 25 мај 2020 година.

Покрај МНР, ЕУ ги поддржува соседството и Западен Балкан преку неколку други инструменти, вклучително и хуманитарна помош, буџетска поддршка, тематски програми, техничка помош, комбинирање на објекти и гаранции од Европскиот фонд за одржлив развој за поддршка на инвестициите во секторите од кои најмногу се засегнати пандемијата на коронавирус.

https://ec.europa.eu/neighbourhood-enlargement/news_corner/news/coronavirus-eight-macro-financial-assistance-programmes-agreed-support-enlargement_en


Sali MemedAugust 7, 2020
ZvGsx-vakcina.jpg

1min164

Научникот истакнал дека честичките од коронавирусот максимално можат да предизвикаат непријатност, затоа што во момент на воведување на непознат антиген во организмот кај вакцинираните луѓе, кај човекот посилно почнува да работи имуниот систем.

Честичките од коронавирусот во вакцината против Ковид-19 не можат да му наштетат на организмот“ – изјавил директрот на Истражувачкиот центар „Гамалеј“, Александар Гинцбург.

Според неговите зборови, во моментот на правење на вакцината користени биле мртви честички, направени врз основа на аденовирус:

„Честичките кои што можат да се репродуцираат себеси се означуваат како живи. Овие честички (кои се користени во вакцината) не можат да се размножат“ – изјавил Гинцбург за „Русија 24“.

Како што кажал тој, токму поради тоа нема причина за страв дека вакцината може да му наштети на човекот.

Научникот истакнал дека честичките од коронавирусот максимално можат да предизвикаат некаква непријатност, затоа што со воведување на непознат антиген во организмот на човекот, при вакцинирање, на човекот имуниот систем почнува посилно да му работи:

„Кај некои од луѓето се прават такви услови, природно да се зголеми телесната температура. Во текот на клиничките тестирања на вакцината, кај руските доброволци телесната температура понекогаш се искачуваше и до 37-от степен, понекогаш и до 38-от, но тој проблем брзо се решава со парацетамол“ – изјавил Гинцбург.

Која е разликата помеѓу вакцината против Ковид-19 и грип?

За една година до две ќе биде јасно дали ќе се менува составот на вакцината против коронавирусот и дали ќе биде доволно да се прими само една доза.

Како што објаснил Гинцбург, можно е сè да се одвива како и кај вакцинирањето против обичен грип.

Обичниот вирус никогаш не се менува, барем така изгледа, па со самото тоа доколку ситуацијата со Ковид-19 се развива во тој правец, ќе биде доволна само една доза вакцина.

Тоа би било најдоброто можно сценарио. Меѓутоа, засега е неизвесно. Ќе биде потребно да поминат една до две години за да го дознаеме тоа“ – заклучил тој.


Sali MemedAugust 6, 2020
germanijarabota-1.png

1min135

O  Test bashi korona virus sarinenge save so ka khuven ki Germanija ka ovel zadolzitelno tari Sabota, vakergja avdije o germansko ministeri bashi Sastipe Nens Shpan. Ov vakergja sebepi so ki Germanija isi 1045 zarazime e covid 19 savo si avgo fori te ovel pobaro numero taro 1000 ko agorutne 3 masekoja.

Tari nakla sabota kerelape bizolovengoro testiriba bashi sa o mashkardzijaneskere putnikija save avena ki Germanija.

Shpan pakjala kaj o baripe taro koronavirus bashi pozitivna dizutne save so iranenape ki Germania si bashi so na sajdinena o merke thaj i fizichko distanca.

 


Sali MemedJuly 24, 2020
aja-sofija-2.jpg

2min202

O Instanbul avdije tano pherdo taro mijla muslimania. Phanda ot erati, uđarena sine te kuven ki đamija  Aja Sofija, avdije palo 86 berš sine ikerdi i prvo đuma. Sa sine spremno, verska thaj hristijanka slike, maškar lende sine slike tar i  Marija thaj Isus, sine učarde bare draperencar.

Trin imamia ikerge i đuma, jek lendar tano profesori aso religiski studii. 11 kontrolna punktia uđargapes redo baš đuma. Delingepes maske thaj seđade, maro thaj čaj te šaj ikerenpes taro tato vakti. Hazrakerena tar telma 360 milja muslimana isine ki đuma. Maškar lende sine thaj o Erdogan, kova sine ađikerdo tar baro aplauz.

Pravoslavno sumnal mangena te phenen aso Erdogan ma te kerel jek vrsta taro krstonska vojna. Numa o Erdogan adava suverno pravo tari phuv. Grcija najviše protivinelapes, phenela deka rasturinelapes o hrsitijansko religiozno čustvo, taro SAD reagiringa thaj o grčko episkopi.

„Aja Sofija“ sine najbari hristijanko crkva, kerdi tani ko šhovto veko taro Vizantia, a ki đamija tani pretvorimi palo osmalnisko osvojba aso Carigard, ko 1453 berš. Numa, o potpis asi odluka te ovol muzej čivga o Kemal Atataurk ko 1934 berš thaj adaleja phiravela nadež bašo moderno sekularizam ki Turcia, Numa, o turska islamistia uspenge te ciden  leskoro potpis aso Vrhovno sudo angleder duj nedele.


Sali MemedJuly 23, 2020
-Раккета.jpg

1min207

Утринава Кина ја започна првата мисија со ровер на Црвената планета, со цел да ја истражи геологијата на Марс.

Од вселенскиот центар Венчанг беше лансиран робот на шест тркала кој во орбитата би требало да пристигне во февруари идната година. Неговата задача ќе биде да ја проучи геологијата на тој дел од планетата, на и под површината

Слетувањето на Црвената планета важи за посебно ризично. Кина таму сака да однесе свое ровер возило – како втора нација по САД, со кои во моментов е во политички конфликт.

Кина денеска лансираше ракета со ровер возило за Марс од космодромот Венчанг во јужната провинција Хајнан и така ја започна својата најамбициозна всленска мисија. Ова е втора мисија испратена на Марс неделава, поткако Обединетите Арапски Емирати  во понеделникот од космодром во Јапонија ја лансираа својата прва ракета на црвената планета.

САД наредната недела од Кејп Канаверал, на Флорида, ќе го лансираат својот ровер од новата генерација Персеверанс.

Меѓу останатото ќе се истражува постоење на подземни води, како и докази за можен живот. Ракетата носач „Долгиот марш-5“ е најголем кинески ракетен носач кој е употребен трипати експериментално, но никогаш со корисен товар.

Мисијата е една од најамбициозните за Кинеската вселенска програма, која нагло напредуваше од започнувањето на првата мисија со посада во 2003 година. Кина тогаш стана трета земја во светот која лансираше човек во вселената, по поранешниот Советски Сојуз и САД. Кина се стреми забрзано да фати чекор со Русија и со САД и да се позиционира како водечка вселенска сила до 2030 година.

 

Извор: dwBašo Amenge


Grupa taro terne Roma intelektualcija, novinarija, web dizajnerija, tehničarija, montažerija thaj javer personali savo so isilen baro iskustvo ki piri buti rodingje te keren nesto nevo ko mediumsko internet than ki Makedonija. Palo beshiba ko sostanok taro timi taro 24vakti.mk angjape decija kaj ko akava momenti falinela jek romano web tv portali savo ka nudinel pravilno, kvalitetno, informacija baši o Roma. Adaleske formiringape o www.24vakti.mk  ko adava sostanok čivgjem akala celija thaj pričine soske te formirina o jekutno romano web tv portali 24vakti.mk

24Vakti © Copyright 2015 – 2019, Sa o nijamija si protektirime